Vereniging Heemschut werd opgericht in 1911 en is daarmee de oudste particuliere vereniging voor bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. De vereniging telt per ultimo december 2010 6199 leden. Dit betekent een daling van 151 leden ten opzichte van het jaar 2009. Bank sire ankóiroLoï anktjiroLou Personeel 200.000, Heemschut krijgt €200.000 voor de viering van het eeuwfeest. Links directeur Karei Loeff, midden Managing Director Goede Doelen Loterijen Marieke van Schaik, rechts Chris van Oordt, voorzitter Zuid-Holland. Foto Roy Beusker Vrijwilligers Heemschut is een vrijwilligersorganisatie. Ruim 150 vrijwilligers in twaalf provinciale commissies en een commissie Amsterdam zijn actief op het gebied van bedreigd gebouwd en cultuur erfgoed. Zij komen in actie als cultuurhistorisch waardevolle gebouwen worden gesloopt, landschappen worden aangetast of nieuwbouwplannen niet passen in hun omgeving. Heemschut wil vooral en steeds meer proactief gaan werken. Dat betekent dat er wordt ingesproken bij het opstellen van streek- en bestemmings plannen en dat gemeenten worden benaderd om zelf een goed monumen tenbeleid op te zetten. Een overzicht van al deze activiteiten vindt u in dit jaarverslag, een actueel overzicht van een groot aantal dossiers vindt u op de website, www.heemschut.nl Landelijk bureau De vrijwilligers worden ondersteund door een klein, professioneel landelijk bureau. Dit is sinds 1967 gevestigd in het Korenmetershuis in Amsterdam. Vanuit het landelijk bureau worden de vrijwilligers ondersteund met onder andere juridische expertise, worden dossiers op de website geplaatst, vergaderingen en bijeenkomsten georganiseerd en initiatieven ontplooid en uitgewerkt. De algemeen directeur draagt, in overleg met en onder medeverantwoor ding van het bestuur, zorg voor de dagelijkse gang van zaken en de uitvoe ring van het beleid. Samenwerking met andere organisaties, het deelnemen aan nieuwe initiatieven en het ontplooien van eigen activiteiten vormen daarbij speerpunten. Landelijke belangenbehartiging wordt eveneens vanuit het landelijk bureau van Heemschut gecoördineerd. Naast zelfstandige acties, waaronder de campagne Top 10 meest bedreigd erfgoed, resulteerde dit in de oprichting van de FIM: de Federatie Instandhouding Monumenten. Inmiddels telt de federatie, waarvan het secretariaat bij Heemschut is ondergebracht, 33 institutionele leden. Bestuur Tijdens de Algemene Vergadering van Leden op 5 juni namen voorzitter Harm Bruins Slot en penningmeester Ans van den Berg afscheid van het bestuur van Heemschut. Hun taken werden respectievelijk overgenomen door Anneke van Dok-Van Weele en Martin Blom. Bruins Slot en Van den Berg zijn ruim zes jaar actief geweest voor de vereniging. Mede door hun inzet werd een nieuwe koers vastgesteld, waarbij efficiëntie en slagkracht werden verbeterd. Daarbij werd ingezet op een kostenbesparing, mede vanwege de weggevallen rijkssubsidie. Anneke van Dok- Van Weele is oud staatssecretaris en was onder andere burgemeester van Velsen en Vlissingen en thans burgemeester van de gemeente Niedorp. Martin Blom heeft een eigen consultancybureau en was voorheen werkzaam in de directie van ABN-AMRO. Na een lange bezwaarprocedure bij het UWV kwam najaar 2010 het bericht dat de WIA voor mevrouw Tiny Klein Neijenhuis is gaan gelden. Hiermee kwam, na een ziekteperiode van ruim twee jaar, formeel een einde aan haar dienstverband bij Heemschut. Een aantal freelancers vult de taken in, die voorheen door personeel in vaste dienst werden vervuld. Irene Agterkamp is nu verantwoordelijk voor de landelijke excursies. Angela Noordermeer en Jos Klein voeren de financiële administratie. Een tweetal stagiaires vond in het verslagjaar een plek bij Heemschut. Nienke van Vught wijdde zich als stagiaire van de Reinwardt Academie aan een database van particuliere organisaties die zich inzetten voor monu menten. Dit project werd samen met de Stichting Erfgoedlab-de Erfgoed- stem uitgevoerd en begeleid. Henk Hoogeveen deed een bachelor-stage vanuit de Vrije Universiteit. Zijn project betrof het samenstellen van de eerste banners van de mobiele tentoonstelling evenals research en redactie werkvoor het jubileumboek van Heemschut. 4 Heemschut Jaarverslag 2010 A Do BankGiro Loterij fc.odt Bond Heemschut voor het 100-jarig jubileum tril de aptttitsU 30W w

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 4