Drenthe Te hoge bouw aan brink gaat niet door! Kazerne in Assen Gods Huisjes Vledder, gemeente Westerveld MB Johan Willem Frisokazerne in Assen Foto PC Drenthe Beschermingsactiviteiten Zwartemeer, gemeente Emmen Antoniuskerk De kerk in sobere neogotische stijl, werd in 1920 ontworpen door Joh. Sluijmer aan de rand van het natuurgebied Bargerveen. Een rijkmonument in particulier bezit. Over een nieuwe bestemming komen eigenaar, gemeente en RCW niet tot overeenstemming. Heemschut maakt zich met de genoemde instanties zorgen over de toekomst van het gebouw, maar kan tot nu toe niet veel uitrichten. Kerk De 15de-eeuwse kerk is rijksmo nument en ligt in het historische boerderijlint, grenzend aan het open essen landschap. Deze samenhang van kerk, bebouwing en es vormen hoge erfgoedwaarden. Dreiging: bestemmingplan met bouw van zorgcomplex en woningen op het lage deel van de es. Inspraak bij de Raad. Stichting Vledder-noord hebben in samenwerking met Drents Landschap, de Milieufederatie en Heemschut een alternatief plan opgesteld. Hierin wordt, door een streekeigen bebou- wingsopzet en door het vrijhouden van de zichtlijnen op de kerk, goed ingespeeld op de natuur- en erfgoed waarden van het gebied. Meppel Klokkehuis Groenmarkt 2. Binnen het beeld kwaliteitsplan Kromme Elleboog valt het Klokkehuis uit ca 1820. Het gave pand is echter als niet te handhaven opgenomen en sloop dreigt. Verzet van onder andere Heemschut en het Cuypersgenootschap. Gemeen teraad heeft BEtW opgeroepen om drie varianten te onderzoeken: bestaande gevel Klokkehuis inpassen in nieuwbouw, of bestaande gebouw Klokkehuis inpassen in nieuwbouw en tenslotte als slechtste variant de zuidgevel van de Groenmarkt te bouwen in de geest van het Klok kehuis. Hopelijk wordt gekozen voor variant twee. Drents Plateau onder zoekt de historie van het gebouw. De Commissie is ook in 2011 sterk betrokken geweest bij de ontwikkelingen in het Centrum van Zuidlaren. De ruimtelijke structuur wordt gedomineerd door een krans van tien brinken, een unieke, nergens voorkomende situatie. Groen is een zeer dominant gegeven in het beschermde dorpsbeeld. Op een viertal locaties aan de hoofdbrink, de Brink genoemd, en aan de Stations straat, wil het gemeentebestuur, in afwijking van het geldende bestem mingsplan, een stedelijke verdichting met appartementenbouw. Waarbij drie bouwlagen zeker geen uitzondering zijn. Hiertegen ontstond massaal verzet. De Stichting Brinkbelangen coördineerde dit verzet, bijgestaan door Heemschut. Dir resulteerde in protestacties, voorlichtingsavonden, overlegrondes en uiteindelijk een groot aantal zienswijzen onder andere van Heemschut, in dit geval mede gesteund door Het Drents Landschap. In maart en april 2011 heeft de gemeenteraad van Tynaarlo de definitieve versie behandeld. In de behandeling bleek, dat alle acties geleid hebben tot zodanige twijfels bij de raad dat de Stedenbouwkundige visie afgestemd werd. Heemschut en de Stichting Brinkbelangen beschouwen dit als een enorme overwinning, die vooral tot stand is gekomen doordat de inwoners van het dorp zich bij de zaak betrokken voelen en in actie zijn gekomen. Een overwinning die zelfs geleid heeft tot een bestuurscrisis die ruim een halfjaar duurde. Maareen overwinning die nog niet definitief is. Vanwege bezuinigingen op defensie werd gevreesd voor opheffing of ver plaatsing van de Johan Willem Frisokazerne in Assen. De provinciale com missie Heemschut Drenthe heeft de acties ondersteund die werden gevoerd door het bestuur (provincie en gemeente) en vele maatschappelijke organisaties om de kazerne als belangrijke werkgever in Assen en Drenthe te behouden uit sociaaleconomische overwegingen. Daarnaast heeft de PC in brieven aan de premier en de ministers van Defensie en OCW aandacht gevraagd voor de architectuurhistorische en cultuurhistorische waarde van het kazernecomplex vanwege de gaafheid, stilistische zuiverheid en typologische zeldzaamheid met een evidente samenhang tussen diverse waardevolle onderdelen, waardoor de ensemble waarde groot is. Een even tuele verbrokkeling van het beheer zou afbreuk doen aan de samenhang en deze ernstig kunnen bedreigen. Er is dan ook ernstig voor gepleit dat het kazernecomplex bij het ministerie van Defensie in beheer blijft en Assen de functie van garnizoensstad behoudt. De minister van Defensie heeft de PC in een tweetal brieven persoonlijk op de hoogte gehouden van het proces. Het resultaat is dat het complex bij defensie voorlopig in gebruik blijft. In het kader van het Eeuwfeest steunde Heemschut Drenthe samen met de Stichting Oude Drentse Kerken de uitgave van een boek over kleine Drentse kerkjes. Het boek, dat de titel Gods Huisjes kreeg, legt de bouwkun dige historie vast van deze kerkjes, die geen bescherming genieten en in snel tempo verdwijnen. Het boek kreeg ruimschoots aandacht in de landelijke en regionale media. Jaarverslag 2011 Heemschut 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2011 | | pagina 11