4. College van Technisch Adviseurs drs.J.P.J. van der Haagen, vice-voorzitter H.J.J. Oome, Noord-Brabant B.J.M. Tonies, Noord-Brabant mr.ing. J.A. de Kenning, Zeeland ir. H.M.J. Palmen, Limburg ing. Chr. Versteeg, Limburg H.L.M. Dircks, Limburg drs. J.C. de Kroon, voorzitter ir. L.W. Barneveld, Groningen S. Wieringa, Friesland ir. G.J. Tangerman, Drenthe ir. M.H. Mauritz, Drenthe ir. E.R. Hnijgen, Overijssel ing. J.G.C. Scharten, Gelderland ing. R.J. Veelders, Gelderland ing. T. Wiarda, Gelderland J.H. Reijnen, Gelderland ing. P.G.D. van Vliet, Utrecht drs. P. Donkersloot, Utrecht ing. J. Bergshoeff, Flevoland H. Dirkx, Noord-Holland ir. P.M. Capelle, Noord-Holland ing. W. Scha gen, Noord-Holland mg. L.J. Eelman, Amsterdam mr. E.S. Hoogendijk, Amsterdam ing. A.C. Bitter, Zuid-Holland M. van Hemert, Zuid-Holland G.K. Vos, Zuid-Holland ing. L. de Visser, Noord-Brabant Mutaties In het verslagjaar 2003 werd de heer J.H. Reijnen te Ruiflijk benoemd tot vierde technisch adviseur voor de provincie Gelderland en de heer drs. PDonkersloot te Utrecht tot tweede technisch adviseur voor de provincie Utrecht, belast met ruimtelijke beschermingsaangelegenheden. Ing. L. de Visser te Hooge Zwaluwe trad terug als technisch adviseur in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de provinciale commissie Noord-Brabant. De technisch adviseurs kwamen in 2003 voor vergadering bijeen te Amsterdam op 23 januari, 14 mei en 17 september. De vergaderingen stonden vooral in het teken van de 'verbreding' die de Nederlandse monumentenzorg sinds 1995 doormaakt. Voor de monumentenzorg is een planologische opdracht ontstaan. Deze planologische component van het monumentenbeleid moet verder geactiveerd, uitgebouwd en bevorderd worden. Het cultuur historisch aspect kan in het planologisch proces niet vroeg genoeg naar voren worden gebracht. De cultuurhistorische planologie is niet alleen een hoofdpunt van beleid van de staatssecretaris van cultuur, blijkens de cultuurnota 2000-2005, maar ook van de Bond Heemschut, blijkens het Heemschut beleidsplan 2000-2005. Gelet op dit cultuurhistorisch-planologisch beleid kwam het functioneren van de RDMZ en de provinciale steunpunten voor de monumentenzorg op de vergaderingen een aantal malen aan de orde. Ook de provinciale cultuurhistorische waardenkaarten als planologische beleidsinstrumenten werden besproken. Het beschermingswerk van Heemschut ontwikkelt zich langzaam in de richting van het beleidsuitgangspunt 'Heemschut gaat Belvedere'. De visie, de strategie en de aanpak van de planologische monumenten bescherming werd tijdens een Heemschut studiedag in het kader van de cursus 'Cultuurhistorie in de ruimtelijke ordening' op 22 maart 2003 te Amersfoort uiteengezet. Deze studiedag werd door 27 provinciale commissieleden bijgewoond. De complexiteit en de moeilijkheidsgraad van de bescherming in planologisch perspectief kwam duidelijk naar voren. Pro-actieve en gebiedsgerichte heembescherming is een proces in ontwikkeling binnen Heemschut. Hiervoor blijkt de aanwezigheid van vertegenwoordigers uit de ruimtelijke disciplines (planologie, stedebouwkunde, historische geografie, landschapskunde en ruimtelijk bestuursrecht) in de provinciale commissies noodzakelijk te zijn. Heemschut is immers vooral decentraal de bewaker en verdediger van het 'ruimtelijk archief van Nederland. 7 Samenstelling van het college (per 31 december 2003) Vergaderingen Beschermingsbeleid

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2003 | | pagina 9