keuren voor omvangrijke bebouwing en de aanleg van een jachthaven op een van de mooiste locaties binnen het beschermd stadsgezicht van Veere, recht tegenover de monumentale grote kerk. Daarmee zou het zicht op het stadje vanaf het Veer se Meer vrijwel volledig verloren gaan. In samenwerking met verschillende lokale en provinciale organisaties is hiertegen bezwaar ingediend. De gemeente heeft vervolgens besloten om het oor spronkelijke plan niet uit te voeren. Heemschut heeft aangegeven welke mogelijke locaties voor een derge lijke jachthaven minder bezwaar zouden opleveren. Vlissingen, Zeevaartschool De aanvraag voor aanwijzing van de Zeevaartschool tot rijksmonument is, ondanks een positief advies van de Raad voor Cultuur, vanwege het gewijzigde monumentenbeleid niet door de RDMZ gehono reerd. Vooruitlopend op nieuw beleid in 2006 is in samenspraak met de vereniging voor oud-leerlingen en de heemkundige kring Walcheren opnieuw een aanvraag ingediend. Bij de gemeente Vlissingen is gepleit voor de status van gemeentelijk monument, waarvoor de raad niet ongevoelig is gebleken. Hotel Britannia De situatie rond het in steeds slechtere staat verke rende hotel Britannia is alleen maar onduidelijker geworden. De projectontwikkelaar heeft een poging gedaan de bestemming te wijzigen in zorgapparte- menten, maar dit voorstel is door de gemeente Vlis singen afgewezen. Ook loopt nog steeds een bodem procedure, aangespannen door naburige bewoners. Door de provinciale commissie is het initiatief geno men om te onderzoeken of restauratie van de mozaïe ken door Louis van Roode, die nog in redelijke staat zijn, mogelijk is. Tevens zijn de bouwtekeningen van de architect J.W.C. Boks boven water gehaald. In 1955 is er uitsluitend een paviljoen gebouwd door Boks, dat in samenwerking met Van Roode is uitge voerd. Wanneer dit paviljoen wordt gesloopt, kunnen deze mozaïeken worden uitgezaagd, getransporteerd, gerestaureerd en herplaatst. Dit is echter veel kost baarder dan restauratie ter plekke. Heemschut is in overleg met de projectontwikkelaar. GoesStraatverlichting Markt Zonder enige aanleg vergunning zijn op de Grote Markt in Goes vier grote verlichtingsarmaturen geplaatst op de beroemde zichtlijn, waarop stadhuis en Grote Kerk liggen. In Goes is hiertegen veel weerstand ontstaan. Heemschut heeft bij B en W van Goes bezwaar gemaakt en aangeraden de ver lichting naar de overkant van de markt te verplaat sen, waar deze veel minder hinderlijk is. Sloelijn De commissie heeft steun verleend aan de actie van 'Stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland' om de Sloelijn - een deel van de oude spoorlijn door de Zak van Zuid-Beveland binnen de gemeente Goes - op te voeren als gemeentelijk monument. Dit gedeelte van de oude ringlijn door Zuid-Beveland is nog niet beschermd en zeker zo waardevol als de rest. Yerseke, Spruitstraat Heemschut werd geïnformeerd over de voorge nomen sloop van drie woningen in de Spruitstraat te Yerseke. De straat maakt deel uit van een 19e- eeuwse arbeidersbuurt, gebouwd op de percelen van een voormalige boerderij. In het gehele wijkje zijn al veel verbouwingen gepleegd, alleen de genoemde drie panden en enkele andere bevinden zich nog in de oorspronkelijke staat. Er is echter geen enkele bescherming en bovendien is de eigendomssituatie zeer onduidelijk. Dit was voor Heemschut reden om geen actie te ondernemen. Schouwen-Duiveland, Watersnoodwoningen In rap tempo worden de laatste jaren op veel plaat sen in Zeeland Noorse en Deense woningen, na de watersnood van 1953 geschonken aan de bevolking, gesloopt. Op Schouwen-Duiveland bestaan plannen om een groot deel van de daar aanwezige waters noodwoningen te slopen. De provinciale commissie heeft zich ingezet om een vijftal oorspronkelijke typen in Burgh op de gemeentelijke monumenten lijst geplaatst te krijgen. Een aantal andere wonin gen aan de Grachtweg in Zierikzee was zodanig verbouwd dat terugbrengen in de oorspronkelijke staat niet meer mogelijk leek. De regionale heem kundige vereniging heeft de sloopvergunning aangevochten. Heemschut heeft alleen bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen nieuwbouw, die in strijd is met de voorschriften voor beschermd stadsgezicht. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft toegezegd hiermee zoveel mogelijk rekening te houden. ZierikzeeHerinrichting Buitenhaven en Kaai De adviseurs wezen de commissie op een plan tot herinrichten van Buitenhaven en Kaai in Zierikzee, zonder dat hiervoor een vergunning was aange vraagd. De betrokken ambtenaren en de welstands commissie van de gemeente Schouwen-Duiveland hadden reeds negatief geadviseerd. Ook waren de plannen niet aan de monumentencommissie en de RDMZ voorgelegd, terwijl de kade wel als rijksmo nument is opgenomen. Ondanks de aanvraag van de aanleg vergunning, heeft Heemschut heeft in overleg 37

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 39