Deventer Geul in de IJssel In de nabije toekomst moeten de grote rivieren veel meer water naar zee afvoeren. Eén van de vele ingrepen in het rivierlandschap om dat mogelijk te maken, is het project Ruimte voor de Rivier. Daarin zit ook een basispakket maatregelen voor de IJssel bij Deventer. Zo zou er een verbindingsgeul moeten komen in een gedeelte van het beschermd stadsge zicht, waar zich diverse rijksmonumenten bevinden. De gewraakte geul moet ongeveer 25 meter breed worden en tien meter diep om het vereiste door- stroomprofiel te krijgen. Heemschut voorziet afge zien nog van de verwoesting van het rivierlandschap veel problemen en vindt dan ook dat de geul er op die plaats niet moet komen. De commissie heeft dit per brief gemeld aan het Inspraakpunt Verkeer en Waterstaat (Ruimte voor de Rivier) in Den Haag. Boreelkazerne en omgeving Het ontwerpbestemmingsplan voor het terrein rond de Boreelkazerne (rijksmonument) in Deventer is op elke commissievergadering weer een punt van bespreking. Het al enige jaren durende taaie gevecht tegen de afbraak van de uit 1915 stammende school aan de Houtmarkt is verloren. De bestuursrechter in Zwolle verklaarde de bezwaren van Heemschut en de Stichting Oud Deventer op alle punten ongegrond. Wat de restauratie van de kazerne betreft: die is inmiddels begonnen, evenals de bouw van een grote ondergrondse parkeergarage naast de Verzetslaan. Zwolle Bankgebouw Als het aan het gemeentebestuur ligt, maakt het voormalige pand van de AMRO-bank aan de Melk markt in Zwolle plaats voor een project in 'semi- klassieke' nieuwbouw van de hand van architecten bureau Soeters Van Eldonk Ponec uit Amsterdam. Het bedreigde pand is een prachtig voorbeeld van Amsterdamse Schoolarchitectuur, in 1926 ontwor pen door architect G.L. van Straaten. Naast het pand staan twee middeleeuwse panden (voorheen uitgeverij Tijl). Toen de plannen bekend werden rees onmiddellijk verzet uit de burgerij: de Vrienden van de Stads kern, Heemschut en de Stichting Levende Stads geschiedenis kwamen in het geweer. De tegenstan ders van de sloop zijn eind 2004 verenigd in een stichting. De sloopplannen en de plannen voor de herontwikkeling zijn weliswaar al een heel eind gevorderd, maar de formele procedure voor besluit vorming is nog niet gestart. De stichting hoopt dan ook de politiek ervan te overtuigen dat herbezinning meer dan gewenst is. Public Relations In het verslagjaar haalde de commissie een aantal malen de regionale en lokale pers of tv-zenders. Dat gebeurde niet alleen in krantenartikelen (aan gedragen door de PR-adviseur of opgepikt door de media zelf), de vice-voorzitter lichtte ook een paar keer het standpunt van Heemschut betreffende de gemeentelijke plannen voor de radio en op de lokale tv toe. Verder werd de Nieuwsbrief een aantal keren verstuurd naar de Overijsselse Heemschut leden, de besturen van gelijkgestemde organisaties en de gemeentebesturen in Overijssel. De acties van Heemschut kregen niet alleen ondersteuning in krantenartikelen, ook op hoorzittingen werden ze mondeling toegelicht en verdedigd. Zo wees de voorzitter waar de gelegenheid zich maar voordeed op de bedreigingen van de dorpskernen en op de aantasting van de vaak eeuwenoude silhouetten van de vele historische stadjes en dorpen in de provincie. Voorzitter Smit en commissielid Duimel laten hun periodieke bezoeken aan de Overijsselse gemeente besturen rusten tot na de gemeenteraadsverkiezin gen. De uitslag van de verkiezingen zorgt uiteraard in veel gemeenten voor nieuwe wethouders en portefeuillehouders. De resultaten van de bezoeken tot nu toe zijn hoopgevend. Provinciaal publieksevenement Excursie naar Steenwijk en Blokzijl op herhaling De jaarlijkse excursie van de commissie vond plaats op zaterdag 8 oktober en had als bestemming de gemeente Steenwijkerland in het noordwesten van Overijssel. Het was een herhaling van de excursie van vorig jaar. De deelname was toen zo groot dat veel belangstellenden moesten worden afgewezen. Ook de excursie van dit jaar was binnen de kortste keren overtekend. De excursie naar Steenwijk en Blokzijl was wederom een succes, met als hoogtepunt het bezoek aan de historische stad Steenwijk met zijn vele monumenten. De excursiegangers werden ver welkomd in het voormalige raadhuis, Ramswoer- the. Deze in Jugendstil opgetrokken villa dateert van 1899, de architect is A.L. van Gendt. Na een bezichtiging van Ramswoerthe en de grote kerk vond aansluitend de lunch plaats in De Rechter van Steenwijk. Vervolgens reed het gezelschap naar het oude havenstadje Blokzijl, waar een stadswandeling werd gemaakt onder begeleiding van enige gidsen. 24

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 26