Limburg Amsterdam Gelderland Friesland Groningen Drenthe Groningen Flevoland bied' in Het Grootslag - tussen Medemblik en Enkhuizen - de komst van glazen warenhuizen vast aankondigen. Een voordeel is dat de twee torenflats van Waterpark Medemblik te midden van dit nieuwe glas straks het open land niet meer zullen domineren. 'Het is vaak maar van welke kant je het bekijkt', aldus Leenders. Onderweg wees hij op niet in het landschap pas sende droomvilla's, op rafelranden en de West- Frisiaweg die wordt uitgebouwd tot vierbaans autosnelweg tussen Alkmaar en Zwolle, op de lange rijen windturbines met een ashoogte van 120 meter, hoogspannings- en telecommasten. Joop van Diepen, meereizend kenner van boerderijen, presenteerde in een West-Friese dichtregel zijn oplossing: Waarom zetten we geen vlierbomen als overgordijnen om de bedrij venterreinen. Excursie Maasduinen 31 mei 2008 De excursie De Maasduinen - Monumenten en landschap begon met een bezoek aan het Belvedere project Geysteren, waar de bewo- ningsgeschiedenis nog goed afleesbaar is aan de huidige inrichting. Zeer bijzonder is het ensemble van kasteelruïne, kerkhof en pastorie. Het project beoogt historische structuren en elementen nog beter zichtbaar gemaakt worden en dat de cultuurhistorische identiteit van het gebied versterkt wordt, De rondleiding werd verzorgd door baron Weichs de Wenne, eigenaar van dit gebied. Voorts stonden een bezoek aan het Franz Pfan- nerhuis in Klein Vink en een kort bezoek aan het exterieur van kasteel Well op het programma. De Sint Petrus' Banden Kerk in Venray, ook wel Grote Kerk genaamd, was het laatste doel van de excursie. Aan deze excursie namen ruim 60 personen deel. excursie Cuypers 4 juni Onder het motto 'Cuypers in Amsterdam - Wonen en Kerken' werd een excursie geor ganiseerd naar het Centraal Station, de nog bestaande kerken van Cuypers (Posthoornkerk, Dominicuskerk en Vondelkerk) en de Vondelpark- buurt. excursie Land van Maas en Waal 16 augustus Deze excursie in het Land van Maas en Waal voerde de deelnemers naar de kastelen in Hernen, Batenburg en Appeltern. excursie religieus erfgoed 6 september Rondleidingen Open Monumentendag 13 september Samen met bewoners van het Blauwe Dorp heeft de commissie Groningen rondleidingen georganiseerd in het Blauwe Dorp, een tuindorp gebouwd rond 1920, nu een deel van de Oos terparkwijk. Hier werden 122 randwoningen van het Blauwe Dorp door sloop bedreigd. Na een monumentenaanvraag door Heemschut kregen de woningen in juni 2007 de status van gemeen telijk monument. excursie Veenhuizen 4 oktober De bestemming van de excursie was een bezoek aan de landerijen en gebouwen van de Maat schappij van Weldadigheid in Frederiksoord (Veenhuizen). Meer dan 60 personen namen deel aan deze excursie. De excursie in het kader van 'religieus erfgoed' in Noord Friesland was een groot succes. Aan de excursie namen 44 personen deel, die deels ook van buiten Friesland kwamen. excursie De Toekomst 1 november excursie waterbeheer 7 september Onder de titel 'Waterbeheer vroeger en nu" werden de deelnemers aan deze excursie ont vangen door het Waterschap Zuiderzeeland in Lelystad. De Dijkgraaf van het waterschap hield een inleiding over het rapport van de Deltacom missie dat in 2008 werd gepresenteerd. Daarna werd de excursie per bus voortgezet naar het Gemaal Wortman, de Balgstuw bij Ramspol, de Kadoelerbrug en het Waterloopbos, met de daar aanwezige waterloopkundige modellen. Strokartonfabriek De Toekomst (gemeente Scheemda) wordt binnenkort gerestaureerd dankzij een bedrag van 4 miljoen dat minister Plasterk beschikbaar stelde. Kor Holstein, de architect die de Toekomst gaat restaureren, en zijn medewerker leidden de deelnemers rond. Daarnaast werden in Sappermeer de St. Wil - librorduskerk, de werf Wolthuis, de voormalige Rijks HBS en de koepelkerk bezocht. In laatste genoemde kerk werd verteld over de plannen om er een cultureel centrum in te vestigen. Aantal deelnemers: 50. Jaarverslag 2008 Heemschut 31

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 31