Voorwoord Intern is het voor Heemschut een buitengewoon actief en intensief jaar geweest. Onder leiding van de heer prof.dr. A. van der Zwan is een beleidsdiscussie gevoerd, die zal leiden tot een herzien beleidsplan in 2004. De notitie 'Cultuurhistorie is moderner dan u denkt', over de noodzakelijke heroriëntatie van Heemschut in een sterk veranderende tijd, stond aan de basis van deze beleidsdiscussie. De notitie was van de hand van de heer drs. F.F.M. Repko uit Hilversum. De heer Repko, lid van de provinciale commissie Noord-Holland en plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur, is tot onze grote spijt plotseling overleden in mei van het verslagjaar. Heemschut is hem zeer erkentelijk voor zijn inspanningen voor de vereniging gedurende vele jaren. De plannen voor de herorganisatie van het tijdschrift Heemschut zijn in 2003 tot uitvoering gebracht. De redactieraad is opgeheven, een nieuwe eindredacteur is aangetrokken en een nieuwe redactie aangesteld. Helaas is ook dit jaar het ledenaantal van Heemschut verder gedaald. Een nieuwe ledenwerffolder en succesvolle ledenwerfacties onder andere via het ABP-Nieuws hebben dat niet kunnen verhinderen. Vooral de teruglopende economie was voor velen een belangrijke reden om het lidmaatschap te beëindigen. Daar staat gelukkig tegenover dat steeds meer mensen, zowel leden als niet-leden, zich aanmeldden als deel nemer van de publieksactiviteiten. Zowel de landelijke als de provinciale publieksactiviteiten waren steeds snel volgeboekt. De algemene vergadering van leden in de vermaarde Sociëteit De Witte te Den Haag trok een recordaantal deelnemers. De vergadering had als belangrijke onderwerpen de rede van oud-wethouder van Den Haag de heer A. Duivesteijn over 'Oude en nieuwe schoonheid in Den Haag', de uitreiking van de Ton Kootpenning aan de heer H.E. Dekhuijzen en de officiële ingebruikname van het Meldpunt Bedreigd Erfgoed, een initiatief van Heemschut en de Nederlandse Kastelenstichting. Tijdens de algemene vergadering is een statutenwijziging doorgevoerd. De consequenties hiervan werken door in een aangepast huishoudelijk reglement. De Heemschut-website vormt voor alle geïnteresseerden een steeds belangrijkere bron van informatie. Alle beschermings- en publieksactiviteiten worden aangekondigd op het landelijke gedeelte van de website, terwijl ook de provinciale commissies steeds beter in staat zijn hun eigen website actueel te houden. Het kunnen vinden van informatie in oudere Heemschut-jaargangen is verbeterd door de uitgave van een DVD met alle jaargangen en door een professionele index op onze website. Het beschermingswerk vulde ook het afgelopen jaar de agenda's van de actieve leden in de provinciale commissies. Velen van hen namen bovendien deel aan de cursus 'Cultuurhistorie in de ruimtelijke ordening' ter versterking van de Belvedere-adviesfunctie. Deze cursus werd in maart afgesloten met een speciale Heemschut-studiedag. Een uitgebreid relaas van alle activiteiten van de provinciale commissies is in dit jaarverslag te vinden. Voorts heb ik aangekondigd in de loop van 2003 te willen terugtreden als voorzitter. Voor mijn opvolging is door een selectiecommissie een procedure gestart, die in 2004 zal worden afgerond. Bij het ter perse gaan van dit verslag is bekend geworden dat de heer mr. H J.E. Bruins Slot mij zal gaan opvolgen als voorzitter. Ik wens hem alle succes! Ik dank in het bijzonder de vrijwilligers die de basis vormen van onze vereniging en ik hoop van harte dat zij, overigens met alle anderen die ons een goed hart toedragen, Heemschut ook in de toekomst zullen blijven ondersteunen. Ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken, voorzitter 2

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2003 | | pagina 4