Commissie Meldpunt De commissie Meldpunt, bestaande uit vice-voorzitter, technisch adviseurs en secretaris van de commissie Limburg, heeft vijfmaal vergaderd. De heer Van der Haagen heeft viermaal de ver gaderingen van het Meldpunt bijgewoond. In het derde kwartaal van het verslagjaar heeft het bestuur besloten om in overleg met de nieuwe pr-adviseur, de drie technische adviseurs en de direc tie van het Monumentenhuis het Meldpunt te reactiveren. De commissie zal bekijken of wekelijkse bekendmaking van het Meldpunt in de regionale mediarubrieken qua kosten haalbaar is. Er zou bijvoorbeeld ook aangesloten kunnen worden op het netwerk van de zusterorganisaties in Limburg. Een dergelijke aansluiting heeft onder andere reeds plaatsgevonden in Roermond en Sittard. Eind 2002 heeft het bestuur van de provinciale commissie met de directie van het monumentenhuis reële afspraken kunnen maken over de continue service aan het Meldpunt door het monumentenhuis. Beschermingsactiviteiten De meldingen aan het Meldpunt zijn in 2002 drastisch verminderd. Enerzijds is dit te wijten aan de organisatorische en financiële problematiek van het Monumentenhuis Limburg, anderzijds is de afname van de meldingen ook een landelijke trend. Vlodrop Een bijzondere activiteit betreft nog steeds de proceduregang ter zake de door de Vedische Universiteit van Maharishi voorgenomen sloop van het Kulturkampfklooster Sankt Ludwig in Vlodrop (sinds 1999 rijksmonument), welke gang doorkruist werd door clandestiene gedeeltelijke sloop. De bodemprocedure heeft mei 2002 gediend bij de Rechtbank Roermond. De Maharishi is door de bestuursrechter in het ongelijk gesteld en zet de juridische strijd -deels weer met andere gerechtelijke procedures- tot bij de Raad van State voort. De commissie blijft deze zaak intensief volgen en zal zich zo nodig voegen in de gerechtelijke procedures, dit mede ter ondersteuning van de heemkundevereniging Roerstreek. Kerkrade De commissie Limburg heeft zich ingezet voor het behoud van de Romeinse villa rustica in Kerkrade. De voorzitter heeft zelfs met de verantwoordelijk wethouder van de gemeente Kerkrade voor de camera van LI gediscussieerd voor behoud van de villa. Het gemeentebestuur van Kerkrade heeft toegezegd in het nieuwbouwproject toch iets van de Romeinse villa voor het publiek zichtbaar te maken. In de editie van het blad Heemschut van oktober 2002 heeft de heer Bollebakker een artikel gewijd aan deze Romeinse villa. Maastricht Een andere opvallende zaak waar de commissie bij betrokken is, is de aantasting van het zlacis en het schootsveld van de vestingwerken Hoge en Lage Fronten en de aantasting van het Ravelijn, beide te Maastricht. De gemeente Maastricht is voornemens om precies tussen beide rijksmonu menten in een gigantische woonflat te bouwen. Sittard De commissie zal ook zeer alert zijn op het voorkomen van de bebouwing van de "schootsvelden" rond het historisch stadscentrum in Sittard. Het conceptplan Zitterd Revisited (plan Coenen) voorziet daar namelijk in. Public Relations De publicitaire activiteiten hebben in 2002 op een laag pitje gestaan, vanwege het ontbreken van een pr-adviseur. Er is overigens een gerede kans dat in 2003 in de vacature voorzien kan worden. De commissie Limburg neemt deel aan het gemeentelijk monumentenoverleg in Maastricht, Sittard, Maasbracht en Roermond. 49

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 51