nog geen gemeentelijk monument en bestaat gevaar voor aantasting van de karakteristieke voorgevel en het verdwijnen van de lichtstraat. Heemschut houdt vinger aan de pols. Boerderij Het Reigersnest rijksmonument). De commissie heeft bezwaar gemaakt tegen de verbouwing van rijksmonument Het Reigersnest, omdat een bouwhistorisch onderzoek achterwege was gelaten. Met het aangepaste plan is Heemschut akkoord gegaan. Ede-oost Kazernes rijksmonument Ook in Ede werd een gebouwencomplex, dit keer uit het militaire verleden, herbestemd voor woning bouw. Heemschut kon zich vinden in de globale plannen en blijft de verdere realisering volgen. Epe Bouwhal op spoortracé Heemschut ondersteunde de zienswijze van de His torische Vereniging tegen de bouw van een bouwhal pal naast een historische boerderij. Nijmegen Donjon In het jubileumjaar Nijmegen 2000 verrees op het Valkhofterrein (archeologisch monument) tijdelijk een 42 m hoge steigerconstructie naar model van de donjon die eind 18e eeuw werd gesloopt. De com missie was enthousiast over het resultaat. Wandtapijten De 17e-eeuwse gobelins die in het verleden uit de vergaderzaal van het stadhuis van Nijmegen ver wijderd waren, zijn in het kader van de 'Metamor- fosenserie' terug in dat stadhuis, zij het in andere ruimten. Naar aanleiding van de ontwerpbeschik king voor deze 'verplaatsing9 hebben de historische Vereniging Numaga en Heemschut hun zienswijze kenbaar gemaakt. Rheden Landgoed Rhederhof met landhuis (rijksmonument) en bijgebouwen Heemschut ondersteunde het bezwaarschrift van het Comité Behoud Landgoed Rhederhof. Door de bouw van tachtig woningen en de realisatie van vijf appartementen in het nagenoeg gave 19e-eeuwse landhuis gaan belangrijke cultuurhistorische en landschappelijke waarden verloren. Vaassen Daams Molen De gemeente Vaassen besteedde in het bestem mingsplan te weinig aandacht aan de molenbiotoop. Reden voor Heemschut om adhesie te betuigen aan de actie van de Vrienden van Daams Molen. Voorst Ruïne kasteel De Nijenbeek (rijksmonument) De situatie rond de kasteelruïne baarde zorgen. Er is een groepje gevormd waarin ook twee leden van de provinciale commissie zitting hebben. Twello Buitenhuis De Hartelaar Landgoed De Hartelaar wordt bedreigd door de geplande nieuwe ringweg waarmee Twello de verkeerscongestie in het centrum wil oplossen. De verschillende partijen zijn in overleg. Heemschut wacht de resultaten af. Westervoort Huis Hamerden De voormalige havezate Hamerden raakt steeds meer in verval. De commissie heeft haar verontrus ting gemeld bij de gemeente, die op haar beurt de Rijksdienst om advies heeft gevraagd. Fietsroute Schans Geldersoord Heemschut heeft met succes bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een fietsroute over de voor malige schans Geldersoord, onderdeel van de 17e IJssellinie. De gemeente past de plannen aan. Winterswijk Villa Tricot-Jan Na een lange procedure waaraan Heemschut steun verleende, heeft de Villa Tricot-Jan rijksbescher ming gekregen. Public Relations In de rubriek Heemschut Actief werd regelmatig aandacht besteed aan actuele zaken in Gelderland. Het aprilnummer bevatte een artikel over Radio Kootwijk, het augustusnummer over het Jachtslot De Mookerheide. Provinciaal publieksevenement In 2QQ5 trok de excursie Zuid-Gelderland Noord- Limburg met tachtig aanmeldingen veel belangstel lenden. Vanwege de vervoerscapaciteit moesten helaas twintig mensen worden teleurgesteld. De excursie was georganiseerd rond het thema 'her bestemming9 met bezoeken aan de Cenakelkerk bij Nijmegen, kasteelruïne Blijenbeeck, Landgoed Roepaan en Jachtslot De Mookerheide. Ook de inwendige mens werd niet vergeten, zo was er een uitgebreide koffietafel en werd het programma afgesloten met een High Tea. 26

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 28