1. Beschermingswerk en beleidsontwikkelingen Het jaar 2001 was een goed jaar voor Bond Heemschut als pleit- en behartigingsorganisatie van monumentenzorg. Cultuurhistorie en planologie stonden zeer in de belangstelling van de overheid en de media. De sinds vele jaren door Heemschut bepleite noodzaak van cultuurhis torische planologie en planologische monumentenzorg werd door de overheid in 1999 erkend in de nota Belvedere. Deze nota houdt in dat de objectgerichte cultuurhistorische benadering wordt verruimd tot een gebiedsgerichte aanpak. Historisch-ruimtelijk waardevolle objecten, structuren en patronen moeten na inventarisatie en kartering coördinaten worden voor beleid inzake ruimtelijke ordening en ruimtelijke inrichting. De in 2000 verschenen Derde Architectuurnota, een actieplan van vier ministeries om Nederland cultureel-ruimtelijk ook in ontwerpende zin ordelijk op de kaart te houden, kan hier niet los van worden gezien. Deze rijksnota is de schakel tussen het cultuurbeleid en het ruimtelijk beleid. Heemschut is verheugd over de belangrijke plaats van de cultuurhistorie in deze nota. Het cultuurhistorisch erfgoed lijkt eindelijk op rijksniveau een vaste positie in het ruimtelijk en architectuurbeleid te hebben verkregen. De Belvederenota en de Architectuurnota moeten een aanzet zijn tot een groter cultuurhistorisch bewustzijn in de maatschappij, zowel in de publieke als de private sector. Heemschut zal zich de komende jaren inspannen de beleidsvoornemens van deze nota's bekend te maken op nationaal, provinciaal en lokaal niveau. Een verrassende kentering betrof ook het geesteskind van Heemschut, de welstandszorg. Op instigatie van Heemschut werden eertijds de welstandscommissies opgericht, de vroegere schoonheidscommissies. Het rapport 'Welstand op een nieuwe leest' en het voorstel voor herziening van de Woningwet inzake de welstand werden in 2001 parlementair behandeld. De welstandspraktijk zal met deze wetswijziging beleidsmatig, openbaar, transparant en gebiedsgericht worden. Heemschut acht deze beleidswijziging een onmisbaar instrument ter bevordering van de ruimtelijke kwaliteit. De ruimtelijke dynamiek, zowel in stedelijk als in landelijk gebied, zet de bestaande ruimtelijke kwaliteit onder grote druk. Een gemoderniseerd, gebiedsgericht, preventief welstandstoezicht gebaseerd op een gemeentelijke welstandsnota en welstandscriteria, is de sluitsteen van het nationale beleidsvoornemen voor een effectieve planologische monumentenzorg in Nederland. Dit werd planologisch-juridisch vertaald in het Planologisch Kembeslissingonderdeel van de in 2001 verschenen Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening. De Bond Heemschut beoordeelde en becommentarieerde dit nationale programma van uitgangspunten en eisen inzake het te voeren nationale ruimtelijke beleid. De Bond voerde een pleidooi voor meer en nadrukkelijker 'Belvedere' beleidsdoorwerking in de nationale ruimtelijke planning en ordening. 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 4