Beschermingsactiviteiten Ravenstein bebouwing Bovenste Hoornwerk De gemeente Ravenstein heeft plannen ontwikkeld voor de bebouwing van het Bovenste Hoornwerk, onderdeel van de vesting en gelegen binnen het beschermd stadsgezicht van het dorp. Heemschut heeft tegen deze plannen bezwaar aangetekend. De gemeente Ravenstein is onlangs samengevoegd met de gemeente Oss. De gemeente Oss heeft de bouw plannen stopgezet in afwachting van de herijking van het gemeentelijk beleid. Uitgangspunt daarbij is het respecteren en versterken van de Belvedere-gedachte. V- Hertogen bosch Zuidwest Tangent Voor een vlottere afwikkeling van de verkeersstroom Vught - 's-Hertogenbosch vice versa is een nieuw tracé ontworpen. Het voormalig schootsveld 'Bossche Broek' wordt in de plannen zoveel mogelijk gespaard, maar een bijzonder benzinestation moet circa 10 meter verplaatst worden. Het benzinestation heeft inmiddels een plek gekregen op de rijksmonumenten lijst. Over de herbestemming wordt nog nagedacht. (Her)bouw stoomgemaal Zuidwal In het kader van de restauratie van de vestingwerken heeft de gemeente 's-Hertogenbosch het voornemen om het verdwenen stoomgemaal te herbouwen en in te richten als informatiecentrum over de vesting 's-Hertogenbosch. Het nieuwbouwplan krijgt een hoogte van 17m1 en tast hierdoor de uitstraling van het gebied aan. Mede door de zienswijze van Heemschut heeft het gemeentebestuur de plannen teruggenomen. Er wordt nu aan een nieuw ontwerp plan gewerkt. Verplaatsing tennisbanen Zuiderpark In het kader van de herstelplannen van de vesting werken worden de bestaande tennisbanen ter hoogte van het Zuiderpark verplaatst. Hierdoor wordt het uitzicht op een gedeelte van de stadswal ontnomen en komt het schootsveld in het gedrang. Heemschut heeft voorgesteld om de tennisbanen elders in de stad te situeren. Panden Schilderstraat 3-5-7-9-11-13 Heemschut heeft geprotesteerd tegen de sloop van de panden aan de schilderstraat. Ze leveren een waarde volle bijdrage aan het steegje waaraan ze gelegen zijn en het geheel is beeldbepalend voor de oude binnen stad van 's-Hertogenbosch. Na een onderzoek van de gemeente zijn de panden op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Argumenten hiervoor zijn het karakter van de voorgevel, de kapconstructie, de aanwezige middeleeuwse kelders en het individuele karakter van de panden. Den Dungen (gemSint-Michielsgestel) arbeiderswoningen In Den Dungen staan op een bijzondere locatie vier aaneengesloten fraaie arbeiderswoningen. In het verleden kwamen de woningen niet aanmerking voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Ondanks de architectonische waarde, uitstraling en stedebouw- kundige kwaliteiten heeft de gemeente mogelijke plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst ook afgewezen. De kwaliteit van de woningen is sterk achteruitgegaan door vier jaar leegstand. Inmiddels is een sloopvergunning afgegeven. Gemertterrein motte-kasteel Naast de uitbreiding van een ondergronds archief heeft de gemeente Gemert het voornemen de open ruimte langs de Komweg over de volle lengte te bebouwen. Op deze locatie stond het voormalige motte-kasteel. Door de voorgenomen bebouwing wordt het terrein van het motte-kasteel in tweeën gedeeld. De commissie vindt dit plan onacceptabel en heeft inmiddels een alternatief schetsontwerp ontwikkeld met oog voor het historisch besef. Lithboerderij De gemeente Lith heeft een sloopvergunning afgegeven voor de boerderij aan de Lithergraaf 2 Op het boerenerf worden vier nieuwe woningen gerealiseerd. Hoewel het pand grote cultuurhistorische waarde heeft, is het noch een rijks- noch een gemeentelijk monument. Het toeval helpt echter een handje: door de 'milieu stankcirkel' van een nabij gelegen geitenbokbedrijf mag waarschijnlijk niet op het terrein gebouwd worden. Demen (gemeente Oss), karnhuisje Door de verbouwingsplannen van het achterhuis van de boerderij aan de St. Wilbertstraat 2 te Demen, wordt het karnhuisje (rijksmonument) bedreigd. De karnton die is ondergebracht in het achterhuis zal hierdoor verloren gaan. Voor Brabant zal dan het enige complete karnhuisje verloren gaan. Eerde (gemeente Veghel), molenromp Door de RDMZ is een landelijke inventarisatie uitgevoerd om molenrompen met een bijzonder karakter op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. De molenromp in Eerde heeft dit bijzondere predikaat niet gekregen. De stichting 'De Eerdse Molen' is tegen dit negatieve besluit in beroep gegaan. Heemschut is benaderd om ondersteuning, het liefst met nieuwe argumenten. De molenromp is gelegen midden in de Brabantse Meijerij, een gebied waar alleen maar molenrompen staan (twaalf stuks). Juist dit gebied staat bekend als een waardevol kleinschalig cultuurlandschap en is door de regering onlangs uitgeroepen tot nationaal landschap. Een volwaardige molen in Eerde zou een sterke bijdrage betekenen voor dit gebied, zowel cultuurhistorisch als recreatief. Vierlingsbeek (gemeente Boxmeer), Concordia Het pand 'Concordia' is gelegen aan de Spoorstraat 5 in het centrum van Vierlingsbeek en staat op de nominatie voor sloop. Het pand heeft cultuurhistorische waarde, maar is noch een rijks- noch een gemeentelijk monument. Heemschut heeft 39

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2004 | | pagina 41