Gouda: Goudse Glorie Harderwijk Open Monumentendag Excursie Gouda Excursie Harderwijk Voormalige buurtbewoners ontmoeten elkaar tijdens Open Monumentendag in het Korenmetershuis vrijdag 25 juli zaterdag 26 juli In samenwerking met de Stichting Binnenhaven museum Turfsingel, Paul Rietjens, was er tijdens de Havendagen een gevarieerd programma. De in de historie belangrijke waterstad bood tevens onderdak aan de vele boten van de Landelijle Vereniging voor Behoud van het Historische Bedrijfsvaartuigen (LVBHB). In de voormalige garenspinnerij - een herbestemd industrieelerf- goed - verzorgde Sjaak Keyzer een inleiding over de bewogen geschiedenis van de doorvaart en de sluizen, werd een collectie stereofoto's uit 1900 van de beroepsvaart gepresenteerd en tijdens de lunch kon een tentoonstelling van oude prenten uit het streekarchief van Gouda worden bekeken. Onderleiding van gidsen werd er door de stad gewandeld, met als einde een rondleiding door de Sint Janskerk. In de tuin van het museum het Catharina Gasthuis werden beide dagen met totaal 105 deelnemers afgesloten. 'Veelkleurig Harderwijk' zaterdag 22 november In het kader van het religieus erfgoed werd in deze excursie aandacht gevraagd voor de 14e eeuwse Grote Kerk, met Batz orgel, en de 16e eeuwse muurschilderingen. Programma: Welkomstwoord wethouder H.J. Schipper, lezing door Niek de Jong, voorzitter van de historische vereniging Herderewich en concert van organist Jaap Zwart. Afsluiting: begeleide wandeling met bezoek aan de Vang- hentoren. Dit monument ontving in 1986 bij het 75 jarig bestaan van Heemschut de Heemschut restauratie prijs. De heren H. Molenaar en H. Roozeboom onder namen op voorbeeldige wijze de restauratie van de 14e eeuwse, voormalige zeepoort naast het Blokhuis ook bekend onder de naam het Soephuis. Aantal deelnemers: 110 zaterdag 13 september Voor het eerst sinds een aantal jaren deed Heemschut weer mee aan de Open Monumen tendag in Amsterdam. Het unieke Korenmeters huis, zetel van de vereniging, is eigendom van de gemeente en wordt sinds de jaren '60 door de vereniging als kantoor gehuurd. Een paar honderd mensen bezochten het gildepandje, waar een fototentoonstelling over de historie van het pand en de buurt was te zien. Ook gaven personeel en vrijwilligers van de commissie Amsterdam voorlichting over het werk van Heemschut. Aantal bezoekers: 245 Jaarverslag 2008 Heemschut 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 29