Het gaat te ver om op al deze gevallen nader in te gaan, een selectie: Sassenheim, Voormalige Sint Anna klooster Bijzondere aandacht vergde de voorgenomen sloop en ernstige aantasting van de (beschermde) voorgevel van het voormalige Sint Anna klooster aan de Hoofdstraat 167 te Sassenheim. Heemschut en de Stichting Oud Sassenheim verzochten de president van de Haagse rechtbank om een voorlopige voorziening, maar dit verzoek werd afgewezen. Strikt genomen handelde de gemeente volgens de rechter niet onrechtmatig. De commissie betreurt de voorgenomen sloop van de waardevolle elementen van het gebouw, maar heeft van verdere actie afgezien. Jacobswoude De gemeente Jacobswoude verleende een vergunning als bedoeld in art. 11 van de Monumentenwet om de panden Boskade 11 en 11a te Hoogmade (rijksmonument) te slopen. Het betreft een zaak die al geruime tijd loopt. In verband met de aanleg van de Hoge Snelheids Lijn komt een deel van de boerderij binnen het tracé te liggen. Plannen tot verplaatsing verzandden in een "heen en weer" tussen rijk, provincie, gemeente en eigenaar, maar resul teerden niet in een oplossing. Verplaatsing betekende wel dat het pand de status van monument zou verliezen, maar de commissie meende dat de cultuurhistorische waarde van het gebouw een dergelijke actie zeker waard was. Als laatste redmiddel tekende de commissie bezwaar aan tegen deze sloopvergunning, maar ondanks een uitvoerige pleitnota van de voorzitter werd het bezwaar ongegrond verklaard. Verdere actie achtte de commissie niet zinvol. Leiden, Voorontwerp Stadsvernieuwingsplan Aalmarkt In een brief van 31 oktober gaf de commissie haar zienswijze inzake het Voorontwerp Stadsvernieuwingsplan Aalmarkt van de gemeente Leiden. In een drukbezochte hoorzitting van de raadscommissie ruimtelijke ordening op 13 december lichtte de voorzitter deze zienswijze toe. De gemeenteraad heeft uiteindelijk naar aanleiding van de vele bezwaren het gehele plan teruggenomen. Inmiddels is Heemschut benaderd om deel te nemen aan een projectgroep die een nieuw plan mede moet voorbereiden. Momter, Gereformeerde Kerk De commissie heeft gepleit voor het behoud van de Gereformeerde Kerk in Monster. Dit verzoek moet nog worden behandeld. Katwijk, Villa Allegonda De commissie heeft bij de gemeente Katwijk aangedrongen op het behoud van de 'Villa Allegonda', het hotel Savoy. De gemeente heeft inmiddels bericht dat deze onze zienswijze deelt. Afbraak en nieuwbouw is niet aan de orde. Het betreft overigens een gemeentelijk monument. Nieuwkoop De gemeente Nieuwkoop heeft plannen tot nieuwbouw aan de Dorpsstraat, die van ingrijpende invloed zijn op bestaande monumenten door verplaatsing van de rooilijn. Heemschut heeft aangedrongen op aanpassing van de plannen. Ook dit verzoek is nog in behandeling. Schipluiden, Hodenpijl Voorts werd de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gevraagd om de herenwoning/boerderij Hodenpijl, Tramkade 23 in Schipluiden te plaatsen op de rijkslijst. Ruimtelijke ordening In het kader van de inspraakronde op de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening is commentaar gegeven op deze nota. Dit commentaar heeft mede ten grondslag gelegen aan de visie die de Bond Heemschut op 11 mei heeft doen uitgaan. Voorts werden reacties gegeven op de Nota Planbeoordeling 2001 en de Nota Koersbepaling van de provincie Zuid-Holland. Er is veel gediscussieerd over de wenselijkheid om monumentenbescherming en cultuur- 33

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 34