Nieuwe koers Heemschut 'Voorhoede, platform, verbeelden en beweging' Kaderdag 2007 Tijdens de Algemene Vergadering van Leden op 12 mei 2007 presenteerden voorzitter Harm Bruins Slot en algemeen directeur a.i. Karei Loeff de nieuwe koers van de Bond Heemschut. Heemschut werd opgericht in 1911 en is daarmee de oudste particuliere vereniging voor bescherming van cultuurmonumenten. De vereniging telt 7581 leden (stand per 31 december 2007). Een aantal fundamentele vraagstukken vormde de aanleiding voor de nieuwe koers van de vereniging. Intern speelde de afname van het aantal leden een rol, evenals de bestuurs structuur en de relatie tussen centrale en decentrale taken. Aspecten als een toenemende vergrijzing, de financiële positie van de vereniging en de beperkte zichtbaarheid van Heemschut zijn als aandachtspunten meege nomen in de plannen. De zoektocht naar verandering bij Heemschut stond niet op zichzelf. In 2006 werd ook bij de landelijke overheid gefuseerd: de RACM ontstond uit de samenvoeging van de ROB (Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek) en de RDMZ (Rijksdienst voor de Monumentenzorg), en de stichting NCM (Nationaal Contact Monumenten) moest node fuseren met andere stich tingen tot de nieuwe koepel Erfgoed Nederland. In meerdere opzichten is het daarom goed om te trachten de positie van Heemschut te herijken. Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot zette in 2006 de toon met de zoektocht naar een breder draagvlak en meer binding voor cultuurhistorie. Vanuit de Stichting Mooi Nederland werd het veld verkend en geconsta teerd dat er sprake is van een sterk versnipperd monumentenveld, met talloze deelbelangen. De conclusie was dat de burger wel degelijk geïnteres seerd is in cultureel erfgoed en het behoud ervan, maar vooral vanuit lokale betrokkenheid. Aandachtspunten Het beleidsplan van Heemschut, dat loopt tot 2008, vraagt aandacht voor nieuwe inhoudelijke aandachtspunten. Het waarschuwt voor de bedreigde positie, maar biedt ook veel goede voornemens. Duidelijk gesteld moet worden dat, met de financiële middelen die Heemschut ten dienste staan, er beperkingen zijn in het realiseren van de doelstellingen. Ook het ontbreken van een samenhangend beleid tussen koers, beleid en middelen speelt de vereniging parten. In de zoektocht naar de nieuwe koers voerde Karei Loeff het afgelopen jaar gesprekken met leden, provinciale commissies, het bestuur en het monumentenveld. De vraagstelling was bewust heel open. Vragen als 'zou Heemschut anno 2007 nog worden opgericht?' en 'is er wel toekomst voor Heemschut?' werden bewust gesteld. Uit de gesprekken kwamen interes sante conclusies naar voren. Zowel vanuit het monumentenveld als vanuit de actieve leden werden nut en noodzaak van Heemschut bevestigd. Dat er wat moest veranderen werd ook duidelijk, maar de koers om dat te bewerk stelligen zou een geleidelijke moeten zijn. Met de analyse van het veld werd door het dagelijks bestuur een intensieve brainstorm ingegaan. De uitkomst was een aan het algemeen bestuur en de Algemene Vergadering van Leden voor te leggen nieuwe koers, die kan rekenen op steun van de leden. In de toekomstvisie staat een aantal wensbeelden centraal, die voor de naar buiten gerichte organisatie te vatten zijn in de steekwoorden: voorhoede, platform, verbeelden en beweging. Voor de interne organisatie gelden de begrippen 'Lean and Mean' en 'financieel gezond'. Vanuit deze visie zullen bestuur en directie de vereniging met nieuw elan naar de toekomst leiden. Hiertoe is het Stappenplan 2009-2011 opgesteld, dat de leidraad vormt voor verder onderzoek naar de veranderingen binnen de vereniging. Heemschut organiseert elk jaar een bijeen komst voor haar actieve leden: de Kaderdag. Van de ruim 150 vrijwilligers was ruim een derde op 23 oktober 2007 naar Culemborg gekomen om zich in het oude stadhuis te laten informeren en te discussiëren over diverse landelijke ontwikkelingen. Na een uiteenzetting over de visie en nieuwe koers van Heemschut volgde een discussie over het beleid van Heem schut en het college van technisch adviseurs. Deze discussie spitste zich toe op de vraag hoe Heemschut nog beter meldingen van bedrei gingen kan oppakken en hoe het werk van de technisch adviseurs zich verhoudt tot dat van de overige provinciale commissieleden. Tijdens de lunch kon op eigen gelegenheid een stadswandeling worden gemaakt door het his torische centrum van Culemborg, dat voor velen een ontdekking bleek. 4 Heemschut Jaarverslag 2007

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2007 | | pagina 4