Noord-Holland Zuid-Holland Landgoederenbiotoop Proactief en bij planvorming betrokken Heemstede Heemstede. Het oude postkantoor aan de Binnenweg. Heemschut voert actie om dit wederopbouw pand op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst te krijgen. Wassenaar. Een van de boerderijen op landgoed De Horsten. Spaarndam Munitiecomplex en fort Na tientallen jaren verval is een initiatief gekomen van het Recreatie schap om te herbestemmen. De PC wil hier ondanks veel bezwaren uit de buurt in meegaan, doch ziet toe dat de ontwikkeling in gepaste vorm plaatsvindt. Oude postkantoor Een uit 1956 stammend redelijk gaaf wederopbouwmonument en gesammt kunstwerk gebouwd onder leiding van de toen al oudere Dick Greiner. Heemschut wil samen met plaatselijke historische vereniging het tot gemeentelijk monument laten benoemen. Woonhuis Glipperweg 70. 17e-eeuws rijksmo nument door achterstallig onder houd ernstig in vervalgeraakt. De eigenaar is slechts moeizaam bereid tot een restauratie die algemeen gezien wordt als sloop en herbouw. Het proces wordt gevolgd. GOOI EN OMGEVING Hilversum Zuiderkerk Inzet van een jarenlange strijd. Aanvraag door Cuypersgenootschap en Heemschut tot plaatsing op de Rijkslijst in 2002 niet gehonoreerd, o In 2003 door Cuypersgenootschap o aanvraag gemeentelijke monu mentenstatus. Tot op heden geen reactie. Heemschut diende in 2010 nieuwe aanvraag in. Ook hierop is tot op heden geen reactie gekomen. Inmiddels is de kerk niet meer bedreigd door economische cirisis. Nieuwbouwplannen definitief van de baan. Er wordt nu een nieuwe functie voor het gebouw gezocht. Villa Industria Een oude zaak. Slag om behoud van het administratiegebouw, laatste tastbare herinnering van oude gasfabriek, definitief verloren. RK Clemenskerk Rijksmonument op het nippertje behouden doorverkoop aan BOEi. Prominente rol voor Monumenten zorg Hilversum bij de pogingen tot behoud. Rol Heemschut marginaal. Zou een voorbeeldfunctie kunnen hebben voor andere RK kerken. Dienstwoning 's-Gravelandseweg (ontwerp Dudok). Rijksmonument. Aanvraag sloopvergunning door huidige gebruiker. Ruimte nodig voor uit breiding voorzieningen Roeivereni ging. Bezwaar gemaakt. Zienswijze ingediend door Heemschut. Aanvraag inmiddels ingetrokken. Er wordt andere oplossing gezocht. Laren Sloop en nieuwbouw Rosa Spier- huis Pleidooi voor het behoud van tuin (Mien Ruys) en relatie huis en tuin. Gemeentelijke monumentenstatus afgewezen. Samen met de Neder landse Tuinenstiehting bezwaar gemaakt tegen deze beslissing. Bezwaar ongegrond verklaard en gemeente blijft bij beslissing niet te plaatsen. Gang naar rechter werd niet zinvol geacht. .n Mede door de inzet van Heemschut hebben Provinciale Staten in juli 2010 de Provinciale Structuurvisie vastgesteld. Besloten werd tot opname van de landgoederenbiotoop met betrekking tot de buiten plaatsen in de Verordening Ruimte. Inhoudelijk komt de bepaling voor het grootste deel tegemoet aan de wensen van Heemschut die gericht zijn op een brede, integrale bescherming van de biotoop van het landgoed en van de ruimtelijke samenhang tussen de landgoederen en landgoedstructuren. Zuid-Holland is hiermee de eerste provincie die een dergelijke verordening heeftopgenomen. Ontstaan vanuit eigen initiatief, onderhoudt Heemschut goede relaties met het Bureau Monumenten van de gemeente Rotterdam. Enkele malen per jaar vindt overleg plaats waarbij zaken worden uitgewisseld. Tevens bestaat de mogelijkheid informatie te verkrijgen over actuele kwesties. Dankzij deze constructieve contacten heeft Heemschut op uitnodiging deelgenomen aan de eerste werkconferentie over de toe komst van het Lijnbaangebied en omgeving. Dit is een goed voorbeeld van de wijze waarop Heemschut proactief bij planvorming betrokken kan raken om bij ruimtelijke ontwikkelingen, de belangen van de cultuurhistorie in te brengen en te beschermen. 22 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 22