Aanvraag voor bescherming - De commissie schonk aandacht aan de unieke dierenbegraafplaats bij het voormalige asiel aan de Polderweg. Zowel in een artikel in het blad Heemschut als in een brief aan de stadsdeelwet houders is de waarde van het begraafplaatsje uit een gezet, echter zonder het gewenste resultaat. - De historische tram- en buscollecties moesten gedwongen verhuizen, zonder zicht op een alternatieve ruimte. Het materieel is weliswaar versleept en opgeslagen, maar er zijn geen mogelijkheden tot onderhoud. In het tijdschrift verscheen een artikel over het behoud van de collecties en de commissie stuurde brieven over het onderwerp naar verschillende instanties. - Molen 'De Otter', de enig werkende houtzaag molen van Amsterdam, is gedoemd tot museum stuk te vervallen. Door de omringende bebou wing kan de molen geen wind meer vangen. Plannen om de molen te verplaatsen kunnen geen doorgang vinden, omdat daarvoor geen vergunning is afgegeven. - Heemschut Amsterdam ondersteunt de aanvraag van de Stichting Amsterdam Noord om de Shell- laboratoria in Amsterdam Noord tot gemeente lijk monument te verklaren. - Bij het Hallenproject in de voormalige GVB- werkplaats aan het Kwakersplein blijft het monument gespaard. Het complex moet wel worden aangepast aan de nieuwe functies van theaters, bioscoop, sportcentrum, horeca en bedrijfsruimte. Oplettendheid blijft geboden. - Heemschut heeft geprotesteerd tegen de hoge bebouwing (twee grote torens) op de Kohn- stammlokatie nabij de Wibautstraat en gepleit voor de bescherming van het kleinschalige S w ammerdambu urtj e - De commissie is uitgenodigd door Van den Ende Foundations om kennis te nemen van de plan nen voor nieuwe theaters op de plaats van het Nieuwe de la Mar Theater. Er is hier geen sprake van een monument, maar de omgeving van het Leidsplein aan de rand van het beschermde stads gezicht verdient wel bescherming. De plannen lieten een creatieve oplossing zien voor de bouw van nieuwe theaters zonder het straatbeeld langs de Marnixstraat en het silhouet aan te tasten. - Een bron van zorg blijft de bebouwing van het Stadionplein. Als toegang tot de stad en de zichtlijnen op het Olympisch Stadion is extreme hoogbouw en het compleet dicht bouwen van het plein uit den boze. - Het Belvedere-initiatief om de Spaarndammer- dijk op de monumentenlijst te plaatsen is niet overgenomen. - De commissie heeft geen actie ondernomen om de status van gemeentelijk monument te verkrij gen voor de verwaarloosde bejaarden woningen - de Piggelmeehuisjes (1948) - in de wijk Bos en Lommer. Historiserende nieuwbouw - De geveltop van Vijzelstraat 123 is na onderzoek van en op voordracht van David Mulder door de architecten gewijzigd en komt meer overeen met de oorspronkelijke vormgeving. Public Relations Tijdschrift Heemschut De heer Kamerling vervaardigde voor het tijdschrift artikelen over de dierenbegraafplaats aan de Pol derweg en over de collectie historische openbaar vervoer. In het tijdschrift verscheen een interview van mevrouw Oen met de heer Franssen van het bureau Visual Text over de I-mode-wandeling 'Gered voor de Sloop Heemschutroute9. Mevrouw Oen publiceerde ook een artikel over de Zuiderkerk in de reeks 'Mijn favoriet monument9. Website De website werd regelmatig aangepast wanneer er nieuws, nieuwe gevallen of activiteiten te melden waren. Extern Radio Noord-Hollands zond een interview uit met voorzitter Eelman over de Molen de Otter Provinciaal Publieksevenement De commissie organiseerde in het kader van de Open Monumentendag met als landelijk thema Religi eus erfgoed de excursie Mokumvan mirakel tot moskee De route begon bij restaurant 'David en Goliath9 bij Het Amsterdams Historisch Museum, dat gevestigd is in de stallen van het Sint Luciënklooster. De route liep langs het Begijnhof met de Engelse Kerk, het Spui, 'Het Lam9, de Heilige Weg, de Agnietenkapel, de Waalse Kerk, het Sint Joriskloos- ter en de Armeense kerk. De lunch werd gebruikt in het Joods Historisch Museum. Na de lunch werden de deelnemers per tram vervoerd naar de 'De Zaaier9, de Noorderkerk en de kapel van het 'Zevenkeurvor- stenhofje'. De wandeling werd op twee dagen aange boden, op dinsdag 30 augustus en donderdag 1 sep tember. De excursie telde in totaal 44 deelnemers. 33

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 35