ARNHEM De ENKA-fabriek in Ede vuldig toegepast. Bijzonder in Doetinehem is de inpassing van de ventila- tieroosters in de voorstellingen. Dat is creatief gedaan, de roosters zijn als het ware onderdeel van de taferelen. De stijl van de reliëfs neigt naar het kubisme. De naam van de kunstenaar is tot nu toe niet achterhaald. Zijn ini tialen zijn JvG of JvC. Die zouden volgens het Instituut Collectie Nederland (ICN) te Amsterdam kunnen duiden op de in 1930 in Den Bosch geboren Jan van Goethem, maar deze kunstenaar is het ICN sinds 1994 uit het oog ver loren. Ook andere naspeuringen hebben tot nu toe niet tot succes geleid, 't Brewinc is een in baksteen opgetrokken gebouw met verticaal gelede raamomlijstingen (rond stalen vensters) in imitatie-natuursteen. Een van de vleugels heeft fraai vormgegeven sheddaken. Het complex geniet geen beschermde status, ook al zijn daar in het verleden aanbevelingen voor gedaan en heeft het Gelders Genootschap een redengevende beschrijving opgesteld. Reden om er geen gemeentelijk monument van te maken is dat de gemeente Doetinehem de handen vrij wil houden bij de herbestemming tot regionale cultuurcluster. Het complex moet onderdak gaan bieden aan bibliotheek, kunstuitleen, het streekarchivariaat, speelotheek en het Staring Instituut, dat zich sterk maakt voor het behoud van het streekeigene. Op het parkeerter rein is nieuwbouw geprojecteerd voor zorgwoningen en appartementen. De aula met de sgraffito's is in de herontwikkelingsplannen wegbestemd. Een van de voorstellingen zou uitgezaagd kunnen worden en herplaatst in de speelotheek. Behoud van alle twaalf wandkunstwerken kost meer dan 300.000 euro en dat vindt de gemeente Doetinehem te gortig. Heemschut, ICN, Deutekom en Doetinchemmers met ingezonden brieven in de krant vinden het curieus dat bij de miljoenen kostende ontwikkeling tot cultuurcentrum juist het belangrijkste cultuurgoed, de sgraffito-eircustafe- relen, wordt opgeofferd. Rob Lureman inmiddels gesloopt. Nijmegen De Winkelsteegh, landgoed. Wijziging bestemmingsplan van wege nieuwbouw in park rond villa. Zienswijze, inspraak. Gemeente Nijmegen: Lent Zaligestraat, Fort Beneden-Lent, ook Nieuw Knodsenburg (RM). Plannen voor woon/winkel/werk- wijk direct langs de gracht; bebou wing in schootsveld. Gemeente Oude IJsselstreek: Terborg Pleintje Kaak, archeologische vondsten uit middeleeuwen. Verlies bodemarchief; verzoek tot integratie vondsten in en bijstelling van de nieuwbouwplannen. Gemeente Overbetuwe: Driel Steenfabriek, Doorwerthse Hoek I, schoorsteen. Sloopdreiging; bezwaar tegen sloopvergunning. 2008 plaatsing op GM-lijst. Gemeente Overbetuwe: Eist Rijksweg/Deethsestraat, bouw benzinestation op 8m hoge terp in directe omgeving complex histori sche boerderijen. Bezwaar door gemeente en pro vincie afgewezen. Wageningen Harnjesweg 54, molen De Vlijt. molenbiotoop in gevaar. Adhe siebetuiging aan actie molenaar/ buurtwerkgroep/ Wageningen Monumentaal. De Dreijenborch, Ritzema Bosweg 32, gebouw voor Landbouwhuis- houdkunde. Sloopvergunning verleend, brief naar diverse partijen. Zevenaar Huize Mathena, Stationsplein 4, voormalige havezate, Liemers Museum (collectie Stuyvesant). Toekomstige functiewijziging. Gemeente Zevenaar, Angerlo Dorpsstraat 99, vm Zuivelfabriek. Gedeeltelijke sloop. Deel in Amster damse School-stijl behoudens- waard. PLANOLOGIECOMMISSIE De Planologische commissie van Heemschut-Gelderland was/is als gesprekspartner betrokken bij de onderstaande projecten: Bronckhorst Landgoed Hof te Baak en de torenruïne van de kapel; uitbreiden bedrijventerrein Dambroek zou landgoed in kunnen kapselen. Lichtenvoorde Raadhuisstraat, historisch straat beeld bedreigd door sloop karakte ristieke panden. Lingewaard Huissensche Waarden, ont- zandingsplan slokt waardevolle landbouwgrond op in het Nationaal Landschap Gelderse Poort. Gemeente Oldebroek: Wezep In Wezep ligt een grootschalig hip pisch centrum in de planning. Rheden Landgoed Rhederhof, bouw 57 woningen op het landgoed terrein. Riverstone, ruïne vm steenfabriek buitendijks, plan wonen en recreatie. Gemeenten Varsseveld en Enschede Planvorming N18, plannen tot ombouwen N18 tot autoweg. Jaarverslag 2008 Heemschut 15

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 15