1Algemeen beschouwend beschermingskader De Bond Heemschut beoogt door planologische en juridische acties het behoud van het cultuurhistorisch waardevol erfgoed in Nederland te bewerkstelligen. De strategie die Heemschut voorstaat is niet statisch maar dynamisch, zoals beschreven in de Rijksnota Belvedere: behoud door ruimtelijke ontwikkeling. Heemschut zet zich in voor behoud van cultuur historisch waardevolle zaken, zoals historische steden en dorpen, bebouwing in het buitengebied en landschappen (Belvedere). Deze beschermingstaak, die Heemschut sinds 1911 als streven heeft en uitermate kennis- en arbeidsintensief is, gaat thans het operationele vermogen van Heemschut te boven. Heemschut beperkt zich daarom noodgedwongen tot de belangrijkste knelpunten. Het product is pleitbezorging, dienstverlening en het uitdragen van de Heemschut gedachte: alle uitingen van cultuurhistorie in de ruimste zin van het woord verdienen bescherming en een prominente plaats in de planning en ruimtelijke ordening. ^Ruimtelijke archiefstukken9 zijn van een zodanig algemeen belang dat het te rechtvaardigen is om ze als uitgangspunten voor planning te gebruiken. Wanneer we deze basis filosofie over de ruimtelijke ordening als uitgangspunt nemen, dient Heemschut naar vermogen bewakend en verdedigend actief te zijn. Dit moet resulteren in geconditioneerde beheersing van het dynamisch proces in de ruimtelijke ordening. De historische en landschappelijke schoonheid van Nederland is te waardevol en te weerloos om het over te laten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten. Gelukkig zijn er de laatste jaren instrumenten als de Belvedere-nota die een betere balans proberen te bewerkstelligen. Sinds de ingevoerde provinciale decentralisatie in het begin van de jaren negentig is de huidige directeur bescherming op alle mogelijke manieren betrokken bij het provinciale beschermingswerk. Hiertoe bezoekt hij als kennismakelaar, aanjager, regisseur of probleemoplosser de vergaderingen van de provinciale commissies. De provinciale projecten en de plaatselijke probleemgevallen worden echter decentraal namens de Bond behandeld. Juridische zaken zijn niet gedecentraliseerd. De Bond Heemschut is steeds de belanghebbende en ontvankelijke rechtspersoon die bezwaar- en beroepsprocedures op alle niveaus kan voeren. De directeur bescherming stelt zich als coördinator zodanig op dat de landelijke voorzitter op de algemene vergadering van leden altijd verantwoording kan afleggen voor alle decentraal in naam van de Bond Heemschut ondernomen beschermingsacties. Indien hij het tegendeel vermoedt volgt centrale interventie. Dit systeem werkt uitstekend. De provinciale commissies, beleidsuitvoerende organen, bevorderen en bepleiten nog te weinig op provinciaal- en lokaal niveau de Belvedere-filosofie: cultuurhistorie als sturend en ordenend principe in de ruimtelijke ordening. De aanvankelijke hoop en verwachting dat dit zou kunnen gebeuren, mede in samenwerking met de provinciale monumenten steunpunten, is niet geheel bewaarheid. Er doen zich echter wel hier en daar ontwikkelingen voor, waarbij samen met het provinciale erfgoedhuis de bescherming van het cultuurlandschap ter hand wordt genomen. De planologische monumentenzorg is naast de (stede)bouwkundige monumentenzorg een noodzakelijk werkterrein voor de Bond Heemschut. Naar personele en vakdisciplinaire versterking wordt de komende jaren gestreefd. Van de provinciale beschermingsacties wordt steeds in het tijdschrift, in de nieuwsbrieven en op de website van Heemschut melding gemaakt en uiteraard ook in dit jaarverslag. De website www.heemschut.nl, voor intern en extern gebruik, wordt de komende tijd vervolmaakt met naast de vaste onderdelen ook tussentijdse berichten en mededelingen. 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2003 | | pagina 5