Gelderland Kerkennota Er werd in het verslagjaar door enkele PC leden een kerkennota geschreven. De belangrijkste vraag was: wat te doen met de leeggekomen en leegkomende kerkgebouwen, een landelijk probleem, maar dat ook zeker in de provincie Gelderland geldt. Behoud van het exterieur staat voorop, maar wat te doen met het interieur en de interieuronderdelen wanneer de kerk als kerk buiten gebruik raakt? Er verscheen een artikel in de Gelderlander met als onderwerp: Maak er cultuurhuizen van. Ook zouden ze geschikt gemaakt kunnen worden als dorpshuizen, aangezien vele dorpen tegenwoordig 'versleten' dorpshuizen hebben en deze in de toekomst veelal willen gaan vernieuwen. Lochem. Boerderij Wonnink 'v- :v* In Lochem wil men in het buitengebied op grote schaal bomenrijen uitdunnen Beschermingsactiviteiten Druten Centrumplan Bedenkingen en zienswijze in gebracht. Aandacht voor het waardevolle MIP gebied waar 50 monumenten aanwezig zijn en dat in 1994 werd voorgedragen tot beschermd dorpsgezicht. Dat is tot nog toe niet gebeurd. Bestemmingsplan Horssen Brief geschreven over gebied rond de drie kerken en ingesproken bij gemeenteraad van Druten. MIP gebied niet onnodig aantasten. Het wordt echter geen beschermd dorpsgezicht ondanks advies uit het MIP destijds. Bestemmingsplan Horst Inspraak bij Commissie en Raad van Druten, beroep ingesteld namens Heemschut. Tramremise De gave tramremise met directie woning en kantoor zal niet meer tot woningen worden verbouwd, met daarvoor een geplande hoge flat die het monumentale complex aan het zicht zou onttrekken. Na herhaalt aandringen en rechtszaak is de tramremise verkocht aan par ticulier die hem gaat restaureren in de oude staat uit 1901. Er zijn hierover verschillende gesprekken gevoerd met eigenaar en woning bouwvereniging. Spijk, gemeente Herwaarden Fabrieks schoorsteen Dank zij Heemschut staat deze er nog. Een sloopvergunning wordt niet verleend. Plan voor restauratie is begroot, nu nog wachten op de uitvoering. Driel, gemeente Overbetuwe. Schoorsteen en ringoven Ruïne van schoorsteen en delen van ringoven. Op verzoek van Heemschut zijn de ruïne resten begin 2011 op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst, vooral vanwege de cul tuurhistorische waarde uit de Tweede Wereld oorlog. Eist, gemeente Overbetuwe Benzinestation Aan Rijksweg. Gelegen op een terp in de nabijheid van enkele monumen tale boerderijen. Heemschut heeft lokale actiegroep mede ondersteund bij commissies en inspraak gelegen heden. Bewoners werden in het gelijk gesteld bij de Raad van State met ondersteuning van Heemschut in het voortraject. Culemborg, gemeente Neder Betuwe Franse school Ingesproken en brief naar aanleiding van ongewenste uitbreiding van een monument in beschermd stadsge zicht. Plannen voorlopig in de lade door geldgebrek. Ophemert, gemeente Neerijnen Nieuwbouw wijkcentrum. Plannen voor nieuw wijkcentrum in het cultuurhistorisch waardevol hart. Bezwaar tegen het stapelen van twee lagen woningen op het wijkcentrum. De nieuwbouw wordt hiermede erg dominant. Heemschut heeft verschillende malen inge sproken en een brief geschreven met zienswijze en bedenking. Omwonenden gaan naar Raad van State. Het is afwachten. OOST GELDERLAND Aalten Textielcomplex Driessen Hofstraat. Acties via gemeentelijke monumentencommissie. Redding leek nabij door herbestemming van de stoomweverij tot gemeen tekantoor. Het rijksmonument uit 1893 viel ten prooi aan brand en vandalisme. Financieel bleek dit niet haalbaar. Herbestemming tot super markt stuit op verzet bij gemeente en buurtbewoners. Verkoop via loting, waardoor BOEI en een plaat selijke restaurateur afvielen, aan projectontwikkeling. Sloopdreiging nog steeds actueel. Beltrum Zuivelfabriek Actie tot behoud en bescherming van oorspronkelijk fabrieksgebouw uit 1894 dat tegen 1940 de huidige uitmonstering kreeg; dankzij archi tect Gerrit Feenstra (1890-1985), die boerderijachtige fabriekstypes een meer zakelijk karakter gaf. Inspraak in diverse commissies, bezwaar tegen sloopvoornemens. Onderzoek gemeentelijk monumentenstatus. Actie met Stichting Oud-Beltrum voor behoud van de 35 meter hoge schoorsteen. Fabriekscomplex moet wijken voor woningbouw, die volgens Heemschut en SIEGF (Stichting Indu strieel Erfgoed Gelderland-Flevoland) ook buiten de perceelgrens van de fabriek gerealiseerd kan worden. Doetinchem Hoeve Anna Reijntjes Acties sinds 2007 in samenwerking met historische vereniging Deutekom. Leegstaande boerderij uit 1874 werd mede dankzij Heemschut gemeen telijk monument. In februari 2011 werd de hoeve door brand geteisterd. Wind en regen hebben sindsdien vrij spel. Beroep op eigenaar Fatima, zorginstelling voor gehandicapten, om conserverende maatregelen en beroep op gemeente Doetinchem om extra veiligheidstoezicht. Groesbeek Schoenzolenfabriek Zoma Aanvraag tot rijksbescherming in samenwerking met SIEGF ter afwending sloopdreiging voor de bouw van een appartementencom plex. Fabriekscomplex uit 1956, met opvallend gebogen dakspanten en ranke venstergeledingen; een prachtig voorbeeld van Wederopbouwarchi- 16 Heemschut Jaarverslag 2011 niirótdi Ai&MÊLt

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 16