Beschermingsactiviteiten (selectie Dirksland Het is uiteindelijk gelukt, dankzij de inzet van een actief lid van Heemschut, mevrouw C. Westdorp-Priem, om de rijksmonumentenstatus te verkrijgen voor de oude schutsluis uit 1790 aan het Sas van Dirksland op Goeree-Overflakkee. De sluis raakte buiten gebruik vanwege de aanleg van de Haringvlietdam. Samen met de oude sluiswachterwoning, het 'Sashuis', vormt het complex een gaaf voorbeeld van het vroegere waterbeheer. Qouda Gelukkig kon (mede) dankzij bezwaar van Heemschut worden voorkomen dat de 'kinderhoofdjes', die zo kenmerkend zijn voor het aanzien van het marktplein rond het oude stadhuis werden ver vangen door een egaler plaveisel. Sassenheim Een verzoek van Heemschut tot voorlopige voorziening werd bij de president van de Haagse recht bank niet gehonoreerd, waardoor de rigoureuze aantasting van het (gemeentelijk) monument, het voormalige St. Annaklooster aan de Hoofdstraat 167, niet meer te voorkomen leek. Toch is gebleken dat de projectontwikkelaar ondanks of dankzij de actie van Heemschut vrij ver is gegaan in het behoud van het pand. Zo is het beschilderde plafond van de oude kapel behouden gebleven, evenals de karakteristieke voorgevel. Leiden Heemschut neemt deel aan de projectgroep belast met de voorbereiding van een nieuw plan voor het Aalmarktgebied. Na verwerping van het Voorontwerp Stadsvernieuwingsplan Aalmarkt e.o. door de gemeenteraad van Leiden, ziet het er naar uit dat het gemeentebestuur meer rekening houdt met de wensen van projectgroep. Naaldwijk Inmiddels is voor de zogenaamde Vlietwoning aan de Burgemeester Elsenweg te Naaldwijk de procedure om de bescherming als rijksmonument te verkrijgen geïni tieerd. Tevens heeft Heemschut in reactie op de Milieu Effect Rapportage (MER) voor de N 222 gepleit voor aanpassing van het laatste deel van het traject naar de N20/A20, de rijksweg tussen Vlaardingen en Hoek van Holland, zodat de boerderij behouden kan blijven en niet volledig 'ingeklemd' raakt. Eén en ander illustreert het belang van niet alleen het object sec maar ook van de omgeving waarin het staat. Monster Heemschut heeft zich actief ingezet voor de ondersteun ing van de procedure tot aanwijzing als beschermd mon ument van de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Kampschoërstraat 25. In een hoorzitting van de gemeente Monster heeft Heemschut haar zienswijze gegeven. Rijnsburg Heemschut Zuid-Holland heeft een verzoek ingediend bij de Staatssecretaris van Cultuur om de monumentale boerderij aan Moleneind 35 de status van beschermd monument te geven. Rijnsburg, Moleneind 35 ca. 1980 41

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 43