Uitreiking van de prijs voor Beste Erfgoedgemeente van Nederland door Ad 's Gravesande aan wethouder van eultuur van Dordrecht Jan Langendijk. Overdracht van het transformatorhuisje aan Heemschut. Links mr. Steven G. Quast, CEO Delta Netwerkbedrijf B.V., rechts directeur Karei Loeff. FIM In 2010 ging de Federatie Instandhouding Monumenten (FIM) officieel van start. Nadat het Nationaal Contact Monumenten was ontmanteld en opge volgd door Erfgoed Nederland, was er geen landelijke belangenbehartiger meer voor de particuliere monumentensector. Hierin vervult de FIM inmid dels een belangrijke taak. Naast andere koepels, zoals de Federatie Grote Monumentengemeenten, komt FIM op voor de collectieve belangen van het particuliere monumentenveld. In het verslagjaar werd ingespeeld op de Modernisering van de Monumentenzorg, de financiering van de monumen tenzorg (BRIM) en andere onderwerpen. Eind 2010 telde de FIM als koepel al 30 aangesloten organisaties. Het secretariaat van FIM is ondergebracht bij Heemschut. Directeur Karei Loeff is secretaris van de vereniging. Voor meer informatie zie: www.fimnederland.nl Erfgoedstem 2010 De erfgoedstem voorziet in een behoefte. Vanuit de Stichting Erfgoedlab wordt deze nieuwsbrief wekelijks gratis verzonden aan abonnees. De nieuwsbrief is een soort digitale knipselkrant: het bevat nieuws over erfgoed, gepubliceerd in lokale, regionale en landelijke media. Voor financiering van de Erfgoedstem is in 2010 mede een beroep gedaan op de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). Met de RCE is een intentieovereenkomst gesloten voor opname van de nieuwsbrief in de te vernieuwen website www.monumenten.nl. De erfgoedstem is te verkrijgen door aanmelding op www.erfgoedstem.nl Erfgoedprijs Op 23 februari 2010 werd voor de eerste keer de prijs voor Beste Erfgoed gemeente van Nederland uitgereikt door Ad 's Gravesande, voorzitter van Kunsten '92. De prijs is bedoeld voor gemeenten die hun cultureel erfgoed zorgvuldig beheren en daaruit een opvallend economisch en cultureel rendement weten te halen. De jury bestaat uit deskundigen en vertegen woordigersvan het platform van erfgoedinstellingen dat de prijs heeft ingesteld. In 2010 werd de stad Dordrecht als eerste uitgeroepen tot Beste Erfgoedgemeente van Nederland. Landschapsmanifest Op 18 november ondertekent Erfgoedvereniging Heemschut in Madurodam in Den Haag het Landschapsmanifest. Daarmee sluit de Bond Heemschut zich tevens aan bij het Akkoord van Apeldoorn, het monsterverbond van Rijk (ministerie van LNV en VROM), provincies (IPO), gemeenten (VNG) en tientallen belangenorganisaties op het gebied van onder andere bouw- en infrastructuurbedrijven, milieu, natuur, landbouw, mobiliteit, recreatie en erfgoed. Meer dan 45 maatschappelijke organisaties willen samen een vuist maken tegen de verrommeling en ongebreidelde stads- en dorpsuitbreidingen in het Nederlandse landschap. Ze spreken hun steun uit voor een financiële impuls in de kwaliteit van het landschap. Zij willen bovendien dat het thema landschap hoger op de politieke agenda komt te staan. De Europese Landschapsconventie vormt de inspiratiebron voor het Land schapsmanifest. Het is een verdrag van de Raad van Europa en het eerste internationale verdrag waar het thema landschap integraal behandeld wordt. De conventie werd opgesteld in het jaar 2000 in Florence en wordt daarom ook wel de Conventie van Firenze genoemd. In 2005 werd de con ventie ook van kracht voor Nederland. Trafohuisje In november tekende Heemschut een overeenkomst voor de overdracht van een uniek transformatorhuisje van A.A. Kok. De provinciale commissie Zee land van Heemschut zet zich in om fondsen te werven voor de restauratie van dit gebouwtje, tot voor kort eigendom van energiemaatschappij Delta. Zonder de inzet van Heemschut was dit gebouwtje gedoemd te worden gesloopt. Het ligt in de bedoeling tijdens het jubileumjaar de restauratie te voltooien en het gebouwtje over te dragen aan een nieuwe eigenaar. Nieuw leven voor oude gebouwen In 2010 vond in Amsterdam opnieuw een manifestatie plaats in het teken van Nieuw leven voor oude gebouwen. Onder de bezielende leiding van Eisse Kalk werd wederom nadrukkelijk aandacht gevraagd bij politiek en burgers voor een zorgvuldige omgang met vrijkomende gebouwen; herbestemmen van leegstand als speerpunt. In dat kader werd een publicatie uitgebracht en een aantal bijeenkomsten georganiseerd. Voor meer informatie zie: www.nieuwlevenvooroudegebouwen.nl Wiki loves Monuments De gehele maand september riep Wikimedia Nederlandse erfgoedliefheb bers op foto's te maken van rijksmonumenten. Wiki loves Monuments is een fotowedstrijd om de zichtbaarheid van rijksmonumenten in Wikipedia te vergroten en om meer vrije foto's van rijksmonumenten voor een ieder beschikbaar te krijgen. Heemschut ondersteunde dit initiatief met het aan bieden van een aantal prijzen en publiciteit rond het vrijwilligersinitiatief. 6 Heemschut Jaarverslag 2010 ORDRÊCHTi: te; «F GOED' ►QEMSfWTi EENtEaOM» MONUMEMTENINNOVATIEMUSÊj TOERISMEBETROKKENBURGERE

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 6