Friesland Werkzaamheden commissie Terrein Borniastate Weidum in gevaar Platform Fryske Monuminte-organisaasje 3MM I' Hindeloopen. Het badpaviljoen in het verleden. Foto Fries Foto archief Tresoar tast af Badpaviljoen tot bet strand Zeebad HIS DELOOPBS Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Fleemschut is de provinciale commissie Friesland al in 2010 begonnen met de voor bereiding van een symposium. Dit zal plaats vinden op 16 september 2011 en heeft als thema 'herbestemming'. De commissie heeft veel tijd en energie gestoken in diverse projecten en gevallen, waarvan het Badpaviljoen Hindeloopen weer volop in belangstelling staat. De technisch adviseurs hebben een actieve rol gespeeld bij de voorbereiding, besluitvorming en uitvoering van de diverse projecten. Verder is gekeken of de com missie versterkt kan worden door iemand die kennis van zaken heeft speciaal op juridisch gebied. Voorts is er veel aandacht besteed aan de PR werkzaamheden zoals het onderhoud en actualisering van de website. De commissie heeft meer regelmatig kopij aangeleverd voor het tijdschrift Heemschut. Hoezeer de Friese states bepalend zijn voor het Friese erfgoed werd in 2009 nog eens duidelijk tijdens de Heemschutexcursie die in deze provincie in het teken stond van states en stinzen. De meeste Friese states zijn in de loop van 19e eeuw gesloopt en de terreinen zijn door terpafgravingen letterlijk met de grond gelijk gemaakt. Het enige dat herinnert aan de rijke historie van deze plekken zijn omgrachte terreinen en de contouren van omliggende percelen die tot het landgoed behoorden. Deze plekken spreken enorm tot de verbeelding en dragen vaak nog de naam van de vroegere state. Dit geldt ook voor het terrein van Borniastate ten westen van Weidum, waarvan verschillende reizende schrijvers voor de sloop (rond 1869) de tuinaanleg van de bekende tuinarchitect Roodbaard hebben geprezen. Oude tekeningen tonen een lommerrijk landgoed in een vrijwel kale omgeving. Een vergunningaanvraag van de huidige terreineigenaar om een gedeelte van de vroegere gracht te dempen leidde tot protest van omwonenden. Heemschut werd benaderd met het verzoek in actie te komen. Op 15 februari jl. heeft de PC Fryslan een brief gestuurd aan de gemeente Littenseradiel met het verzoek om de aanvraag tot demping te weigeren op grond van mogelijke verstoring van archeologische waarden. Het is nog onbekend hoe de gemeente om zal gaan met de aanvraag. Dit jaar zijn er uitvoerige gesprekken gevoerd om tot een verdere samenwerking te komen tussen bewoners en het Steunpunt Monu mentenzorg te Leeuwarden. Samen met een adviesbureau zijn de verschillende plannen besproken. Het heeft tot nu toe nog niet tot een concreet resultaat geleid. De vervallen staat waarin het badpaviljoen nu verkeert. Beschermingsactiviteiten Weidum, gemeente Littense radiel Borniastate, dempen gracht Bezwaar tegen dempen van vroegere gracht. De gemeente Littenseradiel is erop gewezen dat op grond van mogelijke verstoring van archeologische waarden de aanvraag geweigerd zou moeten worden. De eigenaar heeft afge zien van het plan. Jorwerd, gemeente Littensera diel Bouwplan dorpskern De PC ontving van een verontruste bewoonster bericht dat er een bouwplan werd ontwikkeld dat naar het zich laat aanzien veel te groot was voor de historische dorpskern. De commissie heeft de plannen beoordeeld en zijn tot de conclusie gekomen dat het bouw plan, volgens de huidige maat staven goed past in de dorpskern. Joure, gemeente Skarsterlan Voormalige pastorie De commissie maakte zich zorgen over de toekomst van het karak teristieke pand bij de Tolhusbrege. Het staat al jaren leeg en verpau pert. Er zijn plannen om de voor malige pastorie van de hervormde gemeente te verbouwen tot woon- en kantorenpand. Het pand ligt echter binnen de stankzone van de Douwe Egberts-fabrieken wat de uitvoering ophoudt. De eigenaar heeft het pand verkocht. Het krijgt een nieuwe bestemming als dorpsherberg met botenver huur. Hierdoor wordt dit mooie pand behouden. Lemmer, gemeente Lemsterland Nieuwbouw bij Woudagemaal Door een lid opmerkzaam gemaakt van nieuwbouw bij het ir. D.F. Woudagemaal bij Lemmer. Bij het gemaal wordt een modern bezoekerscentrum gebouwd. De 10 Heemschut Jaarverslag 2010 j& 11 1 1 i i i i i

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2010 | | pagina 10