Publieksevenementen Landelijke publieksevenementen Sittard Mariapark te Sittard. In het eerste concept van het provinciale Cultuurplan is het Kloos terkwartier tot één van de speerpunten van het Limburgse erfgoedbeleid benoemd Sittard, de Michaëlskerk Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw van het Heilig Hart Sittard die tijden de excursie werd bezocht Hergebruik van religieuze monumenten 4 juni De commissie Limburg organiseerde dit jaar de landelijke excursie. Een bijzonder geslaagde excursie in Sittard met als thema hergebruik van religieuze monumenten. In het Kloosterkwartier van Sittard hebben diverse monumenten hun oorspronkelijke functie verloren. Er werd kennis gemaakt met het pro ject waar een gedifferentieerde herbestemming wordt gerealiseerd voor het Ursulinenklooster uit de tweede helft van de negentiende en begin twintigste eeuw. De kernen vormen een Jezu ïeten-Franciscanenklooster en een Dominica nenklooster uit de zeventiende eeuw. Er worden appartementen, een restaurant, een hotel en een retail centrum gerealiseerd. Op het programma stonden ook werken van architect J. Kayser: de bedevaartskerk van O.L. Vrouw, die in 1883 als eerste in Nederland de titel basiliek kreeg, en het ertegenover gelegen Mariapark, een van een kruisgang voorziene opvanghal voor de pelgrims. De bedevaartkerk dateert uit de periode van sterk oplevend katholiek zelfbewustzijn. Giften vanuit vele Nederlandse gemeenten maakten de bouw mogelijk. De enorme toeloop van bedevaartgan gers maakte het kort na de stichting van de kerk noodzakelijk een opvangcentrum voor pelgrims te realiseren. Dit werd het Mariaparkcomplex. Het ensemble kerk en Mariapark, dat recent grondig werd gerestaureerd, is een uniek voorbeeld van 19e-eeuwse architectuur in Nederland. Het bleek voor de bezoekers vele verrassingen te bieden, bijvoorbeeld in de vorm van de stenen die overal zijn aangebracht en waarmee de vele schenkers worden herdacht. Buiten het Kloosterkwartier werd een bezoek gebracht aan de Dominicanenkerk uit de zeventiende eeuw en de Bernadette kerk uit '66. De laatste is aan de eredienst onttrokken en kreeg een passende functie als urnenhof. Ook kregen de excursiegangers op deze mooie warme zaterdag een indruk van de oude stadswal, die evenals de schootsvelden grotendeels behouden is. 30 Heemschut Jaarverslag 2011

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 30