Zeeland Behoud Britannia Publicaties en presentaties lil Plaatsing van de betonelementen met beschadigd* mozaïek op de gemeentewerk plaats De Vrienden van Brit vormen een menselijk cordon om het vernielen van de mozaïeken tegen te gaan BEtW van Vlissingen heeft besloten het Britannia complex aan te kopen en het paviljoen te restaureren. De door de gemeente benoemde direc teur stelt als voorwaarde dat herstel volgens de plannen van Heem schut zal worden uitgevoerd. Dat houdt in de volledige restauratie van het paviljoen uit 1954 en sloop van de hoteltoren uit 1960. In overleg met de betreffende ambtenaren wordt besloten het paviljoen uit het totale project te lichten zodat daarmee snel kan worden begonnen. Nieuwbouw van een hoteltoren zou op veel bezwaren kunnen rekenen, waardoor het project ten minste drie jaar wordt vertraagd. De restauratie van de mozaïeken wordt uitgevoerd door Art Conser vation. Plots legt de gemeente onaangekondigd deze werkzaamheden stil en trekt een sloper aan om de hoteltoren en de Duitse commando bunker af te breken. Dit verloopt zo snel dat men enkele weken eerder aan het gedeelte met de mozaïeken kan beginnen. Volgens het draai boek zou Art Conservation de mozaïeken van het overdekte terras en balkon verwijderen. Zonder te melden gaat het sloopbedrijf door met de sloop van de hoteltoren, waarbij schade aan de mozaïeken ontstaat. De burgergroepering 'Vrienden van Britannia' heeft verdere aantas ting voorkomen door het vormen van een menselijk cordon rond het gebouw. De werkzaamheden werden stil gelegd. Overeengekomen werd dat de sloop zou worden hervat nadat de mozaïeken op het balkon van de hoteltoren van een besehermende bekisting waren voorzien en verwijderd. De wethouder besluit het gehele complex in een Europese aanbesteding te brengen, waarbij hij de voorkeur uitspreekt voor het aantrekken van een exploitant. Heemschut wil nu met een consor tium het geheel overnemen. Er moet dan in de Europese aanbesteding worden vermeld dat het paviljoen wordt gerestaureerd. Dit verhaal over Britannia is nog niet ten einde In verschillende dag- en weekbladen zijn artikelen gepubliceerd onder andere over paviljoen Britannia, behoud haventje Nieuwland, sloopdreiging van het Maereltje in Domburg en herstel transformator huisje Groede. In het tijdschrift Heemschut zijn regelmatig artikelen verschenen en is verslag gedaan van de activiteiten. De problematiek van de monumentale kunst uit de wederopbouwperiode, die momenteel op veel plaatsen in Nederland speelt, wordt steeds omvangrijker nu dit soort gebouwen aan vernieuwing toe is. Over de reddingsacties, die meestal door vrijwilligers worden uitgevoerd zonder ondersteuning van professionele instanties is een artikel voor het blad Heemschut geschreven. Tevens is een inleiding hierover gehouden tijdens de viering van het twintigjarig bestaan van Art Conservation in Rotterdam, een firma die zich hierin heeft gespecialiseerd. Het oude gemeentehuis e de dorpsschool van Waterland kerkje worden bedreigd door achterstallig onderhoud Beschermingsactiviteiten Middelburg Park Molenwater Inrichting park Molenwater met nieuwbouw schouwburg. Historische woonhuizen Diverse historische woonhuizen, waaronder een rijksmonument en tuinmuur bedreigd door onvol doende onderhoud. Park Toorenvliet Herinrichting met restauratie bunkers bedreigt mogelijk park Toorenvliedt. Nieuwland, gemeente Middelburg Nieuwbouw buitengebied Buitensporige nieuwbouw in buitengebied Zaagmolenpolder bij haventje Nieuwland in beschermd gebied voorkomen. Nieuw en St. Joosland, gemeente Middelburg Art Deco woning Een van de laatste in Nieuw- en St. Joosland, sloopdreiging. Domburg, Gemeente Veere Villa Het Maereltje Sloopdreiging. Serooskerke, gemeente Veere Brandweerkazerne Kazerne dateert uit omstreeks 1900. De gemeente heeft het pand verkocht en er is discussie met de nieuwe eigenaar over behoud van de karakteristieke onderdelen. Meliskerke, gemeente Veere School Dorpsstraat 8. Lagere school uit 1906. Acties van Heemschut zijn tevergeefs, zelfs na inschakeling van de jonge schrijfster Franca Treur. Vrouwenpolder, Gemeente Veere Woonhuis Dorpsstraat 25/27. Laatste over gebleven monumentale woning in dorp wordt bedreigd. Vlissingen Van Dishoeckhuis Gaat herbouwd worden; niet op dezelfde plaats, maar wel in de historische omgeving van de Hout kade, vlakbij het gerestaureerde oudste dok van Nederland, het Per- rydok. Er is een nieuwe gegadigde die een verantwoorde restauratie voorstaat. 26 Heemschut Jaarverslag 2011 iwiivr.;

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 26