Opgravingen Er zijn opgravingen verricht op het VOC-terrein, bij het Bastion Zeeburg en het Karthuizer klooster. Voor het behoud van de resten is contact geweest met de stadsarcheoloog J. Gawronsky. Berlage Javaplein De woonblokken van Berlage aan het Javaplein zijn door gezamenlijke acties van verschil lende instanties, waaronder Heemschut, behouden en aangewezen als Rijksmonumenten. Stadionplein Het ensemble Olympisch Stadion met bijgebouwen en de twee Ciroëngarages van de architect Jan Wils zijn behouden. Bezwaar is aangetekend zowel tegen de sloop van de jongste garage als tegen het herinrichtingsplan voor het plein. Rijksmuseum De heer Hoogendijk heeft namens de commissie deelgenomen aan het debat over het pro gramma van eisen voor Het Nieuwe Rijksmuseum. Willem I Sluis In 1824 heeft Jan Blanken in het Noord-Hollands Kanaal een complex van sluizen aangelegd, waarvan men de kleinste - de Willem I Sluis - wil sluiten. Heemschut is van mening dat het gehele complex moet blijven functioneren en staat hierin zij aan zij met het Comité tot Behoud van de Sluis, stadsdeel Noord en het Bureau voor de Monumentenzorg. Westerdokseiland Heemschut heeft bij de Gemeenteraad en Provinciale Staten gepleit voor het behoud van het Koloniaal Etablissement en het reduceren van de grootte en massiviteit van het bouwvolume op de kop van het Westerdokseiland. Binnengasthuisterrein Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen de hoogte van de geplande toren. Te laat: Numanblikfabriek De Numanblikfabriek langs de Haarlemmerweg is gesloopt omdat de bewoners van de nieuwe Eco-wijk op het voormalige waterzuiveringsterrein parkeerruimte nodig hebben. Zij mogen hun auto niet voor de deur parkeren Interieur Leesmuseum Voor het behoud van het interieur van het voormalige leesmuseum aan het Rokin 102, waar de wandbetegeling van Amsterdamse plateelbakkerij "De Distel" reeds voor driekwart was verwijderd, kwam actie te laat. Trappenhuis Kantoorgebouw Keizersgracht Ook het monumentale trappenhuis in het kantoorgebouw aan de Keizersgracht 573 kon niet meer worden gered. Zowel het voormalige leesmuseum als het pand aan de Keizersgracht zijn vanwege hun exterieur alsnog aangewezen als Rijksmonument. Publieksactiviteiten De commissie Amsterdam heeft dit jaar zelf geen excursies of andere publieksactiviteiten georganiseerd, maar is wel nauw betrokken geweest bij de organisatie van de Landelijk Heemschutdag op 25 augustus 2001 in Amsterdam. Public Relations Nieuwsbrief en het Blad Heemschut Wegens gebrek aan mankracht is er dit jaar geen nieuwsbrief uitgebracht. De commissie 30

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 31