Friesland Werkzaamheden commissie Recycling Fries Erfgoed Excursie 'Recycling Fries Erfgoed' Pietersbierum. De slechte staat waarin het rijksmonument verkeerd; gaten in het riet waardoor de regen vrij spel heeft. Foto november 2011 Foto Rudolf Wielinga De provinciale commissie is tot de conclusie gekomen dat veel gemeenten in Friesland nog geen Gemeentelijke Monumentenlijst hebben opgesteld. Een vijftiental Friese gemeenten werd door ons aangeschreven zo spoedig mogelijk een gemeentelijke lijst samen te stellen en te laten controleren. De gemeente Tystjerkstradeel komt nu hierdoor met een gemeentelijke lijst. De vier noordelijke provinciale commissies hebben in het verslagjaar een bijeenkomst belegd om tot een betere onderlinge samenwerking te komen. Er is een werkgroep in het leven geroepen met vertegenwoor digers van Fryslan, Groningen en Drenthe om een rapport op te stellen. Overijssel deed in eerste instantie nog niet mee, maar heeft zich later bij het samenwerkingsverband gevoegd. Ter gelegenheid van het Eeuwfeestjaar heeft de PC Friesland zich zeer intensief bezig gehouden met de organisatie van een symposiumdag met de titel: Recycling Fries Erfgoed. Dit drukbezochte symposium met het thema herbestemming vond plaats op 16 september in het oude postkantoor Post Plaza te Leeuwarden. Sprekers waren onder andere de econoom Arnold Heertje en architectuurhistoricus Peter Karstkarel. Om de herbestemmings-problematiek ook bij de jongere generatie onder de aandacht te brengen, was er in de periode voorafgaand aan het symposium een studieopdracht gegeven aan bouwkundestudenten van de NHL. In overleg met Stichting Industrieel Erfgoed, Vrienden van de Cocosfabriek en de gemeente Harlingen had de PC Fryslan ervoor gekozen om de voormalige Cocosfabriek als casus te nemen voor de uitwerking van deze studieopdracht. Op het symposium presenteerden groepjes studenten hun plannen voor de herbestemming van dit unieke pand, waarbij ook het omliggende terrein werd meegenomen in de planvorming. De goed uitgewerkte presentaties konden rekenen op bijval van de aanwezigen en vormden één van de hoogtepunten van het symposium. De media besteedde veel aandacht aan de uitgewerkte plannen, die aantoonden dat er volop mogelijkheden zijn om dit unieke complex voor de toekomst te behouden. Door de media-aandacht en de aantoonbare haalbaarheid van de plannen heeft een plaatselijke aannemer de Cocosfabriek intussen gekocht. 12 Heemschut Jaarverslag 2011 Beschermingsactiviteiten Grou, gemeente Boarnsterhim Ontwerp bestemmingsplan Vol ma weg. Bedreiging: massale nieuwbouw in kleinschalig centrum Grou. De voorgestelde bebouwing is volgens veel bewoners en Heemschut veel te hoog en massaal voor een klein schalig dorp als Grou. Actie: indienen zienswijze. Voorontwerp bestemmingsplan Hellingshaven. Bedreiging: massale nieuwbouw in kleinschalig centrum Grou. Inge diend bestemmingsplan is aange past aan voorgestelde bebouwing, die qua schaal en maat niet passen. Actie: zienswijze ingediend. Verzoek aan gemeente om een compleet plan te presenteren met de hoogte en vorm van de nieuwe bebouwing die qua maat en schaal beter past langs het kwetsbare waterfront. Oosterwolde, gemeente Ooststellingwerf Advisering aan historische vereniging. Bedreiging: niet uitvoeren herstel aan gemeente lijke monumenten. Verzoek van de Historische Vereniging Oosterwolde en Omstreken tot ondersteuning in hun verzoek aan de gemeente om niet te korten op de uitvoering van de verbouwplannen van panden die zijn opgenomen op de gemeente lijke monumentenlijst. Harlingen Nieuwbouw naast 't Havenmantsje Bedreiging: respectloze uitbreiding aan monumentaal gebouw. Actie: onderhandelingen over het gewij zigde plan voor het restaurant naast het Havenmantsje hebben er toe geleid dat men heeft besloten het plan niet uit te voeren. Kollumerland Voorontwerp bestemmingsplan de Triemen Ter kennisgeving toegezonden voorontwerp. Actie: het plan werd door onze jurist bestudeerd en

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 12