Beltrum. Melkfabriek Foto R. Lureman Groesbeek. Schoenzolenfabriek Doetinchem. Hoeve Anna Reijntjes Zoma Foto R. Lureman teetuur (architect W. Nierkens). Het complex heeft een tijdelijke culturele bestemming en vervult door zijn exposities een belangrijke rol in de Groesbeekse en Nijmeegse samenleving. MIDDEN GELDERLAND Arnhem Winkelpand Noack Vijzelstraat 23. Bedreiging: win kelpui en interieur door verbou wing. Aties: inbreng bij rechtbank Arnhem gezonden naar Raad van State. Elburg Rondweg Bedreiging: landgoed Old Putten. Actie: adhesie aan acties Gelderse Milieufederatie. Lochem Boerderij Wonnink Goorseweg 22. Bedreiging: als gevolg van ernstige verwaarlozing speelt voornemen tot verwijdering van de gemeentelijke monumenten lijst. Acties: overleg met gemeente en Gelders Genootschap en brief verzonden voorgenomen besluit te heroverwegen en met verzoek om herstel van de boerderij. Grootschalig dunnen van bomen in het buitengebied Bedreiging: aantasting landschap pelijke karakteristiek. Actie: brief met verzoek tot heroverwegen voorgenomen maatregelen en zoeken van alternatieven. Rheden Landgoed Rhederhof Bedreiging: karakter landgoed en omringende landschap door woningbouw. Acties: advisering in Stichting Behoud Historische Land goederen Oostelijke Veluwezoom. Brief met dringend verzoek aan landhuiseigenaar te starten met restauratie. Het pand was in 2010 nota bene de winnaar Mooiste Pand van Nederland. Voorst Bestemmingsplan Buitengebied Acties: deelname klankbordgroep en het in dienen van de nota: Opmerkingen bij Plan Voorontwerp Bestemmingsplan Buitengebied. Nieuwaal, gemeente Zaitbommel Bouwplan Hoeksteen Bedreiging: aantasting karakteris tiek dijkdorp. Acties: advisering bewoners bij opstellen zienswijze. Indienen van zienswijze tegen voorontwerp-bestemmingsplan. Zutphen Stedelijk Uitloopgebied Zutphen- Warnsveld In 2004 intentieverklaring tussen gemeente en diverse organisa ties, waaronder Bond Heemschut, betreffende de ontwikkeling van dit gebied. Actie: overleg gemeente en organisaties over afronding project door bezuinigingen. WEST-GELDERLAND Ede Paasberg De heer Verduijn maakte ons opmerkzaam op zijn rapportage over de ontwikkelingen op de Paas berg na WOII. Het object is markant gelegen op de rand van de Veluwe, met uitzicht op de gemeente Ede. Door Verduijns toedoen werd het wederopbouw-monument voor de gevallenen geplaatst op de lijst van monumenten in Ede. In overleg met hem, de RCE en de gemeente Ede werd besloten het te plaatsen op de (voorlopige) lijst van Rijksmo numenten. Rhenen Bouw in uiterwaarden Comité Middelwaard West verzocht ons een briefte schrijven met betrekking tot de geplande hoge industriële bebouwing in de uiter waarden tegenover de monumen tale binnenstad. Zowel het land schap als de stad komt hierdoor erg onder druk te staan, wat uitvoerig in ons schrijven wordt aangeven. Wageningen Voormalig zandgat Wageningse Berg In samenwerking met bewoners actie voeren voor behoud van een voormalig zandgat in de Wage ningse Berg. Een drietal noodwo ningen moet mogelijk wijken voor nieuwbouw. Markant gegeven hierbij is een bestemmingsplan uit 1938, waarin staat het gebied de bestemming als plantsoen te geven. Ten behoeve van een noodwet uit 1945 zijn hier in 1947 de drie nood woningen voor tien jaar opgericht. Het terrein bevindt zich thans op een spanningsveld tussen ecologie en economie. Gemeenten in Maas en Waal De gemeenten werden gewezen op eventuele mogelijkheden om de grotere veestallen te 'bekleden' met klimop of door er bijvoor beeld bomen omheen te zetten. Dit om het kolossale karakter van dergelijke gebouwen in het land schap minder te doen opvallen. De gemeenten doen niets met deze adviezen. En de provincie reageert met de mededeling dat dit vroeger een open komkleigebied was, waarin een landschappelijke aankleding niet passend is. Heem schut is van mening datje in deze kwetsbare open gebieden dan ook geen megastallen moet toestaan, immers die waren er vroeger ook niet! De discussie hierover is nog niet ten einde. Jaarverslag 2011 Heemschut 17

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 17