Groningen Beschermingsaetiviteiten per provincie Op de website www.heemschut.nl zijn tegenwoordig alle dossiers rondom bedreigd erfgoed ingevoerd en direct te raadplegen. De provinciale commissieleden leverden ook in het verslagjaar gegevens aan bij de web master om de dossiers te actualiseren en nieuwe aan te maken. Onderstaand in het kort een overzicht van de acties waarbij de provinciale commissies in het verslagjaar betrokken zijn (geweest). Nieuw samenwerkingsverband in Groningen stad Ondersteuning van burgers in actie Bestaande samenwerkingen Op 23 februari 2010 vond de eerste bijeenkomst plaats van het Platform Cultureel Erfgoed Groningen, een samenwerkingsverband tussen de provinciale commissie van Heemschut, de Stichting Vrienden van de Stad Groningen, het A-kwartier, de Hortusbuurt, Binnenstad-Oost en andere. Doel van dit nieuwe platform is het bereiken van een meer beschermend bestemmingsplan voor de beschermde stadsgezichten van Groningen. Om te beginnen: de historische binnenstad en de Hortusbuurt. Het moet voor projectontwikkelaars onmogelijk worden om beeldbepalende, waar onder middeleeuwse panden, te slopen en te vervangen door nieuwe, hoge en brede appartementencomplexen die qua schaal niet in de het stadsbeeld passen. Het Platform stelde na de gemeenteraadsverkiezingen een brief op aan de collegeformateur en raadsfracties met het verzoek om een meer beschermend bestemmingplan. Alle raadsleden werden uitgenodigd voor rondleidingen door de binnenstad, langs voorbeelden waar het bestem mingsplan onvoldoende bescherming had geboden. Deze rondleidingen vonden plaats tussen april en november. Tot slot werd er ingesproken in de Commissie Ruimte en Wonen naar aanleiding van het Jaarverslag van de welstandscommissie, waarin wordt vastgesteld dat het beschermd stadsgezicht in Groningen onvoldoende wordt beschermd door het bestemmingsplan. Groningen. Sloop Hoge der A 3. Foto Han Santing De resultaten zijn tot nu toe: - Het streven naar een meer beschermend bestemmingsplan is in het programma van het nieuwe college opgenomen. - Gesprek met wethouder De Vries van Ruimtelijke Ordening, Economische Zaken en Monumenten waarin is afgesproken dat het Platform al in het voortraject mee kan praten over de invulling van nieuwe bestemmingsplannen. - De raadscommissie Ruimte en Wonen heeft zich uitgesproken voor een meer beschermend bestemmingsplan. Inwoners van verschillende Groningse gemeentes maken zich zorgen over het behoud van hun leefomgeving en de passieve houding van de gemeentebesturen. Dit leidde tot een aantal initiatieven met als doel de bescherming van cultuurhistorische en landschappelijke kwa liteiten van dorp, stad en buitengebied. Heemschut ondersteunde de diverse acties van inwoners met raad en daad. In Warffum richtten inwoners een werkgroep op na sloopplannen binnen het beschermde dorpsgezicht. In Slochteren ondersteunde Heemschut de acties van dorpsbewoners die zich tegen de nieuwbouwplannen van de gemeente keren. In Winsum wordt samen met de inwoners een erf goedcommissie opgericht, en in Aduarderzijl is Heemschut betrokken bij het opstellen van een dorpsvisie. Heemschut was ook in 2010 betrokken bij de activiteiten van Stich ting Landschap Oldambt. Die Stichting is ontstaan uit een initiatief van onder andere de PC Groningen en heeft tot doel het herstellen en behouden van het waardevolle cultuurlandschap van het Old ambt. In 2010 werden enkele lezingen gegeven en excursies geor ganiseerd over de waarden van het Oldambt, werd er een educatief programma opgezet en het programma 500 jaar Oldambt afgerond. Voorts was Heemschut Groningen actief binnen het platform LEF, Landschap Erfgoed Fivel. Er waren in 2010 twee platformbijeenkom sten. In samenwerking met de Provincie Groningen werd een avond georganiseerd over de Regionale Cultuurplannen in het Fivelge- bied. Er was ook een bijeenkomst over multifunctionele centra in samenwerking met Stichting Bedreigd Bestaan. Op deze bijeenkomst werden voorbeelden besproken van succesvolle initiatieven in het Noorden van Groningen die de leefbaarheid bevorderen in de zoge naamde krimpgebieden. 8 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 8