Amsterdam Verantwoorde stadsvernieuwing Westelijke Tuinsteden Voor gevaren gevelreiniging veel aandacht in de pers Succesvol actievoeren in Amsterdam In maart 2010 is door samenvoeging van Osdorp, Slotervaart en Geu- zenveld-Slotermeer stadsdeel Nieuw-West ontstaan. In het stadsdeel liggen de cultuurhistorisch zeer waardevolle Westelijke Tuinsteden. Dit naoorlogse gebied wordt sinds eind jaren negentig vernieuwd. Op veel plekken gaat dit ten koste van het tuinstedelijke karakter. Ook is al een aantal monumentwaardige gebouwen gesneuveld. Heemschut is sinds eind 2007 betrokken bij de acties voor behoud van erfgoed in het gebied. Na de sloop in 2008 van de Pius-X kerk is besloten om samenwerking aan te gaan met het Cuypersgenootsehap en ProWest, om zo één sterk erfgoedfront te kunnen vormen en gezamenlijk actie te voeren. Er werd onder andere ingesproken op vernieuwingsplannen, aangedrongen op het aanwijzen van gemeentelijke monumenten en het behoud van karakteristieke gebouwen en gebieden als de Lucasschool in Osdorp en de Bakemabuurt in Geuzenveld. Bovendien werd er gepro testeerd tegen aantasting van de Sloterplas en haar oevers. Langzaam maar zeker begint ons werk effect te hebben. De eerste monumenten zijn aangewezen en erfgoed staat hoog op de agenda van het nieuwe stadsdeel. Er is met enige regelmaat overleg met ambtenaren en een zeer goed contact met de raad. Toch zijn er ook nog steeds veel bedrei gingen. De toekomst van een aantal zeer waardevolle gebouwen en gebieden is nog onzeker en de druk op de tuinstedelijke verkaveling is, ondanks de crisis op de woningmarkt, nog steeds groot. Heemschut maakt zich al langere tijd zorgen over de gevolgen van gevelreiniging en vaak bijbehorende behandelingen als het integraal vervangen van voegwerk en hydrofoberen. Zichtbaar is dat deze behandelingen grote technische en visuele schade aanrichten aan oude gevels. Bij monumenten is het vergunningplichtig, maar niet beschermde panden kunnen zonder vergunning worden aangepakt. De gevolgen hiervan zijn zichtbaar, vooral in de 19£-eeuwse ring van Amsterdam. In populaire wijken als Westerpark worden veel panden gesplitst. Om de woningen beter te verkopen reinigt men vaak de gevel. Zo holt de conditie van deze wijken achteruit en wordt het aanzicht van gevelwanden aangetast. Heemschut heeft in de laatste maanden van 2010 in de pers en bij de stadsdelen en centrale stad veel aandacht voor deze problematiek gevraagd en gekregen. Onder andere dringen we aan op een betere voorlichting over de risico's en het vergunning plichtig maken ook bij niet beschermde panden. De sloopdreiging voor de panden aan de Wijttenbachstraat is voorkomen. Het blok met de nummers 37-55 van architect J.L.M. van Gorkum vormt een karakteristieke entree van de van oorsprong 19£-eeuwse Dapperbuurt. In de buurt zijn eerder al lelijke nieuwbouw- blokken verschenen. Inmiddels is de strijd beslecht ten gunste van behoud en renovatie, vooral dankzij het raadsadres van Heemschut. De Christus Koningkerk van architect Nolens aan de James Wattstraat in de Watergraafsmeer is een mooi voorbeeld van wederopbouwarehitectuur. De kerk is kort na WO II gebouwd met de gelofte van 'Nooit meer oorlog', een Votief-kerk. Nadat de kerk buiten gebruik gesteld was, heeft de RK kerk het gebouw verkocht aan woningbouwcorporatie IJmere en dreigde sloop ten gunste van woningbouw. Deze sloop is mede dankzij actie van Heemschut afgewend en volgt nu herbestemming. Heemschut volgt het verdere proces. Ook heeft de commissie jaren met succes gevochten voor behoud van Raamsteeg 6. Stadsherstel gaat het pandje restaureren. Andere vervallen panden in de binnenstad worden mogelijk mede dankzij de eerdere inventa risatie van Heemschut op de korte termijn aangepakt. Tenslotte worden twaalf, door Heemschut in samenwerking met onder andere het toenmalige stadsdeel Geuzenveld-Slotermeer, geselecteerde panden uit de wederopbouwperiode op korte termijn definitief gemeentelijk monument. Beschermingsactiviteiten Monumentenbeleid in Noord Pleidooi om ook in stadsdeel Noord, dat jarenlang amper oog heeft gehad voor haar erfgoed, goed monumen tenbeleid te ontwikkelen. Er moet een lijst van gemeentelijke monu menten komen. Ook bepleiten we hergebruik van oude, monumentale gebouwen en industrieel erfgoed. Actie: net na gemeenteraadsver kiezingen brief aan alle politieke partijen en gesprekken met nieuw stadsdeelbestuur. Nota hoogbouw Reactie op de Nota Hoogbouw 2040 centrale stad. Er moet totaalvisie komen op verantwoorde hoogbouw, waaraan nieuwe plannen getoetst kunnen worden. Sloop interieur Eerste Constantijn Huygensstraat 108. Corporatie heeft weinig oog voor interieur bij verbouwingsplan. Brief naar stadsdeel. Corporatie zal meer respect tonen. Behoud (delen) Nicolaascomplex Nicolaas Lyceum met Convict met sloop bedreigd in kader plannen Zuidas. Heemschut bepleit inpassing complex in Zuidas. Brief geschreven en onderhoud met wethouder cen trale stad en projectbureau Zuidas. Een monumentenaanvraag is in de maak. Hogesluisbrug Amstel Tijdens de renovatie van deze unieke brug dreigde even vervanging door moderne brug, omdat kosten recon structie te hoog zouden uitvallen. Heemschut en andere organisaties stuurden raadsadres en stelden oprichting steunfonds voor met Nederlandse Bank en Amstel Hotel. Dreiging afgewend. Monumentenaanvraag Rokin 88-90. Heemschut deed monumentenaanvraag voor de panden Rokin 88-90 van vroegere firma Bonebakker. Architect Jan Kuyt verbouwde deze van oorsprong 17e- eeuwse panden. In jaren vijftig werd door Bonebakker een bijzondere pui aangebracht. Stand van zaken: pui is gesloopt. Binnengasthuisterrein De strijd, samen met het Cuypers genootsehap, om behoud van twee rijksmonumenten op het Binnen gasthuisterrein gaat nog altijd door. De Universiteit van Amsterdam wil de voormalige Chirurgische Kliniek slopen en het Zusterhuis ingrij pend verbouwen voor de bouw van een nieuwe bibliotheek voor de Faculteit Geesteswetenschappen. Het stadsdeel heeft een onzorgvul dige afweging gemaakt tussen het belang van de universiteit en het 18 Heemschut Jaarverslag 2010

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 18