Religieus Erfgoed Jaarvergadering 2008 Boekhandel Selexyz in Maastricht is gevestigd in religieus erfgoed. Op 24 mei vond in Rotterdam de Algemene Vergade ring van Leden van Heemschut plaats. Een belangrijk onderwerp was de aanpassing van de jaarlijkse minimumbijdrage. De vergadering ging akkoord met de aanpassingen van de bijdragen. Een individueel lid betaalt vanaf 1 januari 2009 mini maal 35 euro. De verhoging is ingegeven door het wegvallen van de rijkssubsidie en de kosten van de vereniging, onder meer voor het in stand houden van de uitgave van het tijdschrift Heemschut, dat zeer wordt gewaardeerd. Na het inhoudelijke gedeelte hield Tom Bade een voordracht over de 'economische bate van ons erfgoed'. Aan de hand van een aantal voorbeelden werd goed duidelijk dat ons erfgoed ons flink geld oplevert! Het middagprogramma, dat ook was opengesteld voor niet-leden, voerde naar de Van Nellefabriek. De restauratie en herbestemming werd in het verslag jaar overigens bekroond door Europa Nostra met een European Heritage Award! Op een zonnig dakterras van het Groothandelsgebouw, een belangrijk na oorlogs monument, werd de dag besloten met een borrel. 2008 was het Jaar van het Religieus Erfgoed. Met het eindrapport 'Geloof in de toekomst' en de 'Handreiking religieus erfgoed' van de Vereniging Beheerders Monumentale Kerkgebouwen krijgt de overheid een duidelijke oproep tot meer actie en steun. Heemschut sprak met betrokkenen en pleit voor oprichting van een nieuwe stichting. 'Geloof in de toekomst' is een Strategisch plan voor het Religieus Erfgoed. Het plan werd opgesteld onder leiding van prof. dr. Nico Nelissen en is in december 2008 overhandigd aan minister Plasterk van Cultuur. Het plan biedt een groot aantal aanbevelingen en actiepunten, om in de nabije toekomst een antwoord te bieden aan de dreigende leegstand en sloop van vele kerkgebouwen. Naar aanleiding van deze berichten over bedreigde kerkgebouwen heeft een delegatie van Heemschut Noord-Holland in juli 2008 een bezoek gebracht aan Monseigneur Punt van het bisdom Haarlem. Het standpunt van het bisdom komt op het volgende neer: De overheid plaatst kerkgebouwen op de monumentenlijst zonder een behoorlijke tegemoetkoming in de financiële gevolgen daarvan. Eén en ander betekent dat het bisdom daardoor grote bedragen moet opbrengen, welke zij niet heeft. Bovendien acht het bisdom het in standhouden van his torische gebouwen niet tot haar eerste taak. Zij stelt zich op het standpunt dat als de samenleving vindt dat een kerkgebouw in stand moet blijven op grond van andere dan kerkelijke motieven, zij dan ook voor de kosten moet opkomen. Heemschut heeft bij Monseigneur Punt gepleit voor een gezamenlijke aanpak van de problematiek. Analoog aan BOEI, de Maatschappij tot behoud van Industrieel Erfgoed in Nederland, pleit Heemschut voor de oprichting van een stichting, waaraan door alle betrokkenen moet worden deelgenomen. Naast het bisdom dienen de overheid en particuliere partijen als woningbouwcorporaties hieraan een bijdrage te leveren. Deze nieuwe Maatschappij tot herbestemming van kerkgebouwen zou verantwoordelijk heid moeten krijgen voor behoud, herstel en herbestemming van waarde volle kerkgebouwen. Daarbij dient er ruimte te zijn voor ander gebruik van zo'n kerkgebouw, maar wel in relatie tot het oorspronkelijke gebruik. De deskundigheid, financiën en exploitatie kan worden ondergebracht in deze maatschappij, die zich tot landelijk kenniscentrum zou dienen te ontwik kelen. 6 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 6