Bescherming 'Goede monumentenzorg historische omgevingszorg' Gebieden met speciale beleidsaandacht van de provinciale commissies HET ONDER AUSPICIËN VAN PROF. A. VAN DER ZWAN opge- stelde beleidsplan 2004 - 2008 werd vastgesteld door de Algemene Vergadering van Leden in mei 2004. Dit plan kent als uitgangspunten van beschermingsbeleid: gebiedsgeriehtheid, pro-aetiviteit en projeetmatig- heid. Als beleidsspeerpunt werd, met instemming van het college van technische adviseurs, voor de periode tot 2009 de (cultuurhistorische waardevolle) gebiedsbescherming geagendeerd. De provinciale commissies hebben inmiddels geselecteerde gebieden van historiseh-stedebouwkundige of historisch-geografisehe waarde in pro tectie genomen. Als ideële monumentenwachten houden ze de ruimtelijke ontwikkelingen in de peiling. Als pleit- en aanjaagcommissies bevorderen ze juridisch-planologisch beschermingsbeleid en cultuur historisch planologisch ontwikkelingsbeleid voor deze gebieden. De gebiedsbenadering sluit aan bij de ontwikkelingen op het terrein van de 'groene' monumentenzorg. Historische tuinen, parken, buitenplaatsen, landgoederen en landschappen komen steeds meer binnen het gezichts veld van de traditionele monumentenzorg. De 'missie, visie en strategie' van de nieuwe Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monu menten geeft hier blijk van. Ook de belangstelling voor cultuurhistorische waarden bij Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, Landschapsbeheer Nederland, de Unie van landschappen en het Nationaal Groenfonds bevestigt deze ontwikkeling. Het Nederlandse cultuurlandschap is eindelijk ook voorwerp van overheidszorg: historische omgevingszorg. Historische omgevingsbeseherming beoogt integraal behoud te bewerk stelligen van de historisch-geografisehe, historisch-topografische en historisch-scenografische waarden. Het Apeldoorns Kanaal in 1949. Heemschut ondersteunt de Stichting Apeldoorns Kanaal bij het opnieuw bevaarbaar maken van deze historische waterweg. De Nota 'Monumentenwet in de steigers' van de Stichting Nationaal Contact Monumenten (NCM) werd op 26 juni 2006 aangeboden aan de staatsecretaris van OCenW. Heemschut was nauw betrokken bij de voorbereiding van deze Nota. De problematiek van de monumentale gebiedsbescherming stond ook bij de werkgroep, die de evaluatie van de Monumentenwet 1988 verrichtte en aanbevelingen opstelde voor een eventuele herziening van deze wet, volop in de belangstelling. Het NCM is met Heemschut van oordeel dat behalve 'gezichten' en terreinen ook gebieden als geheel (bijvoorbeeld Belvedere-gebieden) een beschermende monumentenstatus moeten kunnen verkrijgen. Hiervoor is een wijzi ging noodzakelijk van de Monumentenwet 1988. Het kan immers niet zo zijn dat een landschapsmonument als de 17de-eeuwse droogmakerij de Beemster, door de UNESCO op de wereldmonumentenlijst geplaatst, wettelijk niet kan worden geplaatst op de Nederlandse monumentenlijst. Het landschappelijk erfgoed van Nederland behoeft meer bescherming: monumenten bescherming! Groningen Hoogeland, Oldambt, zone Groningen-Glimmen, Oosterparkwijk Groningen Friesland Oranjewoud e.o. Drenthe Frederiksoord-Veen huizen, Roden-Leek, regio Assen-Groningen Overijssel 'Hart van Zuid' Hengelo, Vechtfront Dalfsen, IJsselvaIlei en IJsseldelta Gelderland Radio Kootwijk, Apeldoorns kanaal Dieren-Hattem Flevoland Noordoostpolder Utrecht Prins Hendrikpark Baarn, Nieuwkoop-Harmeien Noord-Flolland 'Meer en Berg' Bloemendaal, 't Gooi Zuid-Flolland Marine Vliegkamp Valkenburg, Sluiscomplex Leidschendam, Vreewijk Rotterdam, 'Aalmarkt' Leiden, landgoederenzöne 'Den Haag-Wassenaar-Voorsehoten' Zeeland Oesterputten Yerseke, Boulevard Bankert en Evertsen Vlissingen, Scheepswerfgebied Vlissingen Noord-Brabant Langstraat Limburg Heuvelland, Heythuysen-Thorn Jaarverslag 2006 Heemschut 5

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2006 | | pagina 5