Heemschut Folder Top 10 meest bedreigd erfgoed. Financiën In februari werd tijdens het Goed Geld Gala in Utrecht de Bond Heemschut blij verrast met een financiële bijdrage van maar liefst 200.000 euro van de BankGiro Loterij. Hiermee werd in een klap een groot aantal activiteiten mogelijk die gepland waren voor de viering van het eeuwfeest. Het grootste deel van dit bedrag wordt dan ook aangewend in het jubileumjaar 2011. In 2010 werd aan aanvullende sponsorwerving gedaan voor diverse deelpro jecten. De staat van baten en lasten van de vereniging vindt u op pagina 38. Beleidsplan Het beleidsplan van Heemschut is te vinden op www.heemschut.nl onder vereniging/beleid. In het beleid hebben zich in het verslagjaar geen veran deringen voorgedaan. Kaderdag Tijdens de drukbezochte Kaderdag op 5 november in Amersfoort hebben twee gemeenten het tonen van hun aanpak van monumentenzorg geïllu streerd. Zij benadrukten hierbij ook de omslag van 'object' gerichte bescher ming naar 'gebieds' gerichte bescherming en lieten hiervan voorbeelden zien. Uit de vragen van de deelnemers bleek een duidelijke behoefte om meer te weten over de procedures bij de voorbereiding en vaststelling van structuurvisies en bestemmingsplannen. Het ligt in de bedoeling hierop aan de hand van een aantal recente praktijkvoorbeelden in 2011 verder op in te gaan. Ton Kootpenning en Erespeld In het verslagjaar zijn geen eretekens uitgereikt. Op verzoek van het Dagelijks Bestuur werd een adviesgroep geformeerd. Deze adviseert het bestuur betreffende verzoeken over de toekenning van de eretekens van de vereniging. Voor toekenning werd tevens een protocol opgesteld. Landelijke belangenbehartiging In 2010 werd de campagne 'Top 10 meest bedreigd erfgoed' gelanceerd. De provinciale commissies werd gevraagd hun meest bedreigde erfgoed te melden. Uit de aanmeldingen werd een selectie van tien gemaakt. Een folder werd samengesteld en een campagne gestart. Dat de Top-10 campagne een succes was, bewezen diverse artikelen in landelijke en regionale dagbladen, als ook aandacht op regionale tv-zenders. Aan de Tweede Kamer werd in het kader van de discussie over de Moder nisering Monumentenzorg (MoMo) een oproep gedaan om meer aandacht te besteden aan de rol van de vrijwilliger. Vooral de nieuwe taak om in een vroeg stadium (die van het structuur- en bestemmingsplan) inspraak te plegen is een lastige: de bestemmingsplansystematiek is complex en vereist vooraf diepgaand inzicht in waarden, kansen en risico's. Het aspect 'de rol van de vrijwilliger' is door de Vaste Kamercommissie van OCW opgepakt en nadrukkelijk genoemd als aandachtspunt. Met het ministerie van OCW werd overleg gevoerd over de invulling van dit proces. De Tweede Kamerverkiezingen brachten een nieuw kabinet. Tot tevredenheid van Heemschut staat de taak om erfgoed te behouden hierin nog steeds overeind. In tegenstelling tot de cultuursector zijn er tot nog toe geen grootschalige bezuinigingen gepland met betrekking tot monumenten. Dit is mede te danken aan de nieuwe beleidsplannen rond de Modernisering Monumentenzorg waarop de nieuwe Staatssecretaris, de heer Halbe Zijlstra, zal voortborduren. Jaarverslag 2010 Heemschut 5 MEEST BEDREIGD ERFGOED

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 5