'boerderettes' op het platteland en afbraak van waardevolle objecten. Inmiddels lijkt ook de wildgroei van torenhoge windturbines een bedreiging voor het (Overijsselse) landschap te worden, evenals het aantal woonboten. Vooral in de Zwolse grachten stijgt het aantal woon schepen onrustbarend. Onderstaand een greep uit de vele gevallen die in de loop van het jaar op de vergaderagenda stonden en waartegen met wisselend succes werd geprotesteerd of juist met waardering gesproken. Dalfsen Nieuwbouw gemeentehuis Het gevecht tegen de geplande nieuwbouw van het gemeentehuis aan de Vecht in Dalfsen gaat onverminderd door. Het plan wordt zeer kritisch gevolgd door Heemschut en de vereniging Vrienden van Dalfsen. B en W van Dalfsen hebben de nieuwbouw naast het bestaande gemeentehuis al goedgekeurd. Als de plannen doorgaan verdwijnt een van de aantrekkelijkste waterfronten van Overijssel. Zwolle Verbouwing restaurant De Librije Tegen de verbouwingsplannen van restaurant De Librije aan het Broerenkerkplein is geprotesteerd door ondermeer Heemschut, de Stichting Levende Stadsgeschiedenis Zwolle en de Vrienden van de Stadskern Zwolle. De plannen zijn inmiddels van de baan. Deventer Boreelkazerne en omgeving Het ontwerpbestemmingsplan voor het terrein rond de Boreelkazerne (rijksmonument) in Deventer komt elke commissievergadering terug. Het al enige jaren durende taaie gevecht van de commissie tegen de afbraak van de uit 1915 stammende school aan de Houtmarkt lijkt te zijn verloren. In december verklaarde de bestuursrechter in Zwolle de bezwaren van Heemschut en de Stichting Oud Deventer op alle punten ongegrond. Toch gloort er nog hoop: er is namelijk nog geen echt bouwplan voor de Houtmarkt. Heemschut hoopt door overleg invloed op het bouw plan te kunnen uitoefenen. Voormalig gymnasium aan de Nieuwe Markt De gemeente wil het gymnasiumgebouw aan de Nieuwe Markt slopen. Het pand werd in 1950 door de Deventer architect Knuttel ontworpen. Heemschut en gelijkgestemde organisaties zien het (leegstaande) pand als een voorbeeld van naoorlogse bouwkunst, dat alleen daarom al een plaats op de gemeentelijke monumentenlijst verdient. Er is nog geen beslissing genomen over de toekomst van het gymnasium. Gymzaal aan de Noordenbergstraat De plannen om de gymnastiekzaal aan de Welle af te breken zijn na bezwaren van onder meer Heemschut voorlopig afgewezen. Onder de oude gymzaal blijkt een archeologisch monument te sluimeren. Om dat te sparen is een nieuw plan gemaakt. Door een betonnen afdekplaat op de archeologische resten te leggen, wil men het monument veiligstellen. Op de betonplaat kan dan gebouwd worden. Hengelo Storkcomplex Het voormalige Storkcomplex in Hengelo blijft deels behouden. Heemschut waardeert dat, maar pleit voor het beter zichtbaar maken van de behouden historische gebouwen. Vooral de gang van zaken rond het gieterij gebouw is voor Heemschut onaanvaardbaar. De commissie streeft naar een compromis, waarin ook de vleugels van het pand blijven staan. Public Relations In het verslagjaar haalde de commissie vele malen de regionale en lokale pers of tv-zenders. Dat gebeurde niet alleen in krantenartikelen (aangedragen door de PR-adviseur of opgepikt door de media zelf), de vice- voorzitter lichtte ook een paar keer het standpunt van Heemschut inzake de gemeentelijke plannen voor de radio en op tv toe. Verder verschijnt minstens twee keer per jaar de Nieuwsbrief. Die gaat niet alleen naar de Overijsselse Heemschutleden, ook de besturen van gelijkgestemde organisaties en gemeentebesturen in Overijssel ontvangen een exemplaar. Ondersteuning krijgen de acties van Heemschut niet alleen in krantenartikelen, ook op hoorzittingen worden ze herhaaldelijk mondeling toegelicht en verdedigd. Zo wees de voorzitter ook in 2004 waar zich de gelegenheid voordeed op de bedreiging van de dorpskernen en de aantasting van de vaak eeuwenoude silhouetten van de historische stadjes en dorpen in de provincie. Voorzitter Smit en commissielid Duimel vervolgden in het verslagjaar hun periodieke bezoeken aan de Overijsselse gemeentebesturen. De resultaten van die bezoeken zijn hoopgevend. Provinciale publieksactiviteit De jaarlijkse excursie op zaterdag 9 oktober had de gemeente Steenwijkerland in het noordwesten van Overijssel als bestemming. Hoogtepunt van de dag was een bezoek aan de monumentale stad Steenwijk. De deelnemers werden door burgemeester Apotheker verwelkomd in 'Ramswoerthe', het voormalige raadhuis van het stadje. Deze in Jugendstil opgetrokken villa dateert van 1899 en werd ontworpen door architect A.L. van Gendt. Na een bezichtiging van Ramswoerthe en de grote kerk vond aansluitend de lunch plaats in De Rechter van Steenwijk. Vervolgens reed het gezelschap naar het oude havenstadje Blokzijl, waar een stadswandeling werd gemaakt onder aanvoering van enige gidsen. De animo voor deze excursie was groot, zodat een aantal personen teleurgesteld moesten worden. Voor onder andere deze mensen wordt de excursie op zaterdag 8 oktober 2005 herhaald. 26

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2004 | | pagina 28