Beschermingsactiviteiten In december telde de lijst Actiepunten zo'n 25 'gevallen' van bedreigde objecten in de ruimste zin van het woord. De lijst blijft over het jaar genomen ongeveer even lang. Voor elk geval dat door de provinciale commissie werd behandeld, kwam steeds weer een nieuw punt om aandacht vragen. Vaak hebben de bemoeienissen van Heemschut succes, jammer genoeg verdwijnen er toch steeds weer waardevolle panden of landschappen. Nog lang niet alle belanghebbenden weten de weg naar Heemschut te vinden als er weer eens aanslagen dreigen op het culturele erfgoed. In de Nieuwsbrieven, waarvan er per jaar een aantal verschijnen, roepen we daarom steeds onze leden en verwante verenigingen op ons tijdig te waarschuwen als er weer ergens onheil dreigt. Karakterloze nieuwbouw Evenals vorig jaar richtte de aandacht van de commissie zich vooral op de bescherming van de vele oude stadjes en dorpen in Overijssel. De oude kernen worden in een hoog tempo ingesloten door karakterloze nieuwbouw die overal in Nederland zou kunnen staan en geen enkele aansluiting ver toont met het karakteristieke van een bepaalde plaats. Heemschut streeft naar meer 'streekeigen' bouwen en wil daarvoor steun krijgen van de gemeentebesturen. Dan zijn er verder de enorme bedrijventerreinen, waarvan men zich kan afvragen of die ook inderdaad allemaal wel nodig zijn, maar waarvoor altijd weer een fraai stuk natuurschoon of historische bebouwing het veld moet ruimen. Een voorbeeld is de bedreiging van de Usseler Es bij Enschede, waar de gemeente 60 hectare wil veranderen in een industrieterrein. Ondanks heel veel protesten (waaronder van Heemschut) lijkt de gemeente toch te neigen tot bebouwing van een gedeelte van de es. Een nieuw verschijnsel is de wens van veel gemeentebesturen om op verkeerde plaatsen in hun gemeenten te grote, te dure en te lelijke nieuwe gemeentehuizen te bouwen die de schaal van het dorp grondig kunnen verpesten. Ook de neiging om steeds hoger te bouwen neemt toe. Overal worden de mooie historische silhouetten van dorpen en steden weggedrukt achter hoog oprijzende torenflats of kan toor-gebouwen. Het is een ontwikkeling die Heemschut zorgen baart en waartegen wij steeds weer ageren. 'Boerderettes' Het zijn niet alleen de bebouwde kernen die bedreigd worden, op het platteland weet men er ook raad mee. Her en der worden oude rustieke boerderijen omgetoverd tot zogeheten 'boerderettes', bouwsels waar kraak noch smaak aan is en die alleen nog een vage gelijkenis vertonen met de hof steden van weleer. Ontsierende reclame Heemschut vecht ook al jaren tegen de lelijke reclame langs de (auto)wegen. Hoewel ook veel gemeentebesturen inzien dat daar paal en perk aan gesteld moet worden, gaat overleg met de provincie hierover moeizaam. Deventer Bouwplannen. De provinciale commissie hield vorig jaar de ontwikkelingen rond de oude Boreelkazeme (een rijksmonument) in Deventer goed in de gaten, omdat daar ontwikkelingen dreigen die niet alleen door Heemschut, maar ook door gelijkgestemde verenigingen worden gewantrouwd. Het is overigens een taai gevecht, dat door de provinciale commissie wordt gevoerd door B&W te bestoken met bezwaarschriften en brieven over het ontbreken van een samenhang in het ruimtelijk beleid en het incidentele sloopplan van de Houtmarktschool. Rijsterborgherpark. Een mooi voorbeeld van hoe acties goed kunnen verlopen, is het Rijsterborgherpark in Deventer. Dit rijksmonument (eind 19e eeuw aangelegd door tuinarchitect Leonard Springer) werd een paar jaar geleden geteisterd door een verwoestende windhoos. Het herstelplan werd door onder meer Heemschut aangevochten. Na goed overleg met de gemeente werd het herstelplan op een aantal punten bevredigend aangepast. 25

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 27