Gelderland Maycrete-woningen in Arnhem beschermd Sgraffito-kunst bedreigd Complex Maycrete-woningen, gelegen aan de C. van Rennesstraat, Waterbergseweg en R. Holstraat in Arnhem. Op 18 november 2008 ontving het bestuur van de Bond Heemschut Gelder land een officieel bericht van BEtW van de gemeente Arnhem tot aanwijzing als beschermd monument van bovengenoemd wooncomplex, nadat men eerder dat jaar op de hoogte was gesteld van het voornemen tot aanwij zing. Hiermee kwam een einde aan een proces dat medio 2005 begon met de melding van de voorgenomen sloop van de woningen door bewoners van het complex én door het Cuypersgenootschap. Eigenaar Woningcorporatie Portaal wilde het complex slopen en nieuw bouwen. Heemschut heeft zich meteen ingezet en in oktober 2005 de gemeente verzocht de Maycrete- woningen aan te wijzen als beschermd gemeentelijk monument. Gewezen werd onder meer op het grote (cultuur)historische belang van deze na-oor- logse 'noodwoningen' in Arnhem als wederopbouwstad. Nederlandse gemeenten die door de oorlog meer dan twintig procent van hun woningvoorraad hadden verloren konden bij het ministerie van Weder opbouw de Maycrete-woningen aanvragen. Het woord Maycrete is samen gesteld uit 'May', dat verwijst naar de Amerikaanse ontwerper Maybeck, en "crete", het Engelse woord voor beton 'concrete'. Het Maycrete-systeem bestaat uit prefabonderdelen met ingenieuze constructiemethoden, die op snelle wijze in een groot aantal kon worden opgetrokken. Arnhem maakte als één van de zwaarst getroffen steden uit de Tweede Wereldoorlog gebruik van deze mogelijkheid en bouwde complexen noodwoningen op drie locaties: Geitenkamp, Rijnwijk en Alteveer. Voor de in 2005 onder nomen actie tot aanwijzing was belangrijk dat het complex in Alteveer (16 woningen gerealiseerd in 1947) nog geheel overeind staat en voor een belangrijk deel in de oorspronkelijke staat verkeert. Tussen 2005 en het goede bericht in 2008 ligt een periode met inspan ningen van Heemschut in het bijzonder van technisch adviseur Roel Veelders in een proces, dat de mogelijkheden tot behoud steeds onderzocht en verkende. Zo zijn er plannen geweest om twee woningen te verplaatsen naar het Openluchtmuseum dat grenst aan de wijk Alteveer. Heemschut hield echter vast aan behoud op locatie. Nadat Portaal einde 2007 uitein delijk afzag van sloop is de gemeente Arnhem zelf gekomen met een voor dracht tot aanwijzing als beschermd monument. Hiermee is een bijzonder wederopbouwcomplex op een stedenbouwkundig belangrijke locatie voor de stad behouden. En voor de bewoners? Hun woningen worden aangepast aan eigentijdse wooneisen. Ria Koning Elf van de twaalf sgraffito-circusvoorstellingen wachten op de sloper bij de herontwikkeling van het voormalig schoolgebouw 't Brewinck in Doetinchem tot regionaal cultuurcentrum. Heemschut is hiertegen in het geweer gekomen en heeft de gemeente Doetinchem verzocht eerdere besluiten te heroverwegen en een oplossing te creëren die recht doet aan deze monumentale wandkunst uit de Weder opbouwperiode. De plaatselijk historische vereniging Deutekom heeft haar bezorgdheid uitgesproken en adhesie aan de reddingspoging van Heemschut betuigd. De voorstellingen bevinden zich in de aula van een als lagere technische school gebouwd complex uit de begin jaren '50 van de vorige eeuw. De aula is een toevoeging uit de jaren zestig. De wanden zijn gedecoreerd met reliëfs die in de stuccementlaag zijn uitgespaard. Deze techniek, sgraffito, is vooral tijdens de Wederopbouwperiode (1945-1965) veel- Beschermingsactiviteiten Apeldoorn Apeldoorns Kanaal. Bevaarbaar maken gesteund, ook financieel, door GS. Pleidooi voor koppeling met Europa. Arnhem Maycrete-woningen, wijk Alteveer. Sloopdreiging voor 16 noodwo ningen uit WO II. In 2005 verzoek Heemschut aan gemeente om beschermde status. 2008 plaatsing op gemeentelijke monumentenlijst gehonoreerd. Gemeente Berkelland: Ruurlo Ruurlo, Domineesteeg- Groenloseweg. Nieuwbouw appartementen. Te massaal plan in kleinschalig gebied: bezwaar Heemschut. Gemeente Bronckhorst: Hoog- Keppel Hoog-Keppel, AVIKO, voormalige Aardappelverwerkende Industrie Keppel en Omstreken, fabriekscom plex. Leegstand fabriekscomplex en directiewoning (GM). Zienswijze, inspraak. Fabriekscom plex is in april 2008 afgebrand. Hummelo Rondweg West. Zienswijze op MER-advies, voorkeur rondweg Oost. Buren Kasteelterrein: ruïnes en tennisbanen. Verloedering. Meedenken om tij te keren. Doetinchem O.L.V. Tenhemelopneming (de Paskerk), Pr. Hendrikstraat, kerkinterieur. Aantasten kerkgevels door inbouw dagkerk en utiliteitsruimtes in zijbeuken. Overlegresultaat: geen aantasting gevel straatzijde. •Aula Brewinc van de vm techni sche school, C. Missetstraat/Spin- baan 20, kunstwerk - een fries over twee wanden met circusvoorstel lingen in sgraffito - bedreigd. Bouwgedeelte met sgraffito wegbestemd in nieuwe plannen, behoud sgraffito onzeker. Gemeld bij ICN. Druten Centrumplan. Inpassing nieuwbouwplannen in cultuurhistorisch waardevolle omgeving. Op initiatief van Heemschut is een supervisor aangesteld voor de toetsing van te realiseren plannen aan beeldkwaliteitsplan en steden bouwkundige waarden. Ede Carré Enka, voormalig kunstzijde fabriek. Sloopvergunning afgegeven; schriftelijke reacties naar betrokken partijen die in overleg zijn. Gemeente Montferland, Loil 0. Doetinchemseweg 2, voormalig maalderij. Sloopplannen tbv nieuwbouw o.v.v. behoud karakteristiek beeld. 's-Heerenberg Emmerikseweg 13, Gouden Handen, vm klooster St. Bonifatius (RM). Herbestemmingsperikelen. Nijkerk Molenplein: voormalige molen. Sloopdreiging molenromp. Bedenkingen, inspraak; molen 14 Heemschut Jaarverslag 2008

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2008 | | pagina 14