Noord-Holland Dvd Noord-Hollands erfgoed Strijd om schooltje van Dik Trom Redding voor Zuiderkerk Haarlem. Teylers Museum Eeuwfeestmanifestatie. Bert Creemers op de toonbank, met grote trom en narrenkap Foto Peter Schat Het verslagjaar stond bij de commissie Noord-Holland grotendeels in het teken van een dvd-projeet over zes saillante Heemsehutreddingen. De minidocumentaires zijn gemaakt door en te zien op de websites van Noord-Hollands Dagblad, Haarlems Dagblad en De Gooi- en Eemlander. In die kranten verschenen zes weken lang begeleidende artikelen over de objecten. Het ging om de negentien poldermolens die Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier in 2011 in de verkoop had willen doen, de Stolphoevekerk te Volendam die in 1954 door Heemschut werd gered, het Herman Gorterhuis in Wormerveer dat mede dankzij Heemschut in de jaren tachtig werd behouden, het project De Appelaar dat in omvang werd teruggebracht tot voor Haarlem passende proporties, en in het Gooi de Diemerzeedijk en de vissersgraven op de algemene begraafplaats van Huizen, die tien jaar geleden dreigden te worden geruimd. De dvd's zijn cadeau gedaan aan alle Noord-Hollandse Heemschut-leden. In Teylers Museum in Haarlem werd in september het Eeuwfeest gevierd met de lancering. In de prachtige gehoorzaal verzamelden zich honderd vertegenwoordigers van oudheidkundige verenigingen, bestuurders en Heemschutters uit de provincie. Ze werden naast op een feestrede van Herman Pleij getrakteerd op een rederijkersoptreden van commis sielid Bert Creemers, die slaand op een grote trom en bekkens luidkeels Brederodiaanse teksten debiterend de zaal betrad. Als nar van de koning, uitgedost in maillot, zeventiende-eeuwse pofbroek, kleurige buis, pruik en narrenkap, beklom hij via een wiebelig keukentrapje de toonbank voor in de zaal, om zijn act te volvoeren. In de ruim tweehonderdjarige geschie denis van Teyler gewis een nimmer eerder vertoonde operatie. Over Dik Trom woedt een milde strijd tussen twee Noord-Hollandse gemeenten. Sinds Zeevang het ondernemende dikkerdje wil gebruiken voor promotie van eigen gebied, dat ligt tussen Purmerend en Hoorn, fraai weide- en polderlandschap aan de boorden van het Markerkeer. Dit is niet tot genoegen van de gemeente Haarlemmermeer, waar de boeken over Dik Trom zich afspelen. In de centrale kern Hoofddorp staat het oude raadhuis, met het raam waardoor de dikke Trom ontsnapte. En er zijn een Dik Tromplein, en Dik Trompad en een Dik Trom tennishal. Ook staat er een beeld van de jongen, omgekeerd zittend op een bokkende ezel. Maar Zeevang claimt op goede gronden. De boeken zijn immers vanaf 1890 door Joh. C. Kieviet geschreven in Etersheim, waar de in 1858 in Haarlemmer meer geboren Kieviet schoolmeester was. Zijn woning en schooltje waren in 2011 ook onderwerp van strijd, doch die is positief beslecht. Heemschut verzocht Zeevang de uit 1883 daterende éénklassige school plus onder wijzerswoning op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, waartoe het college van BEtW ook besloot. Langdurige onderhandelingen met de eigenaar liepen echter telkens stuk. De wens er een Dik Trommuseum te vestigen kwam eind 2011 toch weer dichtbij, toen Stadsherstel het verruï- neerde pand op de kop wist te tikken. Er is vier ton nodig voor restauratie. Stadsherstel zet om dat bedrag te vergaren onder meer crowdfunding in: donaties van particulieren. 30 juni 2012 is een belangrijke dag voor de Hilversumse Zuiderkerk. Tot die datum heeft de Thousand Hills International Church de tijd om met de zeven ton over de brug te komen, waarvoor de gemeente Hilversum de kerk aan de huidige gebruiker wil verkopen. Zo is er kans het einde te markeren van de strijd om behoud van dit negentig jaar oude kerkgebouw, ontworpen door architect A. de Maaker. Het karakteristieke godshuis op de hoek van de Neuweg en de Gijsbrecht van Amstelstraat is in 1997 gekocht door Hilversum, dat er 1,27 miljoen gulden voor neertelde. Aan plannen om het gebouw te vervangen door een supermarkt, woningen en een onder grondse parkeergarage is de afgelopen jaren ruim 1,3 miljoen euro uitge geven, doch wat er ook werd bedacht, alles bleek onhaalbaar. Zelfs algehele sloop. Omdat de pogingen een nieuwe bestemming te vinden zoveel tijd in beslag nam, was het verzoek van het Cuypersgenootsehap de kerk op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen elf jaar op het raadhuis in een la blijven liggen. Pas toen Heemschut het verzoek herhaalde kwam er schot in de zaak. In 2011 kwam het tot een oplossing tussen gemeente en Thousand Hills, aan wie het gebouw de afgelopen jaren om niet in gebruik gegeven was. Het kerkgenootschap kan de kerk kopen en de gemeente zet het op de monumentenlijst, wat een bescheiden onderhoudssubsidie moge lijk maakt. Medio dit jaar zal blijken of Thousand Hills met het verlangde bedrag over de brug kan komen. 22 Heemschut Jaarverslag 2011

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 22