Flevoland In Flevoland vooral anticiperen op beschermingsnoodzaak Verlies, maar ook zeker winst De relatief korte geschiedenis van Flevoland maakt het altijd moeilijk om een vergelijking te maken met de activiteiten van de collega provin ciale commissies. Immers, naar de aard van het gebied zijn er slechts enkele objecten die ouder zijn dan vijftig jaar en dus oud genoeg voor de monumentenstatus. Uitzonderingen zijn er alleen op Urk en op het eveneens voormalige eiland Schokland. De nadruk valt daardoor bij de PC Flevoland op de bescherming en signalering en daarbij op het anticiperen van mogelijke toekomstige beschermingsnoodzaak van architectuur uit de tweede helft van de twintigste eeuw. Vandaar dat er goede contacten zijn met CASLA in Almere dat zich inzet voor de architectonische kwa liteit in de stad en, wellicht verrassend, met het Erfgoedcentrum Nieuw Land in Lelystad. Nieuw Land wordt daarbij door de PC Flevoland als haar officieuze thuisbasis beschouwd. Noordoostpolder, De poldertoren. Foto Degraaff Het gemaal Lovink in Dronten werd in 2010 aangewezen als rijksmonument. Met de aanwijzing van het gemaal Lovink nabij Biddinghuizen tot rijks monument vierde de commissie dit jaar haar tiende met succes beloonde verzoek tot aanwijzing. Het gemaal is het 90ste rijksmonument van Flevoland. Beschermingsactiviteiten Gemeentes Noordoostpolder en Urk Windturbineplan Bedreiging van het Belvederegebied Noordoostpolder en het beschermd dorpsgezicht Urk. Zienswijze gestuurd naar het inspraakpunt in Voorburg en naar de fracties op Urk, gesprekken gevoerd met de burgemeester van Urk en met ambtenaren. Een klein succes is in ieder geval dat er zeven turbines nabij Urk zullen afvallen. Nagele, gemeente Noordoost polder Beschermd dorpsgezicht Mondelinge en schriftelijke contacten met Rijk (via de lijst Wederopbouw), burgemeester en ambtenaren. N.B. Door aanwijzing van 3 scholen tot rijksmonument is algehele aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht dichterbij gekomen Gemeente Noordoostpolder Diverse monumenten Waaronder de poldertoren. Ver bouwingen van deze monumenten. Controle op aanvaardbaarheid van de bouwplannen voor wat betreft de bouwstijl. Biddinghuizen, gemeente Dronten Gemaal Lovink Aangewezen als rijksmonument in overeenstemming met het voorstel van de commissie Heemschut Flevoland. In strikte zin hoort het gevecht tegen een mega windmolenpark ten noorden en ten oosten van het voormalige eiland Urk niet tot de suc cessen. Zeker nu duidelijk is dat het Ministerie van Economische Zaken ten koste van een briesende Urker bevolking duidelijk maakte dat de molens er komen. Heemschut heeft op Urk veel goodwill gekweekt door de krachtige ondersteuning van de protesten en de bevolking erop te wijzen dat de waarde van het Belvederegebied Noordoostpolder door de windmolens aanzienlijk wordt aangetast. Die goodwill kweekte Heemschut Flevoland eerder ook door de red dingsactie voor de voormalige lichtwachterswoning op Oud Kraggenburg, in de Noordoostpolder. Mede door de bemoeienis van de PC werd deze 19e-eeuwse lichtopstand van de ondergang gered en glorieert nu midden in de polder. Succesvol is zeker de bemoeienis van Heemschut met het vroegere werkeiland Lelystad. Dit uit de jaren vijftig stammende stukje Oostelijk Flevoland werd bedreigd. Mede dankzij de voortdurende beïnvloeding door de PC lukte het de planontwikkeling te beïnvloeden en een deel van de oorspronkelijke bebouwing (en nog een enkele oorspronkelijke bewoner) grotendeels in originele staat te behouden. Jaarverslag 2010 Heemschut 17 mSpa

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 17