Vergaderingen Beschermingsactiviteiten Leeuwarden In 2002 vergaderde de commissie Friesland acht maal plenair. De beschermgroep (de leden van de commissie die belast zijn met de daadwerkelijke bescherming) kwam vier maal bijeen, waarbij zo mogelijk ook de pr-adviseur aanwezig was. De pr-groep (de leden die zich hoofdzakelijk met de pr bezighouden) heeft drie keer vergaderd. Bonifatiushospitaal De stichting "Moderne Architectuur Fryslan" heeft voor het oudste deel van het Bonifatius-hospi- taal de monumentenstatus aangevraagd. Dit verzoek is niet gehonoreerd. De gemeente Leeuwarden onderzoekt of het pand op de Gemeentelijke Monumentenlijst geplaatst moet worden. Ferdinand Bolschool Een aantal jaren geleden is de Ferdinand Bolschool verbouwd tot een appartementencomplex. Vanwege strengere voorschriften moeten de appartementen worden verbouwd. De eigenaar ziet geen kans om deze verbouwing te financieren. Het pand dreigt te worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuw appartementengebouw. Heemschut Friesland heeft tegen de voorgenomen sloop protest aangetekend, omdat de school een van de weinige bouwwerken uit de Amsterdamse School is. Dit protest is niet gehonoreerd. Er wordt een appartementengebouw geplaatst in Retro- bouwstijl. Algemene Begraafplaats. De begraafplaats is een ontwerp van de bekende tuinarchitect Roodbaard. De gemeente Leeuwarden stelt geen geld beschikbaar om de begraafplaats tegen verval te behoeden. De com missie heeft bij de gemeenteraad aangedrongen op het beschikbaar stellen van financiën om het park voor algehele verloedering te behoeden. Ijlst Bij Heemschut kwam een verzoek binnen om voor de panden van de voormalige schaats- en gereed- schapsfabriek "Nooitgedacht" een monumentenstatus aan te vragen. Binnen de commissie Friesland is met betrekking tot dit geval nog geen consensus bereikt. Het verzoek is nog in behandeling. Voor de binnenstad van Ijlst worden nieuwbouwplannen ontworpen die de schoonheidsprijs niet verdienen. Wij zijn paraat. Qorredijk De plannen voor de verbouw van de Koombeurs in het centrum van Gorredijk zijn afgerond. Het pand is verkocht aan een particulier die het pand met steun van de gemeente Opsterland laat restau reren. De inbreng van Heemschut bij dit geval was gering, maar het eindresultaat dat wij voor ogen hadden is bereikt. Oranjewoud De bouw van een brug naar de Overtuin is mede door toedoen van Heemschut Friesland van de baan. Het oorspronkelijke aanzicht van het park blijft gehandhaafd. Qrou Het z.g. Halbertsma-hüs in Grou is gebouwd als burgemeesterswoning en later bewoond door de eigenaren van de bekende Halbertsma fabrieken. Het pand heeft onderdelen in Art Nouveau stijl, kent een riante tuin en is zeer beeldbepalend voor het centrum van Grou. De woningstichting heeft het pand aangekocht om op deze plek seniorenwoningen te bouwen. Heemschut Friesland probeert samen met dorpsbelang dit pand van de ondergang te redden. 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2002 | | pagina 21