voor appartementen. Gelukkig heeft de projectontwikkelaar, mede door bezwaar van Heemschut, een plan ingediend waarin het monument in het appartementencomplex zal worden opgenomen in gerestaureerde vorm. Contouren terrein buitenplaats Ravenstein te Grijpskerke Even buiten het Zeeuwse dorp Grijpskerke lag eens de buitenplaats Ravenstein, vermoedelijk ooit eigendom van Anna van Bourgondië. Op het terrein bevindt zich nog de oude oprijlaan, die leidt naar de boerderij Ravenstein en zijn de contouren van de voormalige buitenplaats nog in de perceelgrenzen waar te nemen. Heemschut vindt het nog aanwezige reliëf en de perceelindeling van grote historische waarde. Daarom heeft de provinciale commissie Zeeland een verzoek ingediend bij het gemeentebestuur van Veere en de Landinrichtingscommissie bij de ruilverkaveling om dit soort elementen in tact te laten. Publieksactiviteiten De jaarlijkse excursie vond plaats op zaterdag 27 oktober en had als bestemming het oude Zeeuws-Vlaamse vestingstadje Hulst en de uit de tachtigjarige oorlog stammende Staats- Spaanse linie. De vijftig deelnemers werden op het Hulster gemeentehuis welkom geheten door de heer RRH. Weemaes, wethouder van cultuur, die daarbij aandacht vroeg voor het monumentenbeleid van zijn gemeente. Hierna leidde de heer Stokman, deskundige op het gebied van de vestingwerken in en om Hulst de rest van het programma in met een boeiend verhaal over de strijd van weleer die zich hier heeft afgespeeld en over de bouwkundige bijzonderheden van de forten en linies. De heer Stokman voerde de groep deelnemers hierna over de wallen en langs de poorten en 'en passant' langs enkele monumenten van Hulst. Na de lunch stond een bustocht langs de linies op het programma, ook weer onder de bezielende leiding van de heer Stokman. De linies zijn nu nog onbeschermde monumenten, maar de provincie Zeeland heeft plannen om verdere verkommering te voorkomen (project valoriser ing Staats-Spaanse linie). Public Relations Nieuwsbrieven In 2001 bracht de commissie een nieuwsbrief uit voor leden en belangstellenden. De aflevering verscheen in september. Hiervoor tekenden met name de pr-medewerker en de secretaris. Uitwisseling stukken Boerderijenstichting Zeeland De uitwisseling van de vergaderstukken tussen de Boerderijenstichting Zeeland en de provinciale commissie werd voortgezet. Taakverdeling met Heemkundige Kring Walcheren Omdat Heemschut en de Heemkundige Kring Walcheren zich voor Walcheren op hetzelfde terrein begeven is besloten goed af te stemmen wie waarvoor het voortouw neemt en wie waarin ondersteunt. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland werd op 1 april 2001 operationeel, maar heeft zich met name ten opzichte van het particulier initiatief nog niet geprofileerd. Heemschut zal de ontwik kelingen in 2002 volgen. Fotomateriaal De pr-medewerker heeft fotojournalist Ruben Oreel opdracht gegeven om professionele foto's te maken van monumenten in Zeeuws-Vlaanderen ten behoeve van het tijdschrift Heemschut. Het materiaal kan eveneens gebruikt worden bij exposities en beurzen om het werk van Heemschut in het algemeen en de provinciale commissie in het bijzonder toe te lichten. De 36

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 37