ZEELAND Adres secretariaat: Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) mw. J.A. Pleijte Postbus 49 43330 AA Middelburg e-mail ja.pleijte@scez.nl Samenstelling van de provinciale commissie (per 31 december 2005) drs. W. Heijbroek, voorzitter waarnemend tech nisch adviseur drs. F. Godthelp, vice-voorzitter/ technisch adviseur ruimte F.J. Goossen, penningmeester PR-adviseur G.M. Baijens J.H.L. Gerrits L.M. van der Gouwe mw. W. van Muiswinkel-Fokkema P.F. Verhagen ir. PC. van Traa, aspirant technisch adviseur Adviseurs: drs. D.H.P. Koren, SCEZ Erfgoedhuis ir. E. de longh, adviesburo vivax-lpp Mutaties De vacature voor technisch adviseur zal in 2006 gedeel telijk worden vervuld door restauratiearchitect PC. van Traa. Voor het overige zullen de heren De longh en Heijbroek hun activiteiten in dit vlak blijven voortzet ten, in goed overleg met elkaar en met de heer Van Traa. Voorlopig blijft de heer Heijbroek het aanspreekpunt. Vergaderingen De commissie vergaderde viermaal in Middelburg in het SCEZ (Erfgoedhuis) en driemaal op locatie in Huis ter Hooge (Middelburg), Yerseke en Vlis- singen. Tijdens de vergaderingen op locatie werden inleidingen verzorgd door plaatselijke vertegen woordigers over de problematiek rondom respec tievelijk 'de groene kamer', de toekomst van de oesterputten en de inrichting van het KSG terrein (nu: Dokkershaven). Deze vergaderingen werden gecombineerd met bezoeken aan de betreffende gebieden onder leiding van deskundigen. Veel zaken worden afgedaan door middel van het rondsturen van berichten per e-maiL Dit heeft het voordeel dat de vaak noodzakelijke snelheid van reageren op procedures kan worden bereikt zonder dat dit ten koste gaat van de zorgvuldigheid. Beschermingsactiviteiten Objecten De commissie heeft in 2005 aan de volgende objec ten aandacht besteed: Middelburg, Stationsgebied Nu de inrichting van het stationsgebied groten deels is voltooid wil de gemeente Middelburg de toegezegde herplaatsing van de voetgangersbrug in de directe omgeving om financiële redenen niet gestand doen. In goede samenwerking met de werk groep industrieel erfgoed, de SCEZ, de vrienden van Middelburg en de RMDZ is een standpunt geformuleerd. De werkgroep vindt dat de gemeente Middelburg haar toezeggingen moet nakomen. Domburg, Badpaviljoen Overleg met de projectontwikkelaar heeft er toe geleid dat de restauratie van het badpaviljoen doorgang kan vinden, uitgaande van een beperkte uitbreiding aan de zeezijde met dertien appartementen. De zeezijde van het badpaviljoen is door verbouwingen in het verleden al in belangrijke mate verminkt. De oplossing, die door de projectontwikkelaar met Heemschut is overeenge komen, is zodanig dat deze uitbouw goed bij de archi tectuur van het oorspronkelijke badpaviljoen aansluit. Op het laatste moment heeft iemand buiten Heemschut bezwaar gemaakt tegen de plannen, om exploitatie van het badpaviljoen te voorkomen. Het artikel in Heem schut over deze langslepende zaak heeft tot gevolg gehad dat de bestuursrechter het laatste bezwaar in een vooroverleg ongegrond heeft verklaard. De officiële uitspraak moet nog plaatsvinden. 's Heerenhoek, Restauratie boerderij De oorspronkelijke plannen voor de sloop en her bouw van een 186-eeuwse boerderij woning in 's Hee renhoek, een gemeentelijk monument, zijn door toe doen van Heemschut verijdeld. Daarvoor in de plaats is een restauratieplan opgesteld, dat recht doet aan de karakteristieken van de woning, terwijl tegelijkertijd door uitbreiding achter de noodzakelijke extra ruimte kon worden verkregen. Inmiddels is de restauratie grotendeels voltooid en is het gehele complex van woning met schuren in oude glorie hersteld. TerneuzenZwartenhoekse Zeesluis De door de commissie ingediende aanvraag voor de status van rijksmonument voor de restanten van de Zwartenhoekse zeesluis is uiteindelijk gehonoreerd. Daarmee is niet alleen dit unieke waterstaatkundige bouwwerk uit 1788 bij Axel gespaard gebleven, maar ook de mogelijkheid geschapen om de nabu rige batterij te behouden. Veere, Marina Veere De gemeente Veere wilde een bouwplan goed- 36

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 38