6. LANDELIJKE PUBLIEKSEVENEMENTEN Tijdens de publieksevenementen wordt een bezoek aan een monument gecombineerd met een lezing, rondleiding, concert en/of stadswandeling. Daarbij krijgt ook de omgeving van het monument nadrukke lijk aandacht en wordt nauw samengewerkt met lokale organisaties. Bij het invullen van het jaarprogramma wordt aangesloten bij de jaarthema's, in 2005 bij het 'Jaar van het Kasteel' en religieus erfgoed. Evenals voorgaande jaren waren de landelijk publieksevenementen in 2005 in trek bij een grote groep leden. Ook niet-leden meldden zich aan. De belangstelling was vooral merkbaar bij evene menten in gerestaureerde monumenten, zoals de Synagoge in Enschede, Kasteel Nederhemert en Museum De Bevelanden in Goes. Ook de bezoeken aan gebouwen met een herbestemming, zoals de buitenplaats Clingendael, of gebouwen in afwach ting van herbestemming, zoals voormalig radiosta tion Kootwijk, werden gewaardeerd. In 2005 vonden zeven landelijke publieksevene menten plaats (zie onderstaand overzicht). Alle activiteiten waren volgeboekt. Muzikaal Monument Enschede, zondag 6 en dinsdag 8 maart Op zondag 6 maart vond een Muzikaal Monument plaats in de recent gerestaureerde Synagoge te Enschede. Het basisplan voor deze 'mooiste sjoel van Europa' is van de hand van architect K.P.C. de Bazel. Na zijn dood in 1923 is het project verder uitgevoerd door zijn collega's A.P. Smits en C. van der Linden en in 1928 voltooid. Na de ontvangst verzorgde drs. F. van Zuylen, auteur van de publicatie De mooiste synagoge van Neder land. Joods leven in Enschede vanaf 1767 in de Grote Zaal een inleiding over de geschiedenis en restauratie van de synagoge. Aansluitend vond in de Feestzaal een muzikale uitvoering door het klezmerensemble Oor Hasjachor plaats. Het pro gramma werd afgesloten met een kosjere theetafel. De belangstelling was zo groot dat het programma op dinsdag 8 maart voor de tweede keer is aangeboden. Deelnemers konden tegen een aantrekkelijke prijs in bezit komen van de publicatie van de heer Van Zuylen. Aantal deelnemers 6 maart: 127 Aantal deelnemers 8 maart: 130 Evenement Kootwijk, zaterdag 23 april Het voormalig zendstation Radio Kootwijk, in de volksmond 'De Kathedraal van de Veluwe', verzorgde het eerste internationale radiocontact tus sen de Nederland en Nederlands-Indië. Het beton nen monument uit 1923 van architect Luthmann werd in 2000 met de sloop bedreigd. Gelukkig kwam een aantal organisaties, waaronder Heem schut, onmiddellijk in actie, waardoor het monu ment behouden is gebleven. In 2004 is het complex van KPN Telecom overgegaan naar het ministerie van LNV. Staatsbosbeheer beheert het natuurgebied en de Dienst Landelijk Gebied de gebouwen. De Stuurgroep Radio Kootwijk buigt zich ondertussen over de mogelijke herbestemming. Het programma van de dag werd samengesteld in nauwe samenwerking met Staatsbosbeheer en begon met een lezing door jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland, adviseur van de Stuurgroep Radio Kootwijk. Hij sprak over het verleden, heden én de toekomst van Radio Kootwijk. Aansluitend vonden onder begeleiding van gidsen van Staatsbosbeheer rondleidingen door het monument zelf en door het omliggende natuurgebied plaats. Tijdens het afsluitende drankje verzorgde 'Kusuma budaya' een uitvoering met Gamelan Muziek, waardoor de 'Hallo Bandoeng'-klanken uit de jaren 20 weer tot leven kwamen. Aantal deelnemers: 159 14 Drs. F. van Zuylen spreekt het gezelschap toe in de Grote Zaal van de Synagoge te Enschede, 8 maart 2005

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 16