iggjpg Houtvaartbad van architect Dumont Bloemendaal De villa Lookout aan de Vijverweg is volgens het Cuypersgenootschap waardevol genoeg om deze op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten. We kregen de vraag voorgelegd hun verzoek daar toe mede te ondertekenen. Na ampele overwegingen hebben we daarvan afgezien. Wil Heemschut geloofwaardig overkomen dan bereiken we dat niet door altijd alles wat oud is maar te laten staan. In dit geval hebben we geconstateerd, dat niet alleen de staat van het gebouw abominabel is, maar dat het ook geen toonbeeld is van de karakteristieke bouw in deze villawijk. Het zal een uitdaging voor een architect zijn een moderne passende vervanger te ontwerpen, waarover we te zijner tijd graag een oordeel zullen vellen. De gemeente hebben we ook laten weten, dat daarmee door ons niet een vrijbrief voor elk volgend te slopen exemplaar gegeven wordt. Streekplan Noord-Holland Zuid. Tegen het streekplan Noord-Holland Zuid, dat in ontwerp klaar is, hebben we op 2 punten bezwaar gemaakt: de ontwikkeling van een haven bij de Wijkermeer bij Beverwijk en het oprekken van de stedelijke contour bij het landgoed Meer en Berg, het voormalig provinciaal psychiatrisch ziekenhuis Santpoot in de gemeente Bloemendaal. De aanleg van een haven bij de Wijkermeer is niet acceptabel omdat in de nabijheid het fort Wijkermeer ligt, dat onderdeel is van De Stelling van Amsterdam, nu staande op deWerelderfgoedlijst, en zelfs nog eerst op de monumentenlijst is gezet van de provincie zelf. De mogelijkheid die nu weer geschapen wordt om de stedelijke contour binnen Meer en Berg zo op te rekken in het streekplan, dat daardoor 300 woningen kunnen worden gebouwd op dit land goed, is zelfs in strijd met een eerder aangenomen motie in de Provinciale Staten. Daarin werd de voorgestelde contour weer zo ingedamd, dat minder woningen mogelijk waren en meer gespaard zou worden van natuur en landschap op dit historische buiten. Elke mogelijkheid blijven wij aan grijpen om de schoonheid ervan intact te houden. 34

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 36