Noord-Holland t Vooral voorbereiding voor eeuwfeest Huizen: Merkwaardig geval Beschermingsactiviteiten Etersheim, gemeente Zeevang HEEMSTED ADAM NA ARDEN HILVERSUM Op de gemeentelijke grens van Huizen en Naarden ligt een brug naar ontwerp van De Bazel. Het beschermingswerk staat bij de PC Noord-Holland hoog in het vaandel. De burger wordt mondiger en het is van belang de taak van de PC zo helder mogelijk uit te dragen. De commissie heeft wegens studie, afscheid genomen van Marjo lein Kavelaars. Gezien de scherpe opstelling van nieuwe stichtingen, werkgroepen en andere groeperingen is belangrijk zaken tevens op juridische aspecten te beoordelen. De jurist Bert Creemers is in het verslagjaar toegetreden tot de commissie. Al direct diende de kwestie Bloemendaal Dirk Bakkerlaan zich aan, waar niet alleen de bescher mingsactiviteit een rol speelde, maar ook de ontvankelijkheid van de PC Noord-Holland in een, inmiddels gewonnen rechtszaak. Ter voorbereiding van de viering van het eeuwfeest zijn veel voor bereidende werkzaamheden verricht. 100 jaar Heemschut wordt in september 2011 in Haarlem groots gevierd. Voor deze speciale provinciale dag, die bedoeld is om de contacten met de achterban te versterken, werden fondsen geworven en worden speciale evene menten voorbereid. De zogenaamde De Bazelbrug ligt op de grens van Naarden en Huizen aan de Valkenveenselaan. Hij werd gebouwd, vermoedelijk naar een ontwerp van De Bazel. De gemeentegrens liep oorspronkelijk over de brug. De brug ligt nu in Huizen, maar is eigendom van Naarden. Op verzoek van Heemschut werd de brug in 2008 op de gemeentelijke monumentenlijst van de gemeente Huizen geplaatst. Er stak echter een addertje onder gras. Tijdens deze aanwijzingsprocedure in de gemeente Huizen werd echter door de gemeente Naarden een sloop vergunning aangevraagd. In de toen geldende gemeentelijke monu mentenverordening van Huizen was geen voorbescherming geregeld. Sloopvergunning moest dus verleend worden en werd onlangs in 2011 verleend. Huizen voelt zich op grond van de landelijke regelgeving gedwongen deze sloopvergunning te verlenen. De fractie van Groen Links wil nog weten of het college bereid is de sloopvergunning in te trekken. Naarden dreigt met een schadeclaim. Een merkwaardig geval. NOORD Et MIDDEN Graft, gemeente Graft de Rijp Raadhuis in de verkoop De gemeente denkt er vijf ton aan over te houden. De commissie pleit voor een oplossing waarbij het pand in een stichtingsvorm of geïnte greerd kan worden in een groter geheel als bijvoorbeeld een Stads herstel of Hendrick de Keyser. Oostwoud Bouwen in landelijk gebied In samenwerking met Stichting voor Landelijk Schoon uit het Westfries- Genootschap wordt steun verleend aan 54 inwoners die protest hebben aangetekend bij de Raad van State tegen de realisatie van een agrarisch bedrijf in het landelijk gebied. Niedorp Bedrijventerrein De gemeente wil een nieuwe vestiging te realiseren. Het terrein is omstreden en gelegen aan de zuid zijde van het industrieterrein Witte Paal van buurgemeente Schagen. Het provinciaal bestuur van NH onderschrijft het plan. Proces wordt nauwlettend gevolgd. De begrenzing bij de gemeentelijke herindeling speelt ook een rol. Alkmaar Doelenveld Binnen de stedelijke structuur is onderzoek verricht naar de input van een glazen toevoeging op de in oorsprong open ruimte van het Doelenveld. Het ontwikkelingsproces was echter al te ver gevorderd; er is van verdere actie afgezien. Schagen Oude stadhuis Stelling genomen tegen sloop van het voormalige stadhuis. Commissie is uiteindelijk akkoord gegaan met gedeeltelijke nieuwbouw. Dit bleek het maximaal haalbare. Broek in Waterland Muziektent Initiatief vanuit de bevolking tot plaatsing muziektent op het water van het Havenrak. Indien grondig historisch onderzoek hiertoe vol doende aanknopingspunten biedt kan de PC zich vinden in dit plan. Er is nog geen overeenstemming tussen inwoners en omwonenden. Ontwik kelingen worden gevolgd. Schooltje Dik Trom Onrust over haalbaarheid van aan koop en restauratie van het complex. De PC steunt de plannen, waartoe inmiddels Stadsherstel Amsterdam het initiatief heeft genomen. Stedebroec Oude postkantoor Jaren volgde de PC nauwlettend dit proces en adviseerde de lokale bezwaarmakers hoe met het proces om te gaan. Een plan tot renovatie en hergebruik is ontwikkeld en kan worden uitgevoerd. Tuitjehorn RK kerk Onttrekking van de eredienst en herinrichting of hergebruik is een terugkerend probleem en geldt ook voor veel andere gemeenten. Vooral het bisdom stuurt het proces aan met weinig enthousiasme. Heem- 20 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 20