Heemschut Nieuwsbrief Heemschut a Nieuwsbrief Heemschut Nieuwsbrief 2010 Datum nieuwsbrief Aantal verzonden 6 januari 2010 834 2 februari 2010 882 12 maart 2010 986 13 april 2010 1016 27 mei 2010 1039 22 juli 2010 1122 3 september 2010 1149 14 oktober 2010 1200 25 november 2010 1235 23 december 2010 1259 Jaarverslag 2010 35 ERFGOEDVERFNIGING Hierbij ontvangt u de nieuwsbrief ven Heemschut. Met deze nieuwsbrief houden we u op de hoogte van landelijke ontwikkelingen op monumentengebied, recente Heemschut-acties en excursies en andere evenementen van onze vereniging. Het abonnement op deze nieuwsbrief is gratis. Stuurt u deze mail s.v.p. door aan andere geïnteresseerden! Aanmelden kan via onze website www.heemschut.nl. rechtsboven op de homepage. Heemschut nieuws Meer over MoMo Minister Plasterk heeft zijn beleid voor de nieuwe aanpak in de monumentenzorg voorgelegd aan het parlement. De strekking van de MoMo-wet is helemaal Heemschut, met een bescherming van cultureel erfgoed die onlosmakelijk verbonden is met nieuwe ontwikkelingen. Er zijn ook kanttekeningen te plaatsen. Veel beschermingstaken komen op het bord van de gemeenten, en niet elke gemeente is daar voldoende op toegerust. Een risico waar Heemschut op wijst. In het februarinummer van Heemschut wordt volop aandacht besteed aan alle ontwikkelingen en meningen rondom MoMo. Klik hier voor meer informatie. Vrijwilligers gezocht! Met het oog op het 100-jarig bestaan van de vereniging is Heemschut begonnen met het digitaliseren van het foto-archief met foto's die zijn verschenen in het tijdschrift Heemschut. Dit foto-archief bevat unieke opnamen van alle Nederlandse plaatsen, met een accent op Amsterdam en de grote steden. De gescande zwart-wit foto's dienen te worden ingevoerd in een digitaal systeem, waarbij gegevens als onderwerp, fotograaf, datum enz. dienen te worden beschreven. Voor deze werkzaamheden zoeken we een of twee vrijwilligers. Het is de bedoeling dat het archief in 2011 online wordt geplaatst. Geïnteresseerd' Klik dan hier. Erfgoed voor een breed publiek Zestien vervallen panden verspreid over heel Nederland maken in het SBS 6-programma Het Mooiste Pand van Nederland kans op een opknapbeurt ter waarde van maar liefst een miljoen euro. Presentatoren Nance en Henkjan Smits begeleiden de mensen die een zeer hechte band hebben met hun geliefde gebouw. Een vakkundige jury, met daarin onder meer Heemschut-directeur Karei Loeff, bepaalt welke twee panden uiteindelijk tegen elkaar strijden in de finale. Het programma start met een twee uur durende kick-off. Het Mooiste Pand van Nederland is vanaf woensdag 17 februari om 20.30 uur te zien bij SBS 6. Bekijk hier alvast een voorproefje. Recente ontwikkelingen Kunstwerken Marktezaat College, Sint Maartensdijk Toen in 2007 duidelijk werd dat herbestemming van het Markiezaat College niet haalbaar was, hebben nazaten van de kunstenaars Peter Alma en Lex Horn een plan opgezet om de kunstwerken in het gebouw te redden. Door Heemschut werd het Comité behoud monumentale kunst opgericht. Dit alles met succes, want de bijzondere wandschildering van Alma en de applique ramen van Lex Horn zijn behouden gebleven. Sinds kort heeft de wandschildering een nieuwe bestemming gekregen. Nieuwsgierig waar? Klik dan hier. Badpaviljoen, Hindeloopen Het Badpaviljoen van Hindeloopen werd in 1913 gebouwd ten behoeve van het opkomende toerisme aan het Zuiderzeestrand. Het paviljoen is een bijzonder voorbeeld van de vroege toepassing van het bouwmateriaal beton. Het paviljoen verkeert in een zorgwekkende staat. Momenteel zoekt de gemeente samen met de eigenaar naar nieuwe mogelijkheden binnen de huidige rijks- en provinciale subsidieregelingen. Om het pand te kunnen behouden dient er spoedig duidelijkheid te komen over wat er mogelijk is op dit gebied. Gezien de technische staat van het gebouw kan het volgens deskundigen namelijk over enkele jaren weieens te laat zijn. Heemschut maakt zich sterk voor behoud van dit in de volksmond genoemde Badhuis. Klik hier voor het volledige dossier. Binnenkort Erfgoedexcursie Amersfoort Het Landelijk Bureau Heemschut organiseert op vrijdagmiddag 12 maart 2010 een excursie in Amersfoort. Naast een bezoek aan het gebouw van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed zal er een stadswandeling gemaakt worden. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed opende in 2009 haar deuren van het moderne nieuwe gebouw aan het Smallepad. Het gebouw vormt een verbindende schakel tussen oud en nieuw Amersfoort. In de directe nabijheid is de monumentale Koppelpoort te vinden. Tijdens de stadswandeling zal deze van binnen bezichtigd worden. De wandeling die ook langs de unieke muurhuizen, De Hof en Onze Lieve Vrouwetoren zal voeren, eindigt bij de bierbrouwerij De Drie Ringen. Klik hier om u aan te melden. Contact E-mail: info@heemschut.nl Telefoon: 020 622 52 92 Website: http://www.heemschut.nl/ Deze nieuwsbrief is u toegestuurd door Erfgoedvereniging Heemschut, Indien u zich wilt afmelden, stuur dan een e-mail aan infc@heemschut.nl. 2 FEBRUARI 2010, nr. 8 ERFGOCOVERENIGING Doe mee Word lid van Heemschut of maak iemand in uw omgeving lid. Ontvang iedere twee maanden het tijdschrift Heemschut en steun het behoud van onze cultuurmonumenten! Word lid Hierbij ontvangt u de nieuwsbrief van Heemschut. Met deze nieuwsbrief houden we u op de hoogte van landelijke ontwikkelingen op monumentengebied, recente Heemschut-acties en excursies en andere evenementen van onze vereniging. Het abonnement op deze nieuwsbrief is gratis. Stuurt u deze mail s.v.p. door aan andere geïnteresseerden! Aanmelden kan via onze website www.heemschut.nl. rechtsboven op de homepage. Heemschut nieuws Heemschut maakt Top 10 Meest Bedreigd Erfgoed bekend Erfgoedvereniging Heemschut maakte op 24 februari 2010 in Nieuwspoort de Top 10 Meest Bedreigd Erfgoed' bekend. Heemschut wil hiermee aandacht vragen voor het sluipende proces van afbraak en aantasting van het Nederlandse cultureel erfgoed. Vrijwilligers van Heemschut verzamelden het afgelopen jaar uit heel het Tand gevallen van bedreiging en aantasting van karakteristieke gebouwen en landschappen. Met de meest schrijnende gevallen is nu de 'Top 10 Meest Bedreigd Erfgoed' samengesteld. Klik hier om te kijken welke 10 waardevolle gebieden en gebouwen slachtoffer dreigen te worden van verwaarlozing of sloop. Heemschut ontvangt cheque van BankGiro Loterij Op donderdag 11 februari 2010 vond in aanwezigheid van minister Plasterk de jaarlijkse bijeenkomst van de BankGiro Loterij plaats in het Museum van Speelklok tot Pierement te Utrecht. Op dit •Tt' feestelijke Goed Geld Gala werd bekendgemaakt dat Bond j Heemschut een bedrag van 200.000 ontvangt uit de afdracht van 2009. In 2011 bestaat Bond Heemschut 100 jaar. Dit jubileumjaar wil Heemschut benutten om erfgoed en monumentenzorg nog steviger op de agenda te krijgen. De BankGiro Loterij wil het belang van cultureel erfgoed onderstrepen met een bijdrage voor de viering van het eeuwfeest. Klik hier voor meer informatie. Recente ontwikkelingen Projectcluster De Pijp, Amsterdam Woningcorporatie Ymere renoveert op dit moment 12 panden in de Govert Flinckstraat, Gerard Doustraat, Eerste Jan Steenstraat en Eerste Jan van der Heijdenstraat, Heemschut maakt zich hierbij zorgen over de aanpak van de gevels. Gevelreiniging en voegherstel worden tegenwoordig standaard uitgevoerd zonder dat hiervoor een dringende noodzaak aanwezig is, waarbij meestal veel schade wordt aangericht en het gevelbeeld ingrijpend van aanzien wijzigt. Heemschut maakt zich sterk voor een zorgvuldige omgang met de historische bebouwing en adviseert een uiterst terughoudende aanpak. Klik hier voor het volledige dossier. Noackpaud, Arnhem De toekomst van de pui van het Noackpand aan de Arnhemse Vijzelstraat hangt aan een zijden draad. Het winkelpand heeft de status van rijksmonument en is architectuurhistorisch van belang met een in- en exterieur in Art Nouveaustijl van hoge kwaliteit. Ondanks de status heeft het college van B&W van de gemeente Arnhem het voornemen een positieve beslissing te nemen op de aanvraag van Engetsing Beleggingen en Winkels voor een wijzigingsvergunning. Heemschut zet zich in voor het behoud van deze cultuurhistorisch waardevolle winkelgevel. Klik hier om het behaalde succes te bekijken. Binnenkort De historische waterwegen Vliet en Schie met een wandeling door 'Gezicht op Delft' jgjl! f| Op 7 mei 2010 organiseert de provinciale commissie Zuid-Holland een gevarieerde excursie over de Vliet en Schie, de historische waterwegen van Zuid-Holland. De excursie sluit aan bij het themajaar Historische vaarwegen en waterlinies van de provincie Zuid-Holland. De vaartocht voert vanaf Leiderdorp via de Vliet en de sluizen van Leidschendam naar Delft. In Delft meert de boot aan bij het 'Gezicht op Delft', het bekende schilderij van de 17e-eeuwse Nederlandse kunstschilder Johannes Vermeer. De stadswandeling door Delft is onder leiding van het Gilde Delft. Klik hier om u aan te melden. Op 5 juni 2010 organiseert het Landelijk Bureau Heemschut de Algemene Vergadering van Leden. De vergadering vindt plaats in het Stadhuis van Apeldoorn. Na de Algemene Vergadering van Leden wordt gestart met de Erfgoedexcursie herbestemming Apeldoornse monumenten. Tijdens de excursie brengt u per autobus van de Stichting Veteraan Autobussen een bezoek aan Radio Kootwijk en zal langs een aantal indrukwekkende monumenten, die in het recente verleden een andere bestemming kregen, worden gereden. Klik hier voer meer informatie. Contact E-mail: info@heemschut.nl Telefoon: 020 622 52 92 Website: http://www.heemschut.nl/ Deze nieuwsbrief is u toegestuurd door Erfgoedvereniging Heemschut. Indien u zich wilt afmelden, stuur dan een e-mail aan info@heemschut.nl. 12 MAART 2010, nr. 9 Doe mee Word lid van Heemschut of maak iemand in uw omgeving lid. Ontvang iedere twee maanden het tijdschrift Heemschut en steun het behoud van onze cultuurmonumenten! Word fid

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 35