Flevoland Zuid-Holland Noord-Brabant Amsterdam Zeeland Limburg 4 september 2 oktober Wederom Witjes Venlo; een vergeten stad Oorlogssporen in Flevoland De excursie voerde dit jaar naar Dronten, waar er een presentatie werd gegeven over het bergen van vliegtuigwrakken uit de Tweede Wereld oorlog in de polder. Voorts werd Vollenhove bezocht waar onderduikers werden opgevangen en te werk gesteld. In Marknesse vond een presentatie plaats over het ontstaan van het dorp in 1944 en werd de film Luchtoorlog boven Marknesse vertoond. In Emmeloord werd tot slot een bezoek gebracht aan een originele ontgin ningsboerderij uit 1941. Aantal deelnemers: 45 Zuid-Holland per boot 23 januari De nieuwjaarbijeenkomst werd dit jaar feestelijk gevierd met een boottocht over de Rijn van Alphen aan den Rijn naar Gouda. Aantal deelnemers: 70 Zuid-Holland per boot 7 mei In mei ging men wederom aan boort voor een tocht van Leiden naar Delft. Aansluitend vond een stadswandeling in Delft plaats. Aantal deelnemers: 120 Naar Heusden en over de Maas De excursie werd georganiseerd voor alle leden van de Bond Heemschut. In het vestingstadje Heusden werd, onder leiding van deskundige stadsgidsen, een zeer leerzame en interes sante stadswandeling gemaakt, waarbij de vele aspecten van de voormalige vesting aan de orde kwamen. Hierna werd in de middaguren een boottocht over de rivier de Maas gemaakt, waarbij de geschiedenis van de voormalige grensrivier aan de orde kwam. Aantal deelnemers: 48 Fietstocht langs verval met debat na afloop 20 februari Met het oog op de naderende raadsverkiezingen organiseerde de commissie een fietstocht met slotdebat langs vervallen panden in de binnen stad. We startten met koffie in het Korenme tershuis en eindigden de rit in buurthuis De Boomspijker in de Nieuwmarktbuurt. PvdA, VVD, SP, D66 en GroenLinks gaven acte-de-présence en vertolkten hun standpunt over de vraag hoe je het verval en de leegstand in de binnenstad het beste kan bestrijden. Een succesvol nieuw actiemiddel om meer aandacht te genereren voor een effectief monumentenbeleid. 20 augustus Wegens groot succes werd de excursie uit 2009 herhaald langs de zogenaamde witjes van Jacob de Wit in Amsterdamse grachtenhuizen. Fietstocht door Nieuw-West 16 oktober Samen met ProWest en het Cuypersgenootschap organiseerde de commissie een succesvolle fietstocht voor deelraadsleden langs bedreigd erfgoed in Nieuw-West. Vestingen en verdedigingslinies 22 augustus Samen met Heemkunde Vlaanderen en de provinciale commissie Noord-Brabant kwam deze excursie tot stand. Vanaf station Bergen op Zoom vertrokken we naar de West-Brabantse waterlinie, waar het grotendeels gerecon strueerde fort Roovere in Halsteren al goed zichtbaar was. In het Markiezenhof in Bergen op Zoom werden de nieuwe opstellingen in het bijzonder die over industrieel erfgoed bekeken. Wethouder van Eekelen gaf daarbij een pre sentatie. Vervolgens richting fort Liefkenshoek, waar wij werden rondgeleid over een bijzonder interessante expositie. Tot slot voerde de bus langs een stukje van de Staats Spaanse linie naar de vestingstad Hulst met ontvangst door de burgemeester, een presentatie van de stadsge schiedenis en een stadswandeling. Een geslaagde excursie met een zeer gevarieerd programma. De Vlaamse deelnemers toonden een bijzondere belangstelling voor het blad Heemschut en de publieksactiviteiten, iets wat zij niet kennen. Aantal deelnemers: 80, waarvan zes uit Vlaan deren. 28 augustus Een stadsexcursie naar een ietwat vergeten stad, met een rijke en boeiende (bouw)geschiedenis met, ondanks het oorlogsgeweld, een groot aantal monumenten. Verder verdient Venlo het niet om steeds met drugs te worden vereen zelvigd. Het startpunt met koffie, vlaai en een lezing door Frans Hermans van de gemeente was in het Provinciaal Museum. Daarna leidden drie stadsgidsen de deelnemers naar het lunchadres. Na de lunch werd de monumentale gotische Sint Martinuskerk bezocht. Het betreft een driebeu- kige hallenkerk met een forse toren, die in de oorlog zwaar beschadigd is, maar luisterrijk werd hersteld. De toren is in wat meer eigentijdse vormen herbouwd. Als laatste werd het recent gerestaureerde renaissancestadhuis bezocht. De buitenzijde ziet er mooi uit. Op het interieur daarentegen viel hier en daar wel wat kritiek te horen, vooral ten aanzien van het verwijderen van de oorspronkelijke balklaag en vervangende nepplafonds. Tot slot werd er geborreld in een café op de Markt. Aantal deelnemers: 62 Jaarverslag 2010 Heemschut 33

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 33