3. BESCHERMING 'Geen goede monumentenzorg zonder goede ruimtelijke ordening' Algemeen beleid De Nederlandse monumentenzorg ontwikkelde zich sinds ca. 1990 van (stede)bouwkundige monumen tenzorg als doel op zichzelf naar planologische monumentenzorg als middel voor de ruimtelijke kwaliteitsopgave (Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening). De Rijksnota Belvedere concretiseerde vervolgens het beleid inzake de cultuurhistorische component van deze ruimtelijke kwaliteitsopgave. Deze ontwikkeling past in de doelstelling en visie van Heemschut: het beschermen van de historische schoonheid en van het ruimtelijk-historische karakter van Nederland. Ook de Rijksnota Ruimte accentueert ontwikkelings-planologisch de borging van cultuur historisch waardevolle objecten, structuren en patronen in de ruimtelijke planning en ordening. Het beleidsplan van Heemschut benadrukt de belvedere-visie: gebieds gericht, pro-actief en projectmatig opereren. Aan deze Belvedere-visie werd binnen Heemschut de afgelopen jaren bekendheid gegeven door middel van kadercursussen, documentatiemappen, Belve dere nieuwsbrochures, publiciteit in het tijdschrift Heemschut, publieksevenementen, uiteenzettingen tijdens de vergaderingen van de provinciale com missies en van de technisch adviseurs en op de Kaderdag te Amersfoort. De doorwerking is nu decentraal projectgewijs en speerpuntgewijs aan de orde. Conform de aanpak in het beleidsplan is in 2004 bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) geïnformeerd welke projecten er aanko men. Eén groot project waar de RDMZ mee aan de slag gaat is het Monumenten Inventarisatie Pro ject (MIP) voor gebieden. Het MIP heeft behalve inventarisatie van objecten van jongere bouwkunst, in 1995 ook een inventarisatie opgeleverd van 600 gebieden en complexen van cultuurhistorisch belang. Deze inventarisatie wordt nu opgepakt: er vindt een selectie plaats van 150 gebieden, die wor den voorgedragen voor rijksbescherming als (rijks) beschermd stads- of dorpsgezicht. Definitieve plaat sing zal enkele jaren duren. De overige gebieden krijgen van het Rijk geen bescherming. Een belang rijke taak voor Heemschut is om te bevorderen dat zo veel mogelijk van die 450 overige gebieden gemeentelijke bescherming gaan krijgen. Met instemming van het college van technisch advi seurs is aan de provinciale commissies het voorstel gedaan als speerpunt van het beschermingsbeleid per provincie te kiezen voor een aantal geïnventari seerde gebieden, alsook voor één Belvedere-gebied per provincie. Toezending van gebiedslijsten, documentatie en mondelinge toelichtingen hebben per provincie plaatsgevonden, de gebiedsselectie per provincie nog niet. De provinciale commissies worden geacht te kunnen inschatten voor welke te beschermen gebieden gerichte acties van Heemschut haalbaar zijn én positieve publiciteit kunnen opleveren. Eén voorstel, zoals bedoeld in het beleidsplan, werd voorgelegd aan het dagelijks bestuur. Dit project zal enkele jaren lopen. In een themanummer van het tijdschrift, december 2005, met bijbehorende publi citeit en bekendmaking aan gemeentebestuurders, werd het project uiteengezet. Heemschut beoogt hiermee, naast de cultuurhis torische waardevolle objectbescherming, cultuur historische waardevolle gebiedsbescherming te bevorderen door middel van het instrument van het (gemeentelijke) beschermde stads- of dorpsgezicht of het instrumentarium van beschermende bestem mingsplannen. Juridische zaken Procedures De afgelopen periode werden de volgende procedu res gevoerd: - Oosterbeek: monumentwijzigingsvergunning voor een aanbouw aan Villa Hartenstein. Beroep Rechtbank Arnhem verloren. - Deventer: sloopvergunning voor een pand bin nen het beschermde stadsgezicht. Beroep Recht bank Zwolle verloren. - Groningen: monumentwijzigingsvergunning voor herinrichting van het voorplein van het stationsgebouw. Beroep Rechtbank Groningen verloren. - Warmond: bouwvergunning voor grootscha lige nieuwbouw op de grens van toekomstig beschermd dorpsgezicht. Schorsingsverzoek Rechtbank Den Haag afgewezen. Bodemproce dure verloren - Borger: kapvergunning voor monumentale bomenrij in historisch-geografisch waarde vol gebied. Beroep Rechtbank Assen nog niet behandeld. 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2005 | | pagina 11