Vergaderingen De commissie vergaderde in 2001 zes keer, op 21 februari, 25 april, 13 juni, 16 oktober en 10 december. Een werkgroep, bestaande uit de voorzitter, de pr-medewerker, de technisch adviseur en de secretaris, kwam eveneens zes keer bijeen om actuele zaken te bespreken. Een werkgroep ter ondersteuning van de jaarlijkse excursie (27 oktober 2001), bestaande uit de leden de heer de Klerk, mevrouw Herbers en de heer Baijens vergaderde ook een aantal malen. In de vergadering van 29 augustus werd de nieuwe directeur van Heemschut, de heer H.J. Derksen, geïntroduceerd door voorzitter ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken. De gasten maakten van de gelegenheid gebruik om met de leden van gedachten te wisselen over de doelstellingen van Heemschut, PR, ledenwerving en de mogelijkheid om scholieren in te zetten bij activiteiten. Beschermingsactiviteiten Middelburg, verhuizing spoorwegmonumenten naar Goes De gemeente Middelburg is bezig met de herinrichting van de smalle strook grond tussen het Kanaal door Walcheren en het NS-station. Drie spoorwegmonumenten - een spoorbrug, seinhuisje en een goederenloods- hebben hier plaats moeten maken voor een te bouwen parkeerkelder met daarop een kantoor voor het waterschap Zeeuwse Eilanden en een Stadskantoor. De drie monumenten zijn verwijderd, maar gelukkig niet verloren gegaan. De gietijzeren brug wordt gerestaureerd en elders in de buurt weer opgebouwd. Het seinhuisje en de goederenloods krijgen een nieuw leven in het nog op te richten museum van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele, vlakbij het spoorwegemplacement van Goes. De monumenten zijn dus niet alleen behouden gebleven, maar behouden ook hun functie. Het enige monument op het terrein dat wel op zijn oorspronkelijke plek blijft staan is het NS station uit 1870. Dit gebouw wordt door de NS grondig gerestaureerd. Zwarthoeksche zeesluis Heemschut heeft aandacht gevraagd voor een oude uitwaterings- en inundatiesluis in het Oost Zeeuws-Vlaamse land. Deze Zwarthoekse zeesluis, die ook bekend staat als 'Grote Petrus' werd in 1788 gebouwd om de afwatering van de in 1790 bedijkte Canisvlietpolder te regelen. In de waterstaatkundige toestand van het gebied is sindsdien veel veranderd. De sluis staat niet meer in verbinding met het open water en heeft daarom zijn functie verloren. Het geheel is nu nog in een vrij goede staat, maar gevreesd moet worden dat de tand des tijds verder vat gaat krijgen op dit waterstaatkundige monument. Onderzocht wordt nu of door middel van een project van studenten van de Hogeschool Zeeland bestek en tekeningen kunnen worden gemaakt voor een restauratieplan. Badpaviljoen Domburg Van het verval van het Domburgse Badpaviljoen werd al een aantal malen melding gemaakt. Dit jaar kende de Staatssecretaris van cultuur, de heer R. van der Ploeg, voor de restauratie een zogenaamde kanjersubsidie van 1,8 miljoen gulden toe. Volgens het gereedliggende restauratieplan bedragen de totale kosten ruim 8 miljoen gulden. Met de restauratie is nog steeds niet begonnen, omdat de planologische procedures nog niet zijn afgerond. Vlissingen: Zeevaartschool Het Zeevaartschoolgebouw aan de Boulevard Bankert 156 te Vlissingen bestaat in 2002 vijftig jaar. Daarom werden in het verslagjaar voorbereidingen getroffen met de Vereniging van oud leerlingen om de monumentenstatus aan te vragen voor deze typische exponent van een maritiem schoolgebouw uit de wederopbouwperiode. Krabbendijke Een monumentenpand te Krabbendijke zou aanvankelijk worden gesloopt om plaats te maken 35

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 36