Flevoland Een dubbel jubileum Vooral het kweken van goodwill In 2011 bestond Heemschut 100 jaar en vierde de provincie Flevoland haar 25 jarig bestaan. Deze twee cijfers geven precies aan waarom Heem schut Flevoland toch anders is dan in de andere provincies. In Flevoland ontbreken met uitzondering van Urk en Schokland monumenten van vijftig jaar en ouder. Wel heeft de provincie een moderne bouwval, dat het kasteel van Almere wordt genoemd! Gelukkig telt de provincie intussen vele objecten jonger dan vijftig jaar waarvoor bescherming en signalering meer dan de moeite waard zijn. Daarvoor heeft de PC Flevoland inmid dels een breed netwerk opgebouwd, waarmee goede contacten worden onderhouden. Voorbeelden daarvan zijn CASLA, het centrum dat zich inzet voor de architectonische kwaliteit van Almere, het steunpunt voor scheepsarcheologie en niet te vergeten het Erfgoedeentrum Nieuw Land in Lelystad. Met het provinciaal bestuur en de zes gemeentebesturen worden in variabele intensiteit formele en informele contacten onderhouden. Oud Kraggenburg, Noordoost Polder. De voor malige lichtwachterswoning werd behouden In strikte zin hoort het gevecht tegen een mega windmolenpark ten noorden en ten oosten van het voormalige eiland Urk niet tot de successen. Zeker nu duidelijk is dat het Ministerie van Economische Zaken ten koste van een briesende Urker bevolking duidelijk maakte dat de molens er toch komen. Wel heeft Heemschut op Urk veel goodwill gekweekt door de krachtige ondersteuning van de protesten en het er op wijzen dat de waarde van het Belvedere-gebied Noordoostpolder door de windmolens aanzienlijk wordt aangetast. Die goodwill kweekte Heemschut Flevoland eerder ook door de reddingsactie voor de voormalige lichtwachterswoning op Oud Kraggenburg (Noordoostpolder). Mede door de bemoeienis van de PC werd deze 19e-eeuwse lichtopstand van de ondergang gered en glorieert nu midden in de polder. Succesvol is zeker de bemoeienis van Heemschut met het vroegere werkeiland Lelystad. Mede dankzij de voortdurende beïnvloeding door de PC lukt het de planontwikkeling op dit uit de jaren vijftig stammende stukje Oostelijk Flevoland met een deel van de oorspronkelijke bebouwing, en een enkele oorspronkelijke bewoner, grotendeels in originele staat te behouden. Het gemaal Lovink bij Biddinghuizen is op voorstel van Heemschut Flevoland aan gewezen als rijksmonument. Het is het 90ste rijksmonument in Flevoland en het 10de succes van de provinciale commissie. Dus nog een jubileum voor Flevoland! Opgraving van een 16-eeuws wrak bij Lelystad Foto's J. Bergshoeff gemeentelijke Erfgoed Com missie. Er is contact met bezorgde inwoners over de mogelijke sloop en bepaling waarde/keuze van de protestantse kerken die niet op de gemeentelijke erfgoedlijst staan. Heemschut probeert te bemid delen bij het plan tot sloop van een Pioniersbarak en heeft voor herbestemming contact met de gemeente en Stichting geschied schrijving Dronten. Nagele, gemeente Noordoost polder Beschermd dorpsgezicht Mondelinge en schriftelijke con tacten met Rijk, via de lijst Weder opbouwperiode. Idem met BEtW en ambtenaren. Door aanwijzing van drie scholen tot rijksmonument is aanwijzing tot beschermd dorpsge zicht dichterbij gekomen! Aandacht voor diverse monumenten, waar onder de poldertoren en verbou wing. Controle op aanvaardbaar heid van de bouwplannen voor wat betreft de bouwstijl. Lelystad Werkeiland Lelystad Haven Voortgaande bemoeienis met restauratie en bouwplannen Maer- lanthuis. Bemoeienis en advisering behoud als eerste publiek gebouw Lelystad. Aanvankelijk zicht op succes, later geen overeenstem ming eigenaar en projectontwik kelaar. Sloop dichtbij. Beschermingsactiviteiten De gemeentes Noordoostpolder en Urk Windturbines Verzet tegen mega windturbine park in het IJsselmeer met een wiekhoogte van ca 200 meter. Dreiging voor het belvederegebied Noordoostpolder en beschermd dorpsgezicht Urk. Actie: zienswijzen aan Raad van State, inspraakpunt in Voorburg en naar de fracties op Urk, gesprekken gevoerd met BEtW. Klein succes is het afvallen van 7 turbines nabij Urk. Kort na het verstrijken van het verslagjaar heeft de uitspraak van de Raad van State de komst van de windturbines duidelijk gemaakt. Urk Bemoeienis en advisering Het contact met Urk is intensief. Na eerder al een positieve rol gespeeld te hebben bij het aanwijzen van het beschermd dorpsgezicht Urk. Bemoeienis en advisering historische bottersehuur, centrum De Boet, reconstructie havenhoofd, histori sche scheepswerf. Bij De Boet wordt een tegel van Heemschut geplaatst. Dronten Samenwerking Betrokkenheid van Heemschut bij Dronten groeit. BEtW stellen dit gemeentelijke monumentenbeleid op prijs. Er is contact met de Gemeente over de beperkte erfgoedlijst en deelname bij het werk van de Jaarverslag 2011 Heemschut 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 19