Publieksevenementen Excursies en evenementen georganiseerd door de provinciale commissies Zuid Holland Noord-Holland Hp h 11 Den Haag: Amerikaanse Ambassade Debat Amerikaanse Ambassade 26 maart In 'n artikel, geplaatst in de nieuwsbrief van de RACM, werd de Amerikaanse ambassade in Den Haag, die is ontworpen door de beroemde archi tect Marcel Breuer, beschreven als 'het gebouw waar niemand van houdt'. Gesteld werd dat het gebouw ongeliefd is bij het Haagse publiek, ongewenst is bij het gemeentebestuur en slechts wordt gewaardeerd door architecten. Omdat het door de Amerikaanse ambassade zal worden verlaten, werd opgeroepen een open debat te houden over de toekomst van het gebouw. Deze oproep is door Heemschut Zuid-Holland, samen met de BNA kring Haaglanden opgepakt. Op 26 maart werd in de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten de bijeenkomst 'Aan tafel met Marcel Breuer' georganiseerd. Daarop vooruitlopend heeft Heemschut in februari aan BEtW voorgesteld het gebouw aan te wijzen als gemeentelijk monument. Tijdens de debatbijeenkomst is eerst een uitvoerig bouwhistorisch onderzoek van de locatie en het gebouw gepresenteerd. Daaruit kwam naar voren dat het gebouw niet alleen een bijzonder voorbeeld is van de wederopbouw architectuur in Den Haag. Maar ook vormt het onderdeel van het na-oorlogse bouwprogramma van de Verenigde Staten in Europa. Daarvoor werd bewust gekozen voor een moderne bouw stijl volgens de uitgangspunten van het Nieuwe Bouwen, de stijl die toen in opgang kwam. Overigens bleek tot veler verbazing dat BEtW al verschillende ontwerpen had laten maken voor mogelijke bebouwing op de locatie van de Amerikaanse ambassade. Die veroorzaakten vooral consternatie onder de deelnemers en ook weerzin door de neoclassicistische architectuur. Tijdens het debat ging de verantwoordelijke wethouder nader in op de ontwerpen. Opge merkt werd dat deze gemaakt waren in het kader van een onderzoek naar de toekomst van het bestaande gebouw en de mogelijke vervanging daarvan. De deelnemers aan het debat lieten er geen enkele twijfel over bestaan dat sloop van het gebouw uitgesloten moest worden. Daarvoor is de bouw- en cultuurhistorische waarde veel te groot, niet alleen voor Den Haag maar ook internationaal. De wethouder heeft dit signaal kennelijk ter harte genomen. Enkele maanden na de debatbijeenkomst heeft deze tenminste aan de landelijke pers laten weten dat de gemeente het gebouw wil behouden en er een museum in wil gaan vestigen. Busexcursie naar de kop van Noord-Holland 19 april 2008 Heemschut Noord-Holland stelt verrommeling in de kop van Noord-Holland aan de kaak. Een thema dat in het hele land speelt, is door de Commissie Noord-Holland regionaal uitgewerkt: verrommeling. Op zaterdag 19 april reisde een gezelschap per touringcar langs en door West- Friesland om de ergste voorbeelden te zien. Maar ook een paar hoogstandjes van landschappelijk schoon werden aangedaan, zoals de polders Schermer, Beemster en de Etersheimer Braak. Zelfs hier wordt de druk van de verstedelijking opgevoerd. 'We moeten toch ergens wonen' con stateerde inleider en gids stedenbouwkundige Roel Leenders. Hij pleit er voor bij het uitbreiden van woonkernen - naar de modekleur van dit moment 'witte schimmel' genoemd - als linten langs de oude polderstructuren te bouwen. Met behoud van zichtlijnen, zodat het 'landschap gelezen kan worden'. Na zijn inleiding in het theatercafé van de Alkmaarse schouwburg De Vest ging het per bus de provincie in. Met afgrijzen werd even later het open land ten zuiden van Berkhout bekeken, waar een - in de ogen van sommige onderzoe kers - overbodig 70 hectaren groot bedrijven terrein is geprojecteerd. Plus de 'bedrijfsdozen' van verlichtings-, deuren- en kasbouwbedrijven en een bank die in het 'kassenconcentratiege- 30 Heemschut Jaarverslag 2008 1

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 30