Amsterdam Succes: voormalige Centrale Bibliotheek Prinsengracht Actie: zienswijze. Speciale actie: In de zomer van 2008 werd de commissie opgeschrikt door een verbou wingsplan voor de voormalige Centrale Bibliotheek aan de Prinsengracht, in 1977 gerealiseerd naar een ontwerp van architect R.F.L. Nord. Het pand is een karakteristiek, gaaf voorbeeld van inpassingsarchitectuur in de Amsterdamse grachtengordel. De wijze waarop het gebouw zich voegt in zijn omgeving, vooral door de geslaagde neutralisering van de massaliteit van het complex, verraadt de hand van een bekwaam architect. De gevel is geen brede, gesloten wand, maar is geleed in vier afzonderlijke gevelvelden met verschillende hoogtes, die door terugliggende verticale glasstroken van elkaar gescheiden worden. Door deze compositie ontstaat het beeld van een ensemble van individuele panden. Desondanks is het pand niet bijzonder geliefd. De eigenaar, die de oude bibliotheek een hotelbestemming zal geven, wilde de bestaande gevels dan ook slopen en vervangen door slecht geproportioneerde, neoclassicistische gevels. Ook de commissie was niet unaniem in haar waardering van het pand, maar een meerderheid vond een actie gepast. Veiligheidshalve werd besloten geen zienswijze in te dienen maar een aanvraag voor een gemeen telijke monumentenstatus te doen. Deze actie bleek bijzonder effectief. De plannen werden ingetrokken en in overleg met de gemeente kwam een nieuw plan tot stand. Bij de presentatie van de nieuwe plannen in februari bleek tenslotte dat niet alleen de voorgevel, maar ook de beide binnenplaatsgevels integraal behouden blijven en opgeknapt zullen worden. Slechts de entree zal aangepakt worden. Op de aanvraag is formeel nog steeds niet beslist, maar gezien deze ontwikkelingen lijkt een positief besluit slechts een kwestie van tijd. David Mulder Beschermingsactiviteiten Woonhuizen: Schoolstraat. Sloopdreiging Actie: adhesiebetuiging. Amstclvccnscwcg 268. Dreigende sloop van de voormalige stationswoning van het Haarlem mermeerstation Actie: brief naar het Stadsdeel Amsterdam Oud-Zuid. •Jacob Marisplcin 20. Ingrijpende verbouwing Actie: rijksmonumentenaanvraag. Tugclawcg c.o. Dreigende sloop van twee woon blokken Actie: brieven naar het stadsdeel en de woningcorporatie, overleg. Kerken: Pius-X kerk, Jacob Geelst ra at 44. Dreigende sloop Actie: inspraak, overleg, beroep bij de rechtbank. Resultaat: sloop. BethelkerkPlejadenplein 42-44. Dreigende sluiting Actie: gemeentelijke monumenten- aanvraag. St. Salvatorkerk, Savelsbos 1. Dreigende sluiting Actie: gemeentelijke monumenten- aanvraag. Weerenkapel, Het Breed 2. Dreigende sluiting Actie: gemeentelijke monumenten- aanvraag. Divers: Stadionplein. herinrichting en gedeeltelijke bebouwing van het plein Actie: inspraak, zienswijzen. Voormalige Centrale Bibliotheek, Prinsengracht 587. Ingrijpende verbouwing met sloop van de bestaande gevels Actie: gemeentelijke monumenten- aanvraag. Binnengasthuisterrein. Dreigende sloop voormalige Tweede Chirurgische Klinieken aantasting voormalig Zusterhuis Opstellen van concept-monu mentenlijsten Wederopbouwerf- goed in de stadsdelen Slotervaart, Osdorp en Geuzenveld-Slotermeer. 20 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 20